Przejdź do głównej treści
Zadzwoń:   +48 602 647 847 / Napisz:  biuro@pro-masz.pl



PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 700 ZŁ - WYSYŁKA GRATIS !

Otwórz wyszukiwarkę
Szukaj
Zamknij wyszukiwarkę Wyczyść Szukaj
Produkty w koszyku: 0. Zobacz szczegóły

Agregat prądotwórczy na przyczepie ze Stage V — ile kosztuje i co musi mieć

Gmina pytała o agregat 60 kVA na przyczepie ze Stage V. Rozkładamy zestaw na części: przyczepa z homologacją ok. 13 000 zł netto, co oznacza norma Stage V i pełne dane Pramac GPW60I/FS5.

Kilka tygodni temu odezwała się do nas gmina z konkretnym zapytaniem: agregat prądotwórczy na przyczepie, spełniający normę Stage V, gotowy do rejestracji. To dobrze postawione pytanie — i rzadkie, bo większość zapytań kończy się na samych kilowatach. Poniżej rozkładamy taki zestaw na części: co daje mobilność, ile realnie kosztuje przyczepa, co oznacza Stage V i na co uważać w opisie przedmiotu zamówienia.

Dlaczego akurat „na przyczepie"

Agregat stacjonarny stoi tam, gdzie go postawiono. Sprawdza się, kiedy zabezpieczasz jeden konkretny obiekt: urząd, szkołę pełniącą funkcję miejsca zbiorowego pobytu, ujęcie wody, przepompownię ścieków.

Problem zaczyna się, gdy zdarzenie jest ruchome. Wichura zrywa linię w jednej wsi, tydzień później podtopienie jest w drugiej, a za miesiąc dożynki wymagają zasilania sceny i namiotów. Jednostka na przyczepie to ten sam agregat, tylko z możliwością dojechania na miejsce w godzinę, bez lawety, bez firmy transportowej i bez dźwigu.

Nie jest to nasz wymysł — „Katalog przykładowych zakupów w ramach OLiOC" (Dolnośląski Urząd Wojewódzki) wprost wymienia „Agregaty prądotwórcze mobilne (różne moce: 10–250 kVA)" oraz agregaty na przyczepach. To pozycja wpisana w katalog Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

Ile to kosztuje — konkretna liczba

Najczęstsze pytanie po „czy da się?" brzmi „ile to kosztuje?". Odpowiadamy bez owijania:

Przyczepa pod agregat 60 kVA: około 13 000 zł netto — z homologacją, gotowa do rejestracji.

To cena samej przyczepy, do skalkulowania łącznie z agregatem. Homologacja jest tu kluczowa: bez niej przyczepa nie zostanie zarejestrowana, a niezarejestrowanej nie wolno ciągnąć po drodze publicznej. Zestaw z homologacją dostajesz gotowy do wydziału komunikacji — nie ma etapu „a teraz proszę zdobyć badanie i dopuszczenie jednostkowe".

Uwaga przy pisaniu OPZ: jeżeli chcesz agregat mobilny, wpisz do opisu wymaganie homologacji i gotowości do rejestracji. Inaczej możesz dostać ofertę z ramą transportową bez dopuszczenia do ruchu, która formalnie „jest na kołach", ale nie pojedzie po drodze.

Co to jest Stage V i dlaczego gmina o to pyta

Stage V to najnowszy etap unijnych norm emisji spalin dla silników maszyn nieporuszających się po drogach (NRMM), określony rozporządzeniem UE 2016/1628. Dotyczy m.in. silników w agregatach prądotwórczych i narzuca ostrzejsze limity emisji, w tym cząstek stałych — co w praktyce oznacza silnik z układem oczyszczania spalin.

Dwie rzeczy, które warto rozróżnić:

  • Stage V wynika z przepisów o wprowadzaniu maszyn na rynek UE, nie z programu dotacyjnego. Nie znaleźliśmy zapisu w programie ochrony ludności, który uzależniałby dofinansowanie od tej normy.
  • Mimo to samorządy coraz częściej wpisują Stage V do OPZ — bo to jednoznaczne, weryfikowalne kryterium i zabezpieczenie przed sprzętem, który za kilka lat będzie problematyczny w strefach czystego transportu i przy odsprzedaży.

Podstawa prawna — dlaczego agregat na przyczepie musi mieć Stage V

To pytanie wraca w niemal każdym postępowaniu, więc odpowiadamy raz a dokładnie, z przepisami. Sprawa opiera się na dwóch definicjach z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1628 oraz na jednym przepisie karnym z ustawy krajowej.

1. Zespół prądotwórczy jest maszyną mobilną — z definicji, zawsze

Rozporządzenie (UE) 2016/1628, art. 3 pkt 35:

„zespół prądotwórczy” oznacza niezależną maszynę mobilną nieporuszającą się po drogach, która nie jest częścią układu napędowego, przeznaczoną głównie do produkcji mocy elektrycznej

Agregat nie staje się maszyną mobilną dopiero po postawieniu na przyczepie. On nią jest już w chwili wyjazdu z fabryki. Zgodnie z art. 2 ust. 1 silniki takich maszyn podlegają homologacji typu UE, a agregaty do 560 kW mieszczą się w kategorii NRE (art. 4 ust. 1 pkt 1); osobna kategoria NRG dotyczy wyłącznie maszyn powyżej 560 kW.

2. Wyjątek obejmuje wyłącznie maszyny stacjonarne

Rozporządzenie przewiduje wyłączenie w art. 2 ust. 2 lit. d — dla „maszyn stacjonarnych”. Pojęcie to jest jednak zdefiniowane wąsko, w art. 3 pkt 36:

„maszyna stacjonarna” oznacza maszynę, która ma być trwale zamontowana w jednym miejscu jej pierwszego użytkowania, nieprzeznaczoną do przemieszczania po drogach

Agregat zabudowany na przyczepie z homologacją drogową jest dokładnym przeciwieństwem tej definicji. Wyłączenie nie ma do niego zastosowania.

3. Kto odpowiada i ile wynosi kara

Stronę krajową reguluje ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o systemach homologacji typu UE i nadzoru rynku silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach (Dz.U. 2020 poz. 1339). Jej art. 37 ust. 4 stanowi, że dystrybutor, który udostępnia na rynku maszynę mobilną nieporuszającą się po drogach z silnikiem nieposiadającym homologacji typu UE, podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 1 000 do 100 000 zł za każde naruszenie.

Dwie rzeczy warto z tego zapamiętać. Po pierwsze — „za każde naruszenie” oznacza za każdą sztukę, nie za całą dostawę. Po drugie — odpowiada dystrybutor, czyli firma sprzedająca, a nie jednostka kupująca. Organem homologacyjnym jest Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego (art. 4 ustawy), a nadzór rynku sprawują organy Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Prezes Wyższego Urzędu Górniczego (art. 33 ustawy).

Co z tego wynika w praktyce

KonfiguracjaCzy jest dopuszczalna
Agregat bez Stage V, dostarczony jako maszyna stacjonarna (fundament, kontener, pomieszczenie techniczne)Tak — wyłączenie z art. 2 ust. 2 lit. d
Agregat ze Stage V w dowolnej konfiguracji, także na przyczepieTak
Sama przyczepa, bez agregatuTak — przepisy emisyjne jej nie dotyczą
Agregat bez Stage V zabudowany na przyczepieNie — art. 37 ust. 4 ustawy

Gotowe pytanie do wykorzystania w postępowaniu

Jeżeli opis przedmiotu zamówienia wymaga agregatu na przyczepie, ale milczy o normie emisji, warto to doprecyzować jeszcze na etapie pytań do SWZ. Poniższą treść można wykorzystać bez zmian:

Zamawiający wymaga dostawy agregatu prądotwórczego zabudowanego na przyczepie, jednocześnie nie wskazując w opisie przedmiotu zamówienia wymogu spełnienia normy emisji spalin Stage V.

Zgodnie z art. 3 pkt 35 rozporządzenia (UE) 2016/1628 zespół prądotwórczy jest maszyną mobilną nieporuszającą się po drogach, a wyłączenie z art. 2 ust. 2 lit. d obejmuje wyłącznie maszyny stacjonarne, tj. zgodnie z art. 3 pkt 36 maszyny trwale zamontowane w jednym miejscu pierwszego użytkowania. Agregat zabudowany na przyczepie z homologacją drogową nie spełnia tej przesłanki.

W konsekwencji, na podstawie art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 15 lipca 2020 r. (Dz.U. 2020 poz. 1339), udostępnienie na rynku takiej maszyny z silnikiem nieposiadającym homologacji typu UE jest zagrożone administracyjną karą pieniężną od 1 000 do 100 000 zł za każde naruszenie.

Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający wymaga agregatu z silnikiem spełniającym normę Stage V i posiadającym świadectwo homologacji typu UE — albo o wskazanie, że dopuszcza agregat stacjonarny bez przyczepy.

Czego jeszcze warto wymagać w dokumentacji

  • Świadectwo homologacji typu UE — dokument dotyczy silnika, nie agregatu. Widnieje na nim typ jednostki napędowej, na przykład Yanmar 4TNV98CT-IPGE albo FPT F36ETVP02.
  • Gwarantowany poziom mocy akustycznej LWA na tabliczce znamionowej — wymóg wynika z dyrektywy 2000/14/WE, wdrożonej rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. (Dz.U. 2005 nr 263 poz. 2202, ze zmianami — ostatnia: Dz.U. 2025 poz. 654).
  • Komplet dokumentów rejestracyjnych przyczepy — homologacja drogowa przyczepy to odrębny reżim prawny i nie zastępuje homologacji silnika.

Powyższe zestawienie ma charakter informacyjny i nie stanowi opinii prawnej. W razie wątpliwości co do konkretnego urządzenia organem właściwym jest Transportowy Dozór Techniczny jako organ homologacyjny.

Konkretny agregat: Pramac GPW60I/FS5, 60 kVA, Stage V

Skoro gmina pytała o 60 kVA ze Stage V — pokazujemy dokładnie ten model, z danymi z karty produktu:

Model Pramac GPW60I/FS5
Moc PRP 60 kVA / 48 kW
Napięcie 400/230 V, 50 Hz, 3-fazowy, cos φ 0,8 (ok. 87 A)
Silnik FPT Iveco, 4-cylindrowy, common-rail, z DPF + DOC + SCR
Norma emisji Stage V wg rozporządzenia UE 2016/1628
Chłodzenie cieczą
Alternator Leroy Somer / Mecc Alte, bezszczotkowy
Sterownik Deep Sea DSE7320 MKII / DSE8610 MKII
Zbiornik paliwa plastikowy, ok. 8 h pracy; opcjonalnie metalowy do 24 h
Wymiary 2437 × 1033 × 1743 mm
Rozruch elektryczny
Zabudowa stalowa, dźwiękochłonna

Trzy elementy z tej tabeli warto rozwinąć, bo w praktyce decydują o użyteczności:

Sterownik Deep Sea DSE7320 MKII. To nie jest „panel z woltomierzem". Sterownik tej klasy obsługuje automatyczny start przy zaniku napięcia sieciowego i współpracę z układem SZR — czyli scenariusz, w którym agregat sam uruchamia obiekt bez obecności człowieka. Jeżeli w OPZ ma być zasilanie awaryjne budynku, to jest funkcja, którą trzeba wpisać wprost.

Zbiornik i autonomia. Standardowy zbiornik daje około 8 godzin. Opcjonalny metalowy — do 24 godzin. Różnica jest fundamentalna przy akcji trwającej dobę: 8 h oznacza tankowanie w nocy, 24 h oznacza jeden dojazd na dzień. Przy zakupie mobilnej jednostki warto policzyć ten wariant.

Zabudowa dźwiękochłonna. Agregat stojący przy punkcie zbiórki albo pod oknami budynku, w którym ktoś ma spać, musi być cichy. Zabudowa dźwiękochłonna to nie kosmetyka.

Zestaw „agregat + przyczepa" — na co jeszcze zwrócić uwagę

  • Dopuszczalna masa całkowita a uprawnienia kierowcy. To trzeba sprawdzić przed zakupem: kto w gminie będzie to ciągnął i jakim samochodem. Zestaw, którego nie ma kto legalnie przewieźć, traci sens.
  • Hak i instalacja elektryczna w pojeździe ciągnącym. Oczywistość, o której zapomina się do dnia odbioru.
  • Miejsce postoju i ładowanie akumulatora rozruchowego. Agregat, który stoi pół roku bez ruchu, ma rozładowany akumulator dokładnie w dniu, w którym jest potrzebny. Warto od razu przewidzieć prostownik podtrzymujący.
  • Rozdzielnia i przewody. Sam agregat to nie wszystko — do zasilenia punktu potrzebne są przewody o odpowiednim przekroju i rozdzielnia z zabezpieczeniami. Warto ująć to w tym samym postępowaniu.
  • Przeglądy i próby. Zasilanie awaryjne wymaga okresowego uruchamiania pod obciążeniem. Bez tego pierwsza próba wypada w dniu awarii.

Nasze agregaty ze Stage V — porównanie

Poniżej maszyny z homologacją Stage V, które mamy dostępne od ręki. Wszystkie są jednostkami mobilnymi serii GPW z fabrycznym panelem gniazd, więc nadają się do zabudowy na przyczepie bez żadnych dodatkowych zabiegów formalnych.

Model Moc PRP Silnik Zbiornik / autonomia Masa
GPW35Y/FS5 33,6 kVA / 26,9 kWYanmar 80 l · ok. 12,5 h przy 75%828 kg
GPW45Y/FS5 43 kVA / 34,4 kWYanmar 4TNV98CT-IPGE 80 l987 kg
GPW60I/FS5 60 kVA / 48 kWFPT (Iveco) F34TEVP01 209 l · ok. 20 h przy 75%ok. 1 250 kg
GPW80I/FS5 82,5 kVA / 66 kWFPT (Iveco) F36ETVP02.A85 350 l1 442 kg
GPW100I/FS5 100 kVA / 80 kWFPT (Iveco) F36ETVP02.A94 350 l · ok. 21 h przy 75%1 607 kg

Uwaga na jednostki mocy. W opisach przedmiotu zamówienia „100 kW” i „100 kVA” bywają używane zamiennie, a to nie to samo. GPW100I/FS5 to 100 kVA, czyli 80 kW mocy czynnej. Jeżeli jednostka potrzebuje realnych 100 kW, właściwym punktem odniesienia jest maszyna o mocy pozornej około 125 kVA — warto dopisać w OPZ obie wartości, żeby uniknąć nieporozumień przy ocenie ofert.

Ceny agregatów trójfazowych podajemy indywidualnie — pełną listę znajdą Państwo w kategorii agregaty prądotwórcze. Ze Stage V mamy też maszt oświetleniowy Pramac GLT4-A na przyczepie z homologacją drogową.

Przyczepy pod agregat — ile to kosztuje

Przyczepy budujemy na wymiar konkretnej maszyny, u polskiego producenta, z homologacją europejską i kompletem dokumentów do rejestracji. Poniżej ceny orientacyjne, dla ułatwienia planowania budżetu.

Pod agregat Przyczepa DMC Cena orientacyjna netto
GPW35Y, GPW45Yjednoosiowa, platforma ok. 220 × 103 cm1 340 kgod ok. 10 100 zł
GPW60Idwuosiowa, platforma ok. 245 × 110 cm2 000 kgod ok. 14 400 zł
GPW80I, GPW100Idwuosiowa wzmocniona3 500 kgod ok. 22 300 zł

Dostawa przyczepy jest gratis — transport od producenta pod wskazany adres wliczamy w podaną cenę. Nie doliczamy go osobno na fakturze i nie pojawia się jako pozycja dodatkowa w rozliczeniu.

W standardzie: osie KNOTT, koła na zewnątrz ramy, urządzenie najazdowe z hamulcem postojowym, rama stalowa cynkowana ogniowo ze wzmocnieniami wzdłużnymi pod montaż agregatu, podpory, koło manewrowe, kliny, oświetlenie zgodne z PN oraz homologacja europejska. Do wyboru dopłatowo m.in. koło zapasowe, oświetlenie LED 12/24 V i podpory na korbę z przekładnią kątową.

Podane kwoty mają charakter orientacyjny. Każda przyczepa powstaje pod konkretny model agregatu, a cena zależy od wymiarów maszyny, jej masy i wybranych opcji. Po dokładną wycenę prosimy o kontakt telefoniczny: +48 602 647 847 — podamy cenę i termin realizacji od ręki.

Zakup ze środków Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej

Znaczna część zapytań o agregaty na przyczepach pochodzi z gmin i powiatów finansujących zakup z dotacji. O tym, jaki sprzęt kwalifikuje się do dofinansowania i na co zwrócić uwagę przy planowaniu wniosku, pisaliśmy osobno: Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej 2025–2026 — sprzęt z dotacji. Przy zakupach z tego źródła wymóg Stage V ma dodatkowe znaczenie, ponieważ dokumentacja rozliczeniowa obejmuje potwierdzenie zgodności sprzętu z obowiązującymi przepisami.

Jeżeli mobilność nie jest potrzebna — agregaty stacjonarne

Nie każdy scenariusz wymaga przyczepy. Do zabezpieczenia jednego obiektu tańszym i prostszym rozwiązaniem jest agregat stacjonarny w zabudowie. W ofercie mamy pełny zakres Pramac, w tym jednostki Stage V: GPW35Y/FS5 (33 kVA), GPW45Y/FS5 (43 kVA), GPW60I/FS5 (60 kVA), GPW80I/FS5 (83 kVA) i GPW100I/FS5 (100 kVA), a także szeroką rodzinę modeli GDW i GSW — do 220 kVA.

👉 Zobacz agregaty stacjonarne  |  Agregaty prądotwórcze

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje przyczepa pod agregat 60 kVA? Około 13 000 zł netto — z homologacją, gotowa do rejestracji. Cena dotyczy samej przyczepy.

Czy agregat na przyczepie trzeba rejestrować? Tak — przyczepa poruszająca się po drogach publicznych podlega rejestracji. Dlatego homologacja jest kluczowa: bez niej rejestracja jest znacznie trudniejsza.

Czy Stage V jest wymagany w programie ochrony ludności? Nie znaleźliśmy takiego zapisu. Stage V wynika z rozporządzenia UE 2016/1628 i dotyczy wprowadzania maszyn na rynek UE niezależnie od programu. Samorządy wpisują go do OPZ z własnej inicjatywy.

Ile agregat 60 kVA pracuje na jednym tankowaniu? Ze standardowym zbiornikiem plastikowym — około 8 godzin. Z opcjonalnym zbiornikiem metalowym — do 24 godzin.

Czy taki zestaw można sfinansować z programu ochrony ludności? Katalog zakupów wymienia agregaty mobilne 10–250 kVA i agregaty na przyczepach. Nabory prowadzą wojewodowie, a terminy różnią się między województwami — szczegóły opisaliśmy w osobnym wpisie o Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

Policzymy zestaw pod Twoje zapotrzebowanie

Podaj moc, sposób użycia (awaryjne zasilanie obiektu czy jednostka mobilna) i czy potrzebna jest automatyka SZR — przygotujemy wycenę zestawu i dane techniczne do opisu przedmiotu zamówienia.

Zadzwoń: +48 602 647 847 lub napisz: biuro@pro-masz.pl. Zobacz też: zamówienia publiczne, dotacje, finansowanie i leasing.