Opis
Pramac GDW110I/FS2 — agregat awaryjny 100 kVA z silnikiem Iveco FPT. Okrągłe 100 kVA mocy ciągłej, przemysłowy silnik FPT NEF45 z certyfikatem Stage II i zbiornik 350 l na prawie dobę pracy. Moc PRP: 100 kVA • Napięcie: 400/230 V • Silnik: FPT NEF45TM2A • Prąd: 144 A
Pramac GDW110I — zasilanie awaryjne 100 kVA, które włącza się samo
GDW110I/FS2 to okrągłe 100 kVA / 80 kW mocy ciągłej z turbodoładowanego silnika FPT NEF45TM2A (Iveco Group) z certyfikatem emisji Stage II. Panel ACP z funkcją AMF czuwa nad siecią i sam uruchamia agregat po zaniku napięcia, a fabryczny zbiornik 350 l zapewnia prawie dobę ciągłej pracy bez tankowania. Wyciszona obudowa z punktem podnoszenia dachowego upraszcza transport i posadowienie na obiekcie.
Dla kogo jest ten agregat?
100 kVA mocy ciągłej i 144 A prądu znamionowego to pełne zabezpieczenie średniego obiektu przemysłowego lub usługowego:
- zakład produkcyjny — linie technologiczne, sprężarki, maszyny CNC,
- duży market, hurtownia, chłodnia składowa — pełne chłodnictwo bez wyjątków,
- hotel, ośrodek konferencyjny — komfort gości niezależnie od sieci,
- duża ferma przemysłowa — kilka budynków z wentylacją i karmieniem jednocześnie,
- obiekty komunalne — przepompownie, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie.
Dane techniczne
| Identyfikacja | |
| Producent | Pramac — PR Industrial S.r.l. (grupa Generac Power Systems) |
| Model | GDW110I/FS2 |
| Kod fabryczny | BC101TCA00S |
| Typ | stacjonarny agregat prądotwórczy diesel w obudowie wyciszonej |
| Przeznaczenie | zasilanie podstawowe i rezerwowe obiektów — praca ciągła ze zmiennym obciążeniem (PRP) wg ISO 8528-1 |
| Moc | |
| Moc maksymalna ESP | 110,0 kVA / 88,0 kW |
| Moc znamionowa PRP | 100,0 kVA / 80,0 kW |
| Klasa akceptowalnego obciążenia | G2 wg ISO 8528-5 (wyższe klasy dostępne na żądanie) |
| Warunki odniesienia mocy | wg ISO 8528-1 / ISO 3046 |
| Woltaż | 400 / 230 V |
| Częstotliwość | 50 Hz |
| Fazy | 3 (układ 3-fazowy z przewodem neutralnym) |
| Współczynnik mocy cos φ | 0,8 |
| Paliwo | Diesel (olej napędowy) |
| Dane silnika | |
| Marka silnika | FPT |
| Model | NEF45TM2A |
| Robocza prędkość nominalna | 1500 obr/min |
| System chłodzenia silnika | Woda |
| Zoptymalizowana emisja spalin wg | Stage II |
| Liczba cylindrów i układ | 4 w rzędzie |
| Pojemność | 4500 cm³ |
| Zasilanie | Turbodoładowany z aftercoolerem |
| Regulator obrotów | Mechaniczny |
| Maksymalna moc silnika ESP | 98,0 kWm |
| Maksymalna moc silnika PRP | 89,3 kWm |
| Moc wentylatora | 1,8 kWm |
| Przepływ powietrza przez wentylator | 132 m³/min |
| Pojemność układu smarowania | 12,8 l |
| Zużycie oleju silnikowego przy 100% zużycia paliwa | 0,15% |
| Pojemność układu chłodzenia | 18,5 l |
| Szczególne zużycie paliwa @ 75% PRP | 203,5 g/kWh |
| System rozruchu | Elektryczny |
| Napięcie instalacji | 12 V |
| Prądnica | |
| Producent prądnicy | Mecc Alte |
| Model | ECP34-2S 4C |
| Typ | Bezszczotkowy, samowzbudny |
| Bieguny | 4 |
| Regulacja napięcia | elektroniczny regulator AVR wbudowany w prądnicę |
| Tolerancja napięcia | ± 1% |
| Klasa izolacji | H |
| Klasa IP | 23 |
| Dane instalacyjne | |
| Całkowity przepływ powietrza | 169 m³/min |
| Zużycie paliwa @ 75% PRP | 16,13 l/h |
| Zużycie paliwa @ 100% PRP | 21,95 l/h |
| Zbiornik paliwa i autonomia pracy | |
| Zbiornik paliwa PFT — plastikowy (wyposażenie standardowe) | wbudowany w ramę, typ 8 — 350 l |
| Czas pracy ze zbiornika PFT 350 l | 21,70 h przy 75% PRP · 15,95 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-S — stalowy (opcja) | 350 l — 21,70 h przy 75% PRP · 15,95 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-M — stalowy (opcja) | 500 l — 31,00 h przy 75% PRP · 22,78 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-L — stalowy (opcja) | 1000 l — 62,00 h przy 75% PRP · 45,56 h przy 100% PRP |
| Taca wyciekowa LPT (wyposażenie standardowe) | szczelna taca pod ramą — zatrzymuje paliwo i płyny eksploatacyjne w razie wycieku |
| Dane prądowe | |
| Napięcie akumulatora | 12 V |
| Maksymalny prąd | ok. 159 A przy 400 V |
| Prąd znamionowy | ok. 144 A przy 400 V |
| Dane wymiarowe (wersja obudowana) | |
| Długość (L) | 2757 mm |
| Szerokość (W) | 1120 mm |
| Wysokość (H) | 1846 mm |
| Waga | 1559 kg |
| Poziom hałasu | |
| Gwarantowany poziom hałasu (LWA) | 96 dBA |
| Poziom ciśnienia akustycznego @ 1 m | 78 dBA |
| Poziom ciśnienia akustycznego @ 7 m | 67 dBA |
| Podstawa pomiaru | dyrektywa 2000/14/WE (poziom mocy akustycznej gwarantowany LWA) |
| Wyposażenie agregatu | |
| Panel sterowania ACP | automatyczny panel sterowania — automatyczny rozruch i zatrzymanie, kontrola pracy oraz zabezpieczenia silnika i prądnicy |
| Wyłącznik główny GCB1 | wyłącznik mocy agregatu zabudowany w panelu |
| Styk pomocniczy wyłącznika ACB | sygnalizacja stanu wyłącznika mocy |
| Akumulator rozruchowy BAT z odłącznikiem MBS | akumulator 12 V wraz z ręcznym odłącznikiem masy |
| Podgrzewacz bloku silnika PHS | elektryczny podgrzewacz cieczy chłodzącej — gotowość do rozruchu w niskich temperaturach |
| Czujnik wody w oleju OWS | sygnalizacja obecności wody w oleju silnikowym |
| Czujnik niskiego poziomu płynu chłodzącego LCL | zabezpieczenie przed pracą przy niedoborze płynu |
| Ręczna pompa oleju MOP | wymiana oleju bez demontażu podzespołów |
| Punkty podnoszenia w dachu RLP | podnoszenie dźwigiem za jeden centralny punkt |
| Wersja obudowana | wyciszona obudowa z galwanizowanej stali, pary bocznych drzwi z klamkami zamykanymi na klucz, rama ze spawanych profili stalowych, amortyzatory drgań, uchwyt do przenoszenia dźwigiem, punkt uziemienia |
| Wersja otwarta (rama, opcja) | 2340 × 1100 × 1632 mm, 1049 kg |
| Wersja zabudowana super cicha (opcja) | 2757 × 1120 × 2438 mm, 1729 kg — LWA 92 dBA, 74 dBA @ 1 m, 63 dBA @ 7 m |
| Układ SZR / ATS (opcja dodatkowo płatna) | szafa samoczynnego załączania rezerwy — nie wchodzi w cenę agregatu; wycena ok. 4 000–5 000 zł netto w zależności od mocy i rozdzielnicy |
| Zgodność | oznaczenie CE · bezpieczeństwo wg ISO 8528-13 · producent z certyfikatem ISO 9001 |
| Dyrektywy objęte oznaczeniem CE | 2006/42/WE maszynowa · 2014/30/UE EMC · 2014/35/UE niskonapięciowa · 2000/14/WE emisja hałasu · 2011/65/UE RoHS · normy EN 12100, EN 13857 |
| Gwarancja | 60 miesięcy (wymagane przeglądy coroczne) — Pro-Masz jest autoryzowanym dealerem Pramac |
Wymiary, masa, pojemność zbiornika paliwa i autonomia zależą od wybranej konfiguracji (zbiornik, opcje) — podajemy je wiążąco przy zamówieniu.
Co wyróżnia GDW110I/FS2?
- Okrągłe 100 kVA / 80 kW mocy ciągłej — klasa mocy najczęściej wybierana przez średnie zakłady i obiekty handlowe.
- Silnik FPT NEF45 (Iveco) z certyfikatem Stage II — przemysłowa jednostka 4,5 l z szerokim zapleczem serwisowym w Polsce.
- Zbiornik 350 l w standardzie — ok. 22 godziny ciągłej pracy; opcjonalnie 500 l i 1000 l (do ok. 2,5 doby).
- Automatyczny start (AMF) — panel ACP sam uruchamia agregat po zaniku sieci.
- Kompletna konfiguracja fabryczna — akumulator, PHS, taca wychwytowa, rozłącznik GCB1, punkt podnoszenia RLP.
- 67 dB(A) w odległości 7 m — wyciszona obudowa umożliwia pracę przy obiekcie.
Wyposażenie
Konfiguracja fabryczna tego egzemplarza (kody Pramac):
- ACP — automatyczny panel sterowania z funkcją AMF/SZR,
- GCB1 — rozłącznik mocy agregatu,
- BAT — akumulator rozruchowy • MBS — ręczny odłącznik akumulatora,
- PFT — zbiornik paliwa 350 l • LPT — szczelna taca wychwytowa,
- PHS — podgrzewanie płynu chłodzącego • RLP — punkt podnoszenia dachowego.
Jak działa automatyczne zasilanie awaryjne (SZR/AMF)?
Panel ACP pracuje w trybie AMF (Auto Mains Failure): stale monitoruje sieć i po wykryciu zaniku napięcia samoczynnie uruchamia agregat, a po powrocie sieci go wygasza — bez udziału obsługi. To wyposażenie standardowe tego modelu. Samo przełączenie odbiorów na zasilanie z agregatu (i z powrotem) wykonuje przełącznik SZR (ATS) — dostępny jako opcja, dobierana do obiektu. Doradzimy w doborze: +48 602 647 847.
ESP i PRP — jak czytać moc agregatu
Według ISO 8528 PRP (100,0 kVA / 80,0 kW) to moc do pracy ciągłej przy zmiennym obciążeniu, bez limitu godzin w roku. ESP (110,0 kVA / 88,0 kW) to moc maksymalna do zasilania awaryjnego — do 200 godzin rocznie. Dobierając agregat, zsumuj moc odbiorów z zapasem i uwzględnij prądy rozruchowe silników elektrycznych (pompy, sprężarki, wentylatory potrafią chwilowo pobierać kilkukrotność mocy znamionowej).
Najczęstsze pytania (FAQ)
Czy agregat uruchamia się sam po zaniku prądu?
Tak — panel ACP (AMF) automatycznie startuje agregat po wykryciu zaniku napięcia sieci, a po powrocie sieci go wygasza. Pełne przełączanie obciążenia wymaga przełącznika SZR/ATS (opcja, dobierana do obiektu).
Jaką moc ma GDW110I?
100 kVA / 80 kW w pracy ciągłej (PRP) oraz 110 kVA / 88 kW w trybie awaryjnym (ESP), przy 400 V, 3 fazy. Prąd znamionowy 144 A.
Jaki silnik napędza agregat?
FPT NEF45TM2A z Iveco Group — 4-cylindrowy, turbodoładowany diesel 4,5 l z certyfikatem Stage II, chłodzony cieczą, 1500 obr./min.
Ile pali i jak długo pracuje?
16,13 l/h przy 75% PRP. Fabryczny zbiornik 350 l daje ok. 21,7 h ciągłej pracy; opcjonalne zbiorniki 500 l i 1000 l wydłużają autonomię do ok. 31 h i 62 h.
Czym różni się wersja FS2 od FNE?
FS2 oznacza certyfikat emisji Stage II — potwierdzone dokumentem poziomy emisji spalin. FNE to wersja standardowa bez certyfikatu, przeznaczona wyłącznie do pracy stacjonarnej.
Czy w cenie jest dostawa i uruchomienie?
Cena dotyczy agregatu. Pro-Masz osobno realizuje dostawę, pierwsze uruchomienie i szkolenie z obsługi — zapytaj o wycenę.
Dostawa, pierwsze uruchomienie i szkolenie
Dostarczamy agregat pod wskazany adres, a na życzenie wykonujemy pierwsze uruchomienie i szkolenie z obsługi. Doradzimy w doborze mocy, zbiornika i konfiguracji — zadzwoń: +48 602 647 847.
Gwarancja i autoryzowany dealer Pramac
Produkt objęty gwarancją zgodnie z warunkami producenta Pramac (PR Industrial S.r.l., grupa Generac Power Systems). Pro-Masz jest autoryzowanym dealerem Pramac — sprzedaż z doradztwem i wsparciem od doboru po uruchomienie.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.