Opis
Agregat prądotwórczy Pramac GPW80I/FS5 83 kVA Stage V na przyczepie STIM z homologacją — kompletny zestaw mobilny: wyciszony agregat 400/230 V zamontowany na dwuosiowej przyczepie STIM S22 (DMC 2 300 kg) z kołem zapasowym i skrzynką narzędziową. Rejestrujesz przyczepę i jedziesz tam, gdzie zabrakło prądu. Dostawa, pierwsze uruchomienie i szkolenie w całej Polsce.
Ten zestaw w skrócie
- Paliwo: olej napędowy (diesel) — silnik FPT (Iveco) F36ETVP02.A85, 3 600 cm³, Stage V
- Moc: PRP 82,5 kVA / 66 kW · ESP 91 kVA / 72,8 kW · 400/230 V, 3 fazy
- Stabilizacja napięcia: AVR — tak (prądnica Mecc Alte)
- Zbiornik i czas pracy: 350 l — ok. 25,4 h przy 75 % PRP, ok. 19 h przy 100 % PRP; AdBlue 43 l (ok. 59 h)
- Hałas: 67 dB(A) w odległości 7 m (LWA 96 dB(A))
- Agregat: masa 1 442 kg, wymiary 2 757 × 1 120 × 1 846 mm, kod fabryczny BP830TCA007
- Przyczepa: STIM S22, 2 osie, DMC 2 300 kg, rok 2026, homologacja i VIN, koło zapasowe, skrzynka narzędziowa
- Prawo jazdy: zwykle B+E; B96 tylko przy aucie o DMC do 1 950 kg
- Gwarancja agregatu: 60 miesięcy (wymagane przeglądy coroczne)
GPW80I/FS5 na przyczepie — 83 kVA tam, gdzie akurat są potrzebne
Agregat stacjonarny zasila jeden budynek. Zestaw na przyczepie podstawisz pod szkołę, przepompownię, punkt pomocy albo plac budowy — wszędzie tam, gdzie w danej chwili nie ma prądu. Pracuje w nim GPW80I/FS5 z serii wynajmu Pramaca: silnik FPT (Iveco) 3,6 l Stage V, prądnica Mecc Alte z elektronicznym regulatorem AVR i sterownik Deep Sea w panelu ACP. Moc PRP 82,5 kVA / 66 kW do pracy ciągłej, ESP 91 kVA / 72,8 kW. Zbiornik 350 l wystarcza na ok. 25 godzin pracy przy 75 % obciążenia.
Silnik spełnia najnowszą normę emisji Stage V (UE 2016/1628) — układ oczyszczania spalin (filtr cząstek stałych DPF, katalizator DOC i reduktor SCR z AdBlue) radykalnie ogranicza emisję sadzy i tlenków azotu. Dzięki temu agregat jest legalny także w zastosowaniach mobilnych/przewoźnych i w strefach o zaostrzonych wymaganiach środowiskowych (miasta, place budowy, eventy).
Agregat stoi na ramie dwuosiowej przyczepy STIM typ S22. Przyczepa ma hamulec najazdowy z ręcznym hamulcem postojowym, cztery podpory i koło manewrowe, więc po odstawieniu zestaw stoi równo i stabilnie. Ma numer VIN i homologację — rejestrujesz ją w wydziale komunikacji jak każdą inną przyczepę. Taki sam komplet dostarczamy w 2026 r. gminie w ramach zamówienia publicznego na sprzęt do zarządzania kryzysowego.
Co dostajesz w zestawie
- Agregat Pramac GPW80I/FS5 (kod fabryczny BP830TCA007) — fabrycznie nowy, w wyciszonej obudowie ze stali galwanizowanej.
- Przyczepa STIM S22 — dwuosiowa, DMC 2 300 kg, rok produkcji 2026, z homologacją i numerem VIN.
- Montaż agregatu na przyczepie — zestaw przyjeżdża gotowy, niczego nie skręcasz.
- Koło zapasowe.
- Skrzynka narzędziowa na przyczepie — na przewody, kliny i drobny osprzęt.
- Dokumenty — dokumentacja agregatu, karta gwarancyjna i dokumenty przyczepy potrzebne do rejestracji.
Dla kogo jest ten zestaw?
- Gminy i starostwa — zarządzanie kryzysowe i zadania z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej: zasilanie urzędu, szkoły czy punktu pomocy przy długiej awarii sieci.
- OSP i PSP — zasilanie stanowiska kierowania, oświetlenia i pomp przy długich akcjach.
- Wodociągi i kanalizacja — przepompownie, hydrofornie i stacje uzdatniania bez własnego agregatu.
- Budownictwo i wynajem sprzętu — zaplecze budowy, kontenery biurowe, betoniarki, nagrzewnice.
- Imprezy plenerowe — scena, nagłośnienie, gastronomia; obudowa wyciszona do 67 dB(A) w odległości 7 m.
Dane techniczne — agregat Pramac GPW80I/FS5
| Identyfikacja | |
| Producent | Pramac — PR Industrial S.r.l. (grupa Generac Power Systems) |
| Model | GPW80I/FS5 |
| Kod fabryczny | BP830TCA007 |
| Typ | mobilny agregat prądotwórczy diesel w obudowie wyciszonej, seria wynajmu |
| Przeznaczenie | zasilanie budów, imprez i obiektów — praca ciągła ze zmiennym obciążeniem (PRP) wg ISO 8528-1 |
| Moc | |
| Moc maksymalna ESP | 91,0 kVA / 72,8 kW |
| Moc znamionowa PRP | 82,5 kVA / 66,0 kW |
| Klasa akceptowalnego obciążenia | G2 wg ISO 8528-5 (wyższe klasy dostępne na żądanie) |
| Warunki odniesienia mocy | wg ISO 8528-1 / ISO 3046 |
| Woltaż | 400 / 230 V |
| Częstotliwość | 50 Hz |
| Fazy | 3 (układ 3-fazowy z przewodem neutralnym) |
| Współczynnik mocy cos φ | 0,8 |
| Paliwo | Diesel (olej napędowy) |
| Dane silnika | |
| Marka silnika | FPT |
| Model | F36ETVP02.A85 |
| Robocza prędkość nominalna | 1500 obr/min |
| System chłodzenia silnika | Woda |
| Zoptymalizowana emisja spalin wg | Stage V (rozporządzenie UE 2016/1628) — układ oczyszczania spalin z AdBlue (DEF) |
| Liczba cylindrów i układ | 4 w rzędzie |
| Pojemność | 3600 cm³ |
| Zasilanie | Turbodoładowany z aftercoolerem |
| Regulator obrotów | Elektroniczny |
| Maksymalna moc silnika ESP | 85,0 kWm |
| Maksymalna moc silnika PRP | 76,5 kWm |
| Moc wentylatora | 2,2 kWm |
| Przepływ powietrza przez wentylator | 108 m³/min |
| Pojemność układu smarowania | 9,5 l |
| Zużycie oleju silnikowego przy 100% zużycia paliwa | 0,15% |
| Pojemność układu chłodzenia | 5,5 l |
| Szczególne zużycie paliwa @ 75% PRP | 208,0 g/kWh |
| System rozruchu | Elektryczny |
| Napięcie instalacji | 12 V |
| Prądnica | |
| Producent prądnicy | Mecc Alte |
| Model | ECP32-2L4 C |
| Uzwojenie | Standardowe |
| Połączenie uzwojenia | Gwiazda |
| Typ | Bezszczotkowy, samowzbudny |
| Bieguny | 4 |
| Regulacja napięcia | elektroniczny regulator AVR wbudowany w prądnicę |
| Tolerancja napięcia | ± 1% |
| Klasa izolacji | H |
| Klasa IP | 23 |
| Dane instalacyjne | |
| Całkowity przepływ powietrza | 130 m³/min |
| Przepływ spalin przy PRP | 6,7 m³/min |
| Temperatura spalin przy ESP | 740 °C |
| Zużycie paliwa @ 75% PRP | 13,78 l/h |
| Zużycie paliwa @ 100% PRP | 18,43 l/h |
| Zbiornik paliwa i autonomia pracy | |
| Zbiornik paliwa PFT — plastikowy (wyposażenie standardowe) | wbudowany w ramę, typ 8 — 350 l |
| Czas pracy ze zbiornika PFT 350 l | 25,40 h przy 75% PRP · 18,99 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-S — stalowy (opcja) | 350 l — 25,40 h przy 75% PRP · 18,99 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-M — stalowy (opcja) | 500 l — 36,28 h przy 75% PRP · 27,13 h przy 100% PRP (+238 mm wysokości, +293 kg) |
| Zbiornik AdBlue (DEF) | 43 l — zużycie 0,730 l/h przy 75% PRP, autonomia ok. 58,9 h |
| Taca wyciekowa LPT (wyposażenie standardowe) | szczelna taca pod ramą — zatrzymuje paliwo i płyny eksploatacyjne w razie wycieku |
| Dane prądowe | |
| Napięcie akumulatora | 12 V |
| Maksymalny prąd | ok. 131 A przy 400 V |
| Prąd znamionowy | ok. 119 A przy 400 V |
| Dane wymiarowe (wersja obudowana) | |
| Długość (L) | 2757 mm |
| Szerokość (W) | 1120 mm |
| Wysokość (H) | 1846 mm |
| Waga | 1442 kg |
| Poziom hałasu | |
| Gwarantowany poziom hałasu (LWA) | 96 dBA |
| Poziom ciśnienia akustycznego @ 1 m | 78 dBA |
| Poziom ciśnienia akustycznego @ 7 m | 67 dBA |
| Podstawa pomiaru | dyrektywa 2000/14/WE (poziom mocy akustycznej gwarantowany LWA) |
| Wyposażenie agregatu | |
| Panel sterowania ACP | automatyczny panel sterowania — automatyczny rozruch i zatrzymanie, kontrola pracy oraz zabezpieczenia silnika i prądnicy |
| Wyłącznik główny GCB2 | wyłącznik mocy agregatu zabudowany w panelu |
| Panel gniazd SPB2 | panel z gniazdami z przodu agregatu, oddzielony od sekcji panelu sterowania; skład zestawu gniazd ustalany przy zamówieniu |
| Zewnętrzna listwa zaciskowa ETB | podłączenie kabli zasilających bez otwierania panelu |
| Akumulator rozruchowy BAT z odłącznikiem MBS | akumulator 12 V wraz z ręcznym odłącznikiem masy |
| Schowek na dokumenty GDH | schowek na dokumentację agregatu w obudowie |
| Wersja obudowana | wyciszona obudowa z galwanizowanej stali, drzwi serwisowe zamykane na klucz, rama ze spawanych profili stalowych, amortyzatory drgań, centralny punkt podnoszenia, punkt uziemienia |
| Wersja zabudowana super cicha (opcja) | 2757 × 1120 × 2438 mm, 1627 kg |
| Układ SZR / ATS (opcja dodatkowo płatna) | szafa samoczynnego załączania rezerwy — nie wchodzi w cenę agregatu; wycena ok. 4 000–5 000 zł netto w zależności od mocy i rozdzielnicy |
| Przyczepa z homologacją drogową | w zestawie — STIM S22, dwuosiowa, DMC 2 300 kg (dane przyczepy w tabeli poniżej) |
| Zgodność | oznaczenie CE · bezpieczeństwo wg ISO 8528-13 · producent z certyfikatem ISO 9001 |
| Dyrektywy objęte oznaczeniem CE | 2006/42/WE maszynowa · 2014/30/UE EMC · 2014/35/UE niskonapięciowa · 2000/14/WE emisja hałasu · UE 2016/1628 emisja spalin (Stage V) · 2011/65/UE RoHS · normy EN 12100, EN 13857 |
| Gwarancja | 60 miesięcy (wymagane przeglądy coroczne) — Pro-Masz jest autoryzowanym dealerem Pramac |
Wymiary, masa i autonomia dotyczą wersji standardowej ze zbiornikiem 350 l; zbiornik MFT-M 500 l zwiększa wysokość o 238 mm, a masę o 293 kg — podajemy je wiążąco przy zamówieniu.
Dane techniczne — przyczepa STIM S22
| Identyfikacja | |
| Producent przyczepy | Zakład Produkcji Przyczep i Nadwozi STIM Małecki sp.j. |
| Typ | S22 — przyczepa dwuosiowa pod agregat prądotwórczy |
| Rok produkcji | 2026 |
| Homologacja | tak — numer VIN i dokumenty do rejestracji w wydziale komunikacji |
| Masa i podwozie | |
| Dopuszczalna masa całkowita (DMC) | 2 300 kg |
| Liczba osi | 2 |
| Koła | 4 + koło zapasowe |
| Hamulec | najazdowy, z ręcznym hamulcem postojowym |
| Zaczep | kulowy, dyszel o stałej wysokości |
| Rama | stalowa, cynkowana ogniowo, ze wzmocnieniami pod montaż agregatu |
| Wyposażenie | |
| Podpory | 4 podpory w narożnikach ramy |
| Koło manewrowe | tak, wzmocnione (Fi 60 mm) |
| Kliny pod koła | 2 szt. |
| Błotniki | metalowe, z chlapaczami |
| Oświetlenie | drogowe, zgodne z przepisami: tylne lampy zespolone i światła obrysowe |
| Skrzynka narzędziowa | tak |
| Agregat | GPW80I/FS5 zamontowany na przyczepie |
Co wyróżnia ten zestaw?
- Gotowy do drogi — agregat zamontowany, przyczepa homologowana; po rejestracji podpinasz i jedziesz.
- Norma Stage V — niska emisja, legalny przewóz i praca w strefach niskoemisyjnych.
- Cicha praca — gwarantowany poziom mocy akustycznej 96 dB(A), w odległości 7 m tylko 67 dB(A).
- Silnik FPT (Iveco) i prądnica Mecc Alte z AVR — stabilne napięcie dla elektroniki, łatwy serwis.
- Sterownik Deep Sea w panelu ACP — podgląd parametrów, zabezpieczenia, automatyczny start i stop.
- Długo bez tankowania — 350 l paliwa to ok. 25 h przy 75 % PRP; zbiornik AdBlue 43 l na ok. 59 h.
- Taca wychwytowa LPT — ewentualne wycieki nie trafiają na grunt.
Wyposażenie i konfiguracja — co oznaczają kody
Ten egzemplarz jest skonfigurowany fabrycznie. Najważniejsze oznaczenia:
- ACP — Automatyczny Panel Sterowania (samoczynny start/stop, SZR/AMF).
- GCB1 / GCB2 — panel z wyłącznikiem mocy agregatu (rozłącznik główny).
- BAT — akumulator rozruchowy; MBS — ręczny odłącznik akumulatora.
- PFT — zbiornik paliwa (tworzywo); LPT — taca wychwytowa (szczelna wanna na wycieki).
- ETB — zewnętrzna listwa zaciskowa do podłączenia kabli mocy; SPB2 — panel gniazd siłowych/1-fazowych.
- GDH — uchwyt na dokumentację agregatu; PHS — podgrzewanie cieczy (szybki start w mróz); RLP — punkt podnoszenia dachu.
- MOP — ręczna pompa oleju; OWS — czujnik wody w oleju; CDP/LCL — spust cieczy / czujnik niskiego poziomu cieczy.
Jak podłączyć zestaw do budynku?
Pojedyncze odbiory podłączasz do panelu gniazd SPB2, a większe przewodami do listwy zaciskowej ETB — bez otwierania panelu. Żeby zasilić cały budynek (urząd, szkołę, przepompownię), obiekt potrzebuje złącza do agregatu przewoźnego z przełącznikiem sieć–agregat. Jeśli budynek ma sam przechodzić na agregat po zaniku sieci, panel ACP współpracuje z szafą SZR w trybie AMF. Układ SZR – opcja dodatkowo płatna, dobieramy go do konkretnego obiektu.
ESP / PRP — jak czytać moc agregatu?
PRP (Prime Power) to moc do pracy ciągłej przy zmiennym obciążeniu — tu 83 kVA / 66 kW. ESP to moc awaryjna, tu 91,0 kVA / 72,8 kW, dostępna przez ograniczony czas w roku. kVA to moc pozorna, a kW to moc czynna (kVA × 0,8). Dobierając agregat pod konkretny obiekt, kierujemy się sumą obciążeń i prądami rozruchowymi silników — pomożemy w doborze.
Najczęstsze pytania (FAQ)
Jakie prawo jazdy jest potrzebne do holowania?
Przyczepa ma DMC 2 300 kg. Z kategorią B można ją ciągnąć tylko wtedy, gdy suma DMC auta i przyczepy nie przekracza 3 500 kg — w praktyce prawie nigdy. Z kodem 96 w prawie jazdy (B96) — gdy auto ma DMC do 1 950 kg. Przy typowym pick-upie czy busie potrzebna jest kategoria B+E. Sprawdź też w dowodzie rejestracyjnym, czy auto może ciągnąć przyczepę z hamulcem o masie 2 300 kg.
Czy przyczepę trzeba zarejestrować?
Tak. Przyczepa ma DMC powyżej 750 kg, więc rejestruje się ją w wydziale komunikacji i ubezpiecza OC. Numer VIN i dokumenty potrzebne do rejestracji dostajesz razem z zestawem.
Ile pracuje na jednym tankowaniu?
Ze zbiornika 350 l ok. 25,4 h przy 75 % mocy PRP i ok. 19 h przy pełnym obciążeniu. Zbiornik AdBlue 43 l wystarcza na ok. 59 h pracy.
Czy zasili cały budynek?
Moc 66 kW (PRP) wystarcza dla średniego obiektu: urzędu, szkoły, przepompowni. Przed zakupem sprawdzimy z Tobą moc przyłączeniową i odbiory, które muszą pracować podczas awarii.
Benzyna czy diesel?
Diesel. Agregat ma silnik wysokoprężny FPT (Iveco) F36 o pojemności 3,6 l w normie Stage V, tankowany zwykłym olejem napędowym. Do układu oczyszczania spalin dolewa się płyn AdBlue (zbiornik 43 l).
Czy agregat ma AVR?
Tak. Prądnica Mecc Alte ma wbudowany elektroniczny regulator napięcia AVR, więc napięcie trzyma się stabilnie także przy komputerach, sterownikach i innej elektronice.
Czy to agregat 3-fazowy 400 V?
Tak, 400/230 V 50 Hz, 3-fazowy — zasila zarówno odbiory siłowe (400 V), jak i jednofazowe (230 V).
Stage V — co to daje?
Niższą emisję spalin i legalny przewóz oraz pracę w strefach niskoemisyjnych (UE 2016/1628).
Czy zapewniacie uruchomienie i serwis?
Tak — dostawa, pierwsze uruchomienie, szkolenie obsługi i serwis pogwarancyjny. Tel. +48 602 647 847.
Czy można zamówić zestaw z inną przyczepą?
Tak. Na zamówienie wykonujemy przyczepę z dyszlem o regulowanej wysokości, zaczepem oczkowym DIN, podporami korbowymi albo oświetleniem LED. Cenę i termin podamy po wycenie.
Dostawa, pierwsze uruchomienie i szkolenie
Realizujemy dostawę na terenie całej Polski, pierwsze uruchomienie i szkolenie obsługi. Doradzimy w doborze mocy, układu SZR/ATS i konfiguracji. Możliwy leasing dla firm i jednostek. Zadzwoń: +48 602 647 847.
Gwarancja i autoryzowany dealer Pramac
Pro-Masz jest autoryzowanym partnerem marki Pramac w Polsce. Agregat objęty jest gwarancją zgodnie z warunkami producenta Pramac, z fakturą VAT i wsparciem technicznym.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.

