Opis
Pramac GDW40Y/FS3A — agregat awaryjny 33,6 kVA z silnikiem Yanmar i normą Stage IIIA. Japoński, wolnossący silnik Yanmar 4TNV98, automatyczny start z panelu ACP i wybór zbiorników od 80 do 500 l. Moc PRP: 33,6 kVA • Napięcie: 400/230 V • Silnik: Yanmar 4TNV98-IGPGE • Emisja: Stage IIIA
Pramac GDW40Y — zasilanie awaryjne 33,6 kVA, które włącza się samo
GDW40Y/FS3A to przedstawiciel głównej stacjonarnej serii GDW z japońskim silnikiem Yanmar 4TNV98-IGPGE — wolnossącą, 4-cylindrową jednostką 3,3 l pracującą na spokojnych 1500 obr./min. Wolnossąca konstrukcja oznacza prostotę i długą żywotność, a certyfikat emisji Stage IIIA — czystszą pracę i łatwiejsze formalności tam, gdzie norma emisji ma znaczenie. Panel ACP z funkcją AMF czuwa nad siecią i sam uruchamia agregat po zaniku napięcia. Prądnica Mecc Alte ECP32 gwarantuje stabilne napięcie dla czułej elektroniki.
Dla kogo jest ten agregat?
Klasa 33,6 kVA mocy ciągłej to typowy wybór dla średnich obiektów — wystarczająco dużo mocy na kilka–kilkanaście większych odbiorów jednocześnie:
- gospodarstwo rolne i budynki inwentarskie — wentylacja, zadawanie paszy, pojenie i oświetlenie w jednym budynku (przy kilku budynkach policzymy bilans mocy),
- piekarnia, masarnia, mała przetwórnia — piece, chłodnie i maszyny bez przestojów,
- sklep i mniejszy market — ciągłość pracy chłodni, kas i oświetlenia,
- pensjonat, dom weselny — kotłownia, kuchnia i oświetlenie sali,
- stacja uzdatniania wody, lokalna przepompownia — pewne zasilanie pomp 400 V.
Dane techniczne
| Identyfikacja | |
| Producent | Pramac — PR Industrial S.r.l. (grupa Generac Power Systems) |
| Model | GDW40Y/FS3A (ALT. M) |
| Kod fabryczny | BC360TYA018 |
| Typ | stacjonarny agregat prądotwórczy diesel w obudowie wyciszonej |
| Przeznaczenie | zasilanie podstawowe i rezerwowe obiektów — praca ciągła ze zmiennym obciążeniem (PRP) wg ISO 8528-1 |
| Moc | |
| Moc maksymalna ESP | 37,3 kVA / 29,8 kW |
| Moc znamionowa PRP | 33,6 kVA / 26,9 kW |
| Klasa akceptowalnego obciążenia | G2 wg ISO 8528-5 (wyższe klasy dostępne na żądanie) |
| Warunki odniesienia mocy | wg ISO 8528-1 / ISO 3046 |
| Woltaż | 400 / 230 V |
| Częstotliwość | 50 Hz |
| Fazy | 3 (układ 3-fazowy z przewodem neutralnym) |
| Współczynnik mocy cos φ | 0,8 |
| Paliwo | Diesel (olej napędowy) |
| Dane silnika | |
| Marka silnika | Yanmar |
| Model | 4TNV98-IGPGE |
| Robocza prędkość nominalna | 1500 obr/min |
| System chłodzenia silnika | Woda |
| Zoptymalizowana emisja spalin wg | Stage IIIA |
| Liczba cylindrów i układ | 4 w rzędzie |
| Pojemność | 3319 cm³ |
| Zasilanie | Wolnossący |
| Regulator obrotów | Mechaniczny |
| Maksymalna moc silnika ESP | 34,6 kWm |
| Maksymalna moc silnika PRP | 31,2 kWm |
| Moc wentylatora | 0,5 kWm |
| Przepływ powietrza przez wentylator | 62 m³/min |
| Pojemność układu smarowania | 10,5 l |
| Zużycie oleju silnikowego przy 100% zużycia paliwa | 0,15% |
| Pojemność układu chłodzenia | 4,2 l |
| Szczególne zużycie paliwa @ 75% PRP | 231,0 g/kWh |
| System rozruchu | Elektryczny |
| Napięcie instalacji | 12 V |
| Prądnica | |
| Producent prądnicy | Mecc Alte |
| Model | ECP32 1S4 C |
| Uzwojenie | Standardowe |
| Połączenie uzwojenia | Gwiazda |
| Typ | Bezszczotkowy, samowzbudny |
| Bieguny | 4 |
| Regulacja napięcia | elektroniczny regulator AVR wbudowany w prądnicę |
| Tolerancja napięcia | ± 1% |
| Klasa izolacji | H |
| Klasa IP | 23 |
| Dane instalacyjne | |
| Całkowity przepływ powietrza | 80 m³/min |
| Przepływ spalin przy PRP | 6,7 m³/min |
| Temperatura spalin przy ESP | 550 °C |
| Zużycie paliwa @ 75% PRP | 6,39 l/h |
| Zużycie paliwa @ 100% PRP | 8,58 l/h |
| Zbiornik paliwa i autonomia pracy | |
| Zbiornik paliwa PFT — plastikowy (wyposażenie standardowe) | wbudowany w ramę, typ 8 — 80 l |
| Czas pracy ze zbiornika PFT 80 l | 12,52 h przy 75% PRP · 9,32 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-XS — stalowy (opcja) | 65 l — 10,17 h przy 75% PRP · 7,58 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-S — stalowy (opcja) | 120 l — 18,78 h przy 75% PRP · 13,99 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-M — stalowy (opcja) | 245 l — 38,34 h przy 75% PRP · 28,55 h przy 100% PRP |
| Zbiornik paliwa MFT-L — stalowy (opcja) | 500 l — 78,25 h przy 75% PRP · 58,28 h przy 100% PRP |
| Taca wyciekowa LPT (wyposażenie standardowe) | szczelna taca pod ramą — zatrzymuje paliwo i płyny eksploatacyjne w razie wycieku |
| Dane prądowe | |
| Napięcie akumulatora | 12 V |
| Maksymalny prąd | ok. 54 A przy 400 V |
| Prąd znamionowy | ok. 48 A przy 400 V |
| Dane wymiarowe (wersja obudowana) | |
| Długość (L) | 2200 mm |
| Szerokość (W) | 1020 mm |
| Wysokość (H) | 1292 mm |
| Waga | 801 kg |
| Poziom hałasu | |
| Gwarantowany poziom hałasu (LWA) | 92 dBA |
| Poziom ciśnienia akustycznego @ 1 m | 75 dBA |
| Poziom ciśnienia akustycznego @ 7 m | 63 dBA |
| Podstawa pomiaru | dyrektywa 2000/14/WE (poziom mocy akustycznej gwarantowany LWA) |
| Wyposażenie agregatu | |
| Panel sterowania ASP | automatyczny panel prosty — automatyczny rozruch i zatrzymanie oraz podstawowe zabezpieczenia silnika |
| Akumulator rozruchowy BAT z odłącznikiem MBS | akumulator 12 V wraz z ręcznym odłącznikiem masy |
| Podgrzewacz bloku silnika PHS | elektryczny podgrzewacz cieczy chłodzącej — gotowość do rozruchu w niskich temperaturach |
| Oświetlenie wnętrza obudowy SLA | lampa serwisowa w obudowie |
| Punkty podnoszenia w dachu RLP | podnoszenie dźwigiem za jeden centralny punkt |
| Wersja obudowana | wyciszona obudowa z galwanizowanej stali, pary bocznych drzwi z klamkami zamykanymi na klucz, rama ze spawanych profili stalowych, amortyzatory drgań, uchwyt do przenoszenia dźwigiem, punkt uziemienia |
| Wersja otwarta (rama, opcja) | 1875 × 1000 × 1191 mm, 603 kg |
| Wersja zabudowana super cicha (opcja) | 2200 × 1020 × 1883 mm, 951 kg — LWA 91 dBA, 74 dBA @ 1 m, 62 dBA @ 7 m |
| Układ SZR / ATS (opcja dodatkowo płatna) | szafa samoczynnego załączania rezerwy — nie wchodzi w cenę agregatu; wycena ok. 4 000–5 000 zł netto w zależności od mocy i rozdzielnicy |
| Zgodność | oznaczenie CE · bezpieczeństwo wg ISO 8528-13 · producent z certyfikatem ISO 9001 |
| Dyrektywy objęte oznaczeniem CE | 2006/42/WE maszynowa · 2014/30/UE EMC · 2014/35/UE niskonapięciowa · 2000/14/WE emisja hałasu · 2011/65/UE RoHS · normy EN 12100, EN 13857 |
| Gwarancja | 60 miesięcy (wymagane przeglądy coroczne) — Pro-Masz jest autoryzowanym dealerem Pramac |
Wymiary, masa, pojemność zbiornika paliwa i autonomia zależą od wybranej konfiguracji (zbiornik, opcje) — podajemy je wiążąco przy zamówieniu.
Co wyróżnia GDW40Y/FS3A?
- Silnik Yanmar 4TNV98 — japońska, wolnossąca jednostka przemysłowa o opinii niezniszczalnej; spokojne 1500 obr./min.
- Norma Stage IIIA — certyfikowana emisja spalin, rzadkość w tej klasie cenowej.
- Automatyczny start (AMF) — panel ACP sam uruchamia agregat po zaniku sieci.
- Cztery zbiorniki do wyboru — od 80 l (ok. 12,5 h) do 500 l (ponad 3 doby pracy przy 75% PRP).
- Prądnica Mecc Alte — bezszczotkowa, stabilne napięcie, klasa izolacji H.
- Tylko 63 dB(A) w odległości 7 m — komfortowa praca obok obiektu.
Wyposażenie
Konfiguracja fabryczna (kody Pramac):
- ACP — automatyczny panel sterowania z funkcją AMF/SZR,
- zbiornik paliwa wg wybranej opcji (PFT/MFT — patrz tabela),
- wyciszona obudowa stalowa z tłumikiem wydechu,
- punkt uziemienia wszystkich części metalowych.
Jak działa automatyczne zasilanie awaryjne (SZR/AMF)?
Panel ACP pracuje w trybie AMF (Auto Mains Failure): stale monitoruje sieć i po wykryciu zaniku napięcia samoczynnie uruchamia agregat, a po powrocie sieci go wygasza — bez udziału obsługi. To wyposażenie standardowe tego modelu. Samo przełączenie odbiorów na zasilanie z agregatu (i z powrotem) wykonuje przełącznik SZR (ATS) — dostępny jako opcja, dobierana do obiektu. Doradzimy w doborze: +48 602 647 847.
ESP i PRP — jak czytać moc agregatu
Według ISO 8528 PRP (33,6 kVA / 26,9 kW) to moc do pracy ciągłej przy zmiennym obciążeniu, bez limitu godzin w roku. ESP (37,3 kVA / 29,8 kW) to moc maksymalna do zasilania awaryjnego — do 200 godzin rocznie. Dobierając agregat, zsumuj moc odbiorów z zapasem i uwzględnij prądy rozruchowe silników elektrycznych (pompy, sprężarki, wentylatory potrafią chwilowo pobierać kilkukrotność mocy znamionowej).
Najczęstsze pytania (FAQ)
Czy agregat uruchamia się sam po zaniku prądu?
Tak — panel ACP (AMF) automatycznie startuje agregat po wykryciu zaniku napięcia sieci, a po powrocie sieci go wygasza. Pełne przełączanie obciążenia wymaga przełącznika SZR/ATS (opcja, dobierana do obiektu).
Czy 33,6 kVA wystarczy na budynek inwentarski?
Na pojedynczy budynek z wentylacją, zadawaniem paszy i oświetleniem — najczęściej tak. Przy kilku budynkach lub silnych silnikach wentylatorów policzymy bilans z prądami rozruchowymi; może się okazać, że lepszy będzie GDW45B lub GDW90I.
Co daje norma Stage IIIA?
Certyfikowaną, czystszą emisję spalin — ważne przy inwestycjach z wymogami środowiskowymi oraz w przetargach, gdzie norma emisji jest punktowana.
Jak długo pracuje bez tankowania?
Zależnie od zbiornika: 80 l → ok. 12,5 h, 120 l → ok. 18,8 h, 245 l → ok. 38,3 h, 500 l → ok. 78,3 h (przy 75% PRP).
Jaki silnik napędza agregat?
Wysokoprężny Yanmar 4TNV98-IGPGE — 4-cylindrowy, wolnossący, 3,3 l, chłodzony cieczą, 1500 obr./min.
Czy w cenie jest dostawa i uruchomienie?
Cena dotyczy agregatu. Pro-Masz osobno realizuje dostawę, pierwsze uruchomienie i szkolenie z obsługi — zapytaj o wycenę.
Dostawa, pierwsze uruchomienie i szkolenie
Dostarczamy agregat pod wskazany adres, a na życzenie wykonujemy pierwsze uruchomienie i szkolenie z obsługi. Doradzimy w doborze mocy, zbiornika i konfiguracji — zadzwoń: +48 602 647 847.
Gwarancja i autoryzowany dealer Pramac
Produkt objęty gwarancją zgodnie z warunkami producenta Pramac (PR Industrial S.r.l., grupa Generac Power Systems). Pro-Masz jest autoryzowanym dealerem Pramac — sprzedaż z doradztwem i wsparciem od doboru po uruchomienie.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.