Opis
Tsurumi HSA2.75S to jednofazowa pompa odwodnieniowa 230 V z mieszadłem na wale w wersji automatycznej — z zawieszanym wyłącznikiem pływakowym. Podnoszenie 18 m jak w HS2.75S, ale pompa sama włącza się i wyłącza. Silnik 0,75 kW / 230 V, pobór prądu 4,8 A, króciec tłoczny 50 mm (2"), przelot ciał stałych 7 mm, minimalny poziom zalania 90 mm, kabel 10 m. Hydraulika jak w HS2.75S: 230 l/min i 18 m wg producenta. Uwaga źródłowa: wersji z pływakiem nie ma w tabeli serii Tsurumi Europe — producent pisze tylko, że wersja automatyczna z zestawem pływakowym jest dostępna, i nie wydaje dla niej osobnej karty katalogowej. Dane szczegółowe pochodzą od dealerów, hydraulikę i konstrukcję opisujemy wg karty modelu HS2.75S. Szczegóły niżej — dobór potwierdzamy telefonicznie.
Co to jest i do czego służy
Pompa odwodnieniowa to pompa zatapialna do wody zanieczyszczonej mechanicznie — z piaskiem, mułem i drobną zawiesiną, ale bez dużych ciał stałych. Pracuje zanurzona w wykopie, studzience lub zalanym pomieszczeniu, zasilana z gniazda 230 V.
Seria HS ma jedną rzecz, której nie mają pozostałe pompy jednofazowe Tsurumi: mieszadło osadzone na wale. Producent podaje wprost, po co ono jest — zapobiega zjawisku „Air Lock", czyli zapowietrzeniu, które przy wirnikach vortex i pół-vortex potrafi zatrzymać tłoczenie. W praktyce mieszadło utrzymuje piasek i szlam w zawiesinie, zamiast pozwolić im osiadać pod pompą. Do tego dochodzi tłoczenie bokiem i spiralna obudowa, które przepuszczają zassany materiał płynniej niż króciec wyprowadzony do góry.
Materiały są dobrane pod ścieranie: wirnik z gumy uretanowej, korpus z żeliwa szarego EN-GJL-200, kadłub z odlewu aluminiowego. Producent pisze o serii HS, że mimo jednej fazy ma trwałość na poziomie pomp trójfazowych, bo części zużywalne są z materiałów odpornych na ścieranie. Uszczelnienie wału to podwójne uszczelnienie mechaniczne z węglika krzemu (SiC) w kąpieli olejowej — dwie pary pierścieni pracują w oleju, nie na sucho, i to jest główny powód, dla którego pompy Tsurumi wytrzymują długo w brudnej wodzie.
HSA2.75S to wersja automatyczna modelu HS2.75S — tej samej pompy 0,75 kW z podnoszeniem 18 m, z dołożonym zawieszanym wyłącznikiem pływakowym. Dealer podaje: 230 l/min, 18 m, 4,8 A, przelot 7 mm, minimalny poziom zalania 90 mm, 19 kg bez kabla, 285 × 424 mm — wszystko co do liczby zgodne z kartą HS2.75S. To jest automat, który wybierasz wtedy, gdy wodę trzeba podnieść wysoko: z głębokiej studzienki, z szybu albo z piwnicy na poziom terenu przez długi wąż.
Gdzie HSA2.75S pracuje najlepiej
- Automatyczne odwadnianie z wysokim zrzutem — głęboka studzienka, szyb albo piwnica, z której wodę trzeba podnieść na poziom terenu lub do kanalizacji kilka metrów wyżej.
- Wykop głęboki, pozostawiony bez dozoru, z tłoczeniem na skarpę — 18 m podnoszenia daje zapas na długi wąż.
- Przepompownia tymczasowa na budowie, gdzie pompa ma się załączać sama, a woda niesie piasek.
Ograniczenia
- Nie do wąskich szybów i rur — pływak potrzebuje miejsca (bez pływaka: LB-800A z elektrodami).
- Nie do wybierania wody do sucha — W1 = 90 mm.
- Nie do szlamu i osadu o dużej zawartości części stałych — do tego jest HSDA2.55S.
Dane techniczne
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent / model | Tsurumi / HSA2.75S (seria HS — pompy odwodnieniowe 230 V z mieszadłem) |
| Typ | pompa zatapialna odwodnieniowa, wirnik pół-vortex z mieszadłem na wale; wersja automatyczna z pływakiem |
| Ciecz / temperatura | woda zanieczyszczona mechanicznie (odwodnienie); 0–40 °C |
| Króciec tłoczny | 50 mm (2") — gwint 2" (wg dealera gwint zewnętrzny) |
| Maksymalna wydajność | 230 l/min = 13,8 m³/h — wg dealera DE, tak samo jak producent dla HS2.75S |
| Maksymalne podnoszenie | 18 m — wg dealera DE, tak samo jak producent dla HS2.75S |
| Maksymalny przelot ciał stałych | 7 mm |
| Dopuszczalna zawartość części stałych | 10 % |
| Zakres pH | 5–9 |
| Moc silnika | 0,75 kW |
| Zasilanie | 1-fazowe 230 V / 50 Hz |
| Prąd znamionowy | 4,8 A |
| Silnik | indukcyjny, 2-biegunowy, IP68 |
| Rozruch | kondensatorowy |
| Zabezpieczenie silnika | wbudowane: zabezpieczenie termiczne (dealer nie podaje typu; w HS2.75S producent podaje Circle thermal cut-out) |
| Automatyka | TAK — zawieszany wyłącznik pływakowy (wersja automatyczna); dane dealerskie — producent potwierdza dostępność wersji z pływakiem dla serii HS |
| Kabel zasilający | guma H07RN8-F, długość 10 m |
| Maksymalne zanurzenie | 20 m wg producenta dla HS2.75S; jeden dealer podaje dla wersji z pływakiem 7 m |
| Masa | 19 kg bez kabla wg dealera DE; producent dla HS2.75S podaje 19 kg masy suchej |
| Minimalny poziom zalania (W1) | 90 mm |
| Wymiary | szerokość 285 × wysokość 424 mm wg dealera DE — zgodne z wymiarami A i H modelu HS2.75S z rysunku producenta |
| Wirnik | pół-vortex, guma uretanowa |
| Materiały | wirnik — guma uretanowa; korpus — żeliwo szare EN-GJL-200; kadłub — odlew aluminiowy; rama silnika — odlew ze stopu aluminium; wał — stal nierdzewna EN-X6Cr13 |
| Uszczelnienie wału | podwójne uszczelnienie mechaniczne w kąpieli olejowej, węglik krzemu (SiC) |
| Łożyska | kulkowe, osłonięte |
Pozycje oznaczone jako dealerskie pochodzą od dealer niemiecki (dane wtórne). Pozostałe — przelot, pH, materiały, uszczelnienie, wirnik — podajemy za kartą katalogową producenta dla modelu HS2.75S. Porównanie źródeł w sekcji niżej. Stan na wrzesień 2026.
Osprzęt producenta do tego modelu
- czujnik przecieku oleju TSS-TEG-08
- wtyczka z zabezpieczeniem silnika 56105000tu (5,0 A; producent: przełącznik 0-I, dwie dławnice M16 do podłączenia zewnętrznego pływaka)
- zestaw naprawczy kabla 061-TEG-05
Numery katalogowe Tsurumi ze strony serii HS i z karty katalogowej modelu bazowego HS2.75S. Osprzęt sprowadzamy na zamówienie — podaj model pompy, dobierzemy właściwy numer.
Czego producent nie publikuje dla wersji HSA2.75S
Źródła danych. Dla wersji HSA2.75S producent nie wydaje osobnej karty katalogowej i nie ma jej w tabeli serii HS. Strona serii mówi tylko, że „model automatyczny z zestawem pływakowym jest dostępny". Dlatego tabela Q-H i krzywa na tej karcie dotyczą modelu bazowego HS2.75S, a dane podawane wyłącznie przez dealerów są oznaczone.
Porównanie: karta producenta HS2.75S i dane dealerów dla HSA2.75S
| Parametr | HS2.75S — karta producenta | HSA2.75S — dane dealera DE |
|---|---|---|
| Maksymalna wydajność | 230 l/min (13,8 m³/h) | 230 l/min |
| Maksymalne podnoszenie | 18 m | 18 m |
| Moc / prąd | 0,75 kW / 4,80 A | 0,75 kW / 4,8 A |
| Przelot ciał stałych | 7 mm | 7 mm |
| Minimalny poziom zalania | 90 mm | 90 mm |
| Króciec | 50 mm (2"), gwint BSPT lub złącze wężowe | 2" gwint zewnętrzny |
| Maksymalne zanurzenie | 20 m | 7 m |
| Masa | 19 kg (sucha) | 19 kg bez kabla |
| Wymiary A / H | 285 / 424 mm | 285 × 424 mm |
| Kadłub / korpus | odlew aluminiowy / żeliwo szare EN-GJL-200 | żeliwo sferoidalne GGG70 — sprzeczne z kartą producenta |
| Sprawność / obroty / klasa izolacji | 44,9 % / 2 830 obr/min / klasa E | nie podawane przez dealera |
Zestawienie źródeł: kolumna środkowa — karta katalogowa producenta dla HS2.75S; kolumna prawa — dealer niemiecki. Rozbieżności podajemy obie, z atrybucją, i niczego nie uśredniamy. Stan na wrzesień 2026.
Jak czytamy te rozbieżności
- Hydraulika i wymiary zgadzają się z HS2.75S co do liczby — 230 l/min, 18 m, 4,8 A, przelot 7 mm, W1 90 mm, 19 kg, 285 × 424 mm. To jest ta sama pompa z dołożonym pływakiem.
- Materiał kadłuba: bierzemy dane producenta. Dealer pisze „Sphäroguß GGG70", karta HS2.75S podaje kadłub z odlewu aluminiowego i korpus z żeliwa szarego EN-GJL-200. Tak samo opisuje to ten dealer przy HSA2.4S — przyjmujemy wersję producenta.
- Zanurzenie 20 m vs 7 m: producent dla modelu bazowego podaje 20 m. Jeden z dealerów podaje 7 m dla każdej z wersji z pływakiem, które sprawdziliśmy (HSA2.4S, HSA2.75S, HSDA2.55S, LBA-480, LBA-800), więc to nie jest literówka w jednej karcie — ale też nie jest to dana producenta. Jeżeli pompa ma pracować głębiej niż 7 m pod lustrem wody, potwierdzamy to u dostawcy przed zamówieniem.
Charakterystyka Q-H — ile wody przy jakim podnoszeniu
Tabela pokazuje, ile wody pompa podaje przy danej wysokości podnoszenia — to podstawa doboru. 230 l/min to wydajność przy podnoszeniu bliskim zeru; im wyżej trzeba podnieść wodę, tym wydajność jest mniejsza, a spadek nie jest liniowy. Wartości poniżej odczytaliśmy z krzywej wydajności producenta dla modelu bazowego HS2.75S. Dla wersji z pływakiem producent nie publikuje osobnej krzywej — pisze tylko, że wersja automatyczna z zestawem pływakowym jest dostępna. Pływak jest wyłącznikiem na przewodzie, nie zmienia części hydraulicznych, a dla wersji automatycznej z elektrodami LB-480A producent publikuje dokładnie tę samą krzywą co dla LB-480:
| Wydajność | Wydajność | Podnoszenie (wysokość słupa wody) |
|---|---|---|
| 0 l/min | 0 m³/h | 18 m |
| 25 l/min | 1,5 m³/h | 16,8 m |
| 50 l/min | 3 m³/h | 15,7 m |
| 75 l/min | 4,5 m³/h | 14,7 m |
| 100 l/min | 6 m³/h | 13,7 m |
| 125 l/min | 7,5 m³/h | 12,6 m |
| 150 l/min | 9 m³/h | 11,1 m |
| 175 l/min | 10,5 m³/h | 9,2 m |
| 200 l/min | 12 m³/h | 6,9 m |
| 225 l/min | 13,5 m³/h | 3,7 m |
Odczyt z krzywej wydajności z karty katalogowej producenta (Tsurumi Europe) dla modelu bazowego HS2.75S — wartości pośrednie interpolowane liniowo między punktami krzywej. To punkt pracy samej pompy, bez węża: rzeczywisty punkt pracy wychodzi niżej o straty na wężu, kolanach i złączkach — patrz sekcja „Straty ciśnienia na wężu tłocznym". Stan na wrzesień 2026.
Krzywa wydajności producenta

Wykres z karty katalogowej producenta dla modelu HS2.75S — wersja z pływakiem nie ma osobnego wykresu: oś pozioma — wydajność (l/min oraz m³/h), oś pionowa — podnoszenie (m). Na wykresie naniesiona jest także sprawność i moc na wale. Tabela wyżej to odczyt liczbowy z tej samej krzywej.
Pływak — jak działa automat i kiedy jest naprawdę potrzebny
HSA2.75S to HS2.75S z zawieszanym wyłącznikiem pływakowym. Pływak wisi na przewodzie obok pompy, unosi się razem z wodą i przełącza styk.
- Pompa włącza się, gdy woda podejdzie, i wyłącza, gdy poziom opadnie. Nie wymaga obecności obsługi.
- Poziom załączania regulujesz długością swobodnego odcinka przewodu pływaka. Krótszy odcinek — mniejsza różnica poziomów, częstsze załączenia. Dłuższy — rzadsze cykle, ale wyższy poziom wody między nimi. Zbyt krótki odcinek powoduje bardzo częste załączenia pompy.
- Pływak musi mieć miejsce. W ciasnej studzience potrafi zablokować się o ścianę albo o wąż i zostać w pozycji włączonej — wtedy pompa pracuje na sucho mimo automatyki. Należy to sprawdzić przy pierwszym uruchomieniu.
- Automat nie zastępuje minimalnego poziomu zalania. Pompa i tak potrzebuje 90 mm wody, żeby pracować poprawnie.
Kiedy wybrać wersję automatyczną: studzienka drenażowa, przepompownia, piwnica, która zalewa się po każdym większym deszczu, osadnik, wykop pozostawiony na noc — wszędzie tam, gdzie pompa ma pracować bez dozoru. Przy pracy jednorazowej, pod nadzorem, automat nie jest potrzebny — wystarczy tańszy model HS2.75S o tych samych parametrach.
Pływak czy elektrody
| Cecha | Czujnik elektrodowy | Pływak zawieszany |
|---|---|---|
| Części ruchome | brak | pływak na przewodzie, wychyla się z poziomem wody |
| Miejsce wokół pompy | nie potrzebuje | potrzebuje miejsca na swobodne wychylenie |
| Rura 8", wąska studnia, szyb | pracuje | pływak może zawisnąć o ścianę |
| Rodzaj wody | musi przewodzić prąd — zwykła woda tak, demineralizowana nie | bez znaczenia |
| Ustawienie poziomów | producent nie publikuje poziomów; przedłużenia elektrod jako osprzęt | długością swobodnego odcinka przewodu pływaka |
| Konserwacja | czyszczenie elektrod z nalotu i szlamu | kontrola, czy pływak nie blokuje się o ścianę lub wąż |
| Modele 230 V w naszej ofercie | LB-480A, LB-800A, LSCE1.4S, LSCE2.75S | HSA2.4S, HSA2.75S, HSDA2.55S, LBA-480, LBA-800 |
Zestawienie Pro-Masz na podstawie zasady działania obu rozwiązań. Modele z elektrodami — dane z kart producenta; modele z pływakiem — dane dealerów. Stan na wrzesień 2026.
Straty ciśnienia na wężu tłocznym
Wydajność pompy na obiekcie zależy w dużej mierze od węża tłocznego. Podnoszenie z tabeli Q-H to całkowita wysokość, jaką pompa pokonuje; opory przepływu w wężu odejmują się od niej tak samo jak dodatkowa wysokość zrzutu. Straty rosną w przybliżeniu z kwadratem prędkości przepływu, dlatego wąż o małej średnicy przy dużym przepływie obniża wydajność nieproporcjonalnie mocno. Przy 30–50 m węża o średnicy króćca różnica bywa większa niż między sąsiednimi modelami pomp. Poniżej straty w metrach słupa wody na każde 10 m węża.
| Przepływ | Przepływ | Wąż 50 mm (2") — średnica króćca | Wąż 80 mm (3") — o rozmiar większy |
|---|---|---|---|
| 25 l/min | 1,5 m³/h | 0,01 m | 0 m |
| 50 l/min | 3 m³/h | 0,05 m | 0 m |
| 75 l/min | 4,5 m³/h | 0,1 m | 0,01 m |
| 100 l/min | 6 m³/h | 0,18 m | 0,02 m |
| 125 l/min | 7,5 m³/h | 0,27 m | 0,03 m |
| 150 l/min | 9 m³/h | 0,37 m | 0,04 m |
| 175 l/min | 10,5 m³/h | 0,49 m | 0,05 m |
| 200 l/min | 12 m³/h | 0,63 m | 0,06 m |
| 225 l/min | 13,5 m³/h | 0,79 m | 0,08 m |
Wyliczenie Pro-Masz wzorem Hazena-Williamsa (C = 140), wąż gładki, ułożony prosto. To nie jest dana producenta pompy. Kolana, złączki, zawory i załamania węża zwiększają opory niezależnie od tej tabeli. Wartości podano na 10 m węża — dla innej długości należy je przeliczyć proporcjonalnie.
Przykład dla HSA2.75S. Przepływ 150 l/min (9 m³/h), 40 m węża 50 mm (2"). Z tabeli: 0,37 m straty na każde 10 m, czyli 0,37 m × 4 = 1,5 m podnoszenia traconego na wężu. Według krzywej Q-H pompa ma przy 150 l/min podnoszenie 11,1 m. Po odjęciu strat na wężu pozostaje 9,6 m — tę wartość porównuje się z różnicą poziomów między lustrem wody a miejscem zrzutu. Straty na wężu stanowią tu 13 % podnoszenia pompy przy tym przepływie. Ten sam odcinek 40 m wężem 80 mm: 0,04 m na 10 m, czyli 0,2 m straty zamiast 1,5 m. Różnica 1,3 m wynika wyłącznie ze średnicy węża, bez zmiany pompy.
Wniosek: na długiej trasie wydajność najskuteczniej poprawia wąż o większej średnicy i możliwie krótka trasa, a nie mocniejsza pompa. Dwukrotnie większa średnica węża zmniejsza prędkość przepływu czterokrotnie, a straty — według tego samego wzoru — blisko trzydziestokrotnie. Znaczenie ma też prowadzenie węża: ostre kolana, załamania na krawędzi wykopu i zgniecione odcinki zwiększają opory, których tabela nie uwzględnia.
Zasilanie i zabezpieczenie
Pompa jednofazowa 230 V / 50 Hz, zasilana ze standardowego gniazda. Prąd znamionowy 4,8 A przy mocy 0,75 kW, kabel fabryczny guma H07RN8-F, długość 10 m.
Gniazdo, wyłącznik różnicowoprądowy, zabezpieczenie silnika
- Gniazdo: standardowe gniazdo 230 V z uziemieniem, obwód 16 A; prąd znamionowy pompy to 4,8 A.
- Wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA jest obowiązkowy. Pompa pracuje zanurzona, a w pobliżu mogą przebywać ludzie — wyłącznik odcina zasilanie przy uszkodzeniu izolacji lub przetarciu kabla. Przy zasilaniu z rozdzielnicy budowlanej należy sprawdzić, czy dane gniazdo jest zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym.
- Zabezpieczenie termiczne w silniku: dealerzy podają wbudowane zabezpieczenie termiczne, ale nie podają jego typu; w modelu bazowym HS2.75S producent podaje Circle thermal cut-out. Chroni uzwojenie przed przegrzaniem, ale nie zastępuje zabezpieczenia nadprądowego w instalacji i nie chroni pompy przed pracą na sucho.
- Wtyczka z zabezpieczeniem silnika: producent ma ją w osprzęcie pod numerem 56105000tu (nastawa 5,0 A). Zapewnia pompie własne zabezpieczenie nadprądowe, niezależne od zabezpieczeń w rozdzielnicy.
Przedłużacz — dobór przekroju przewodu
Kabel fabryczny ma 10 m; przy dłuższym zasilaniu potrzebny jest przedłużacz. O jego przekroju decyduje nie obciążalność prądowa, lecz spadek napięcia: silnik zasilany zbyt niskim napięciem pobiera większy prąd, nagrzewa się i traci moment, a przy rozruchu może nie wystartować. Poniżej nasze wyliczenie dla przewodu miedzianego i spadku napięcia do 3 % przy 4,8 A.
| Długość przedłużacza | Minimalny przekrój (wyliczenie) | Nasza rekomendacja |
|---|---|---|
| 25 m | 0,62 mm² | 1,5 mm² (3 żyły) |
| 50 m | 1,24 mm² | 2,5 mm² (3 żyły) |
| 100 m | 2,48 mm² | 2,5 mm² (3 żyły) |
Wyliczenie Pro-Masz: spadek napięcia 3 % przy 230 V, przewód miedziany, rezystywność 0,0178 Ω·mm²/m, obwód jednofazowy (prąd płynie tam i z powrotem, stąd podwojona długość). To nie jest dana producenta pompy i nie zastępuje projektu instalacji — ostateczny dobór należy do elektryka, który zna warunki na obiekcie.
- Od 50 m zalecamy przewód 2,5 mm², nawet jeśli wyliczenie dopuszcza mniejszy. Dodatkowe straty powodują utlenione styki, przejściówki i kilka przedłużaczy połączonych szeregowo.
- Przewód na bębnie należy rozwinąć w całości. Zwinięty przewód nagrzewa się, a producenci bębnów podają dla niego obciążalność nawet o połowę niższą niż dla przewodu rozwiniętego. Przy wielogodzinnej pracy pompy grozi to uszkodzeniem izolacji.
- Połączenie przedłużacza nie może leżeć w wodzie. Złącze wtyczka-gniazdo nie jest wodoszczelne, nawet jeśli sam przewód jest gumowy.
Zasilanie z agregatu
Producent nie publikuje prądu rozruchowego ani krotności rozruchu dla tej pompy — w karcie katalogowej i na stronie serii tej danej nie ma, więc nie podajemy jej jako danej producenta. Z konstrukcji wynika natomiast, że silnik indukcyjny z rozruchem kondensatorowym w chwili startu pobiera wielokrotnie więcej prądu niż znamionowo, przez ułamek sekundy. Agregat musi tę chwilę wytrzymać bez zapadnięcia napięcia — dlatego agregat dobiera się do rozruchu, a nie do mocy znamionowej pompy.
| Pompa | Prąd znamionowy | Nasza rekomendacja mocy agregatu |
|---|---|---|
| HSA2.75S (0,75 kW) | 4,8 A | od ok. 3 kVA |
To jest rekomendacja Pro-Masz z zapasem na rozruch, nie dana producenta pompy ani agregatu. Zapas jest po to, żeby agregat nie zapadał napięcia przy starcie i żeby pompa nie była jedynym odbiornikiem na budowie. Przy agregacie obciążonym także innymi maszynami tę liczbę trzeba podnieść.
Przy tej mocy wystarcza niewielki agregat inwerterowy, który dodatkowo utrzymuje stabilne napięcie i częstotliwość. Agregat należy dobrać z zapasem na rozruch, a nie według mocy z tabliczki pompy. W razie wątpliwości doradzimy — agregaty prądotwórcze mamy w stałej ofercie i dobieramy je do konkretnej pompy: +48 602 647 847 lub biuro@pro-masz.pl.
Porównanie serii pomp Tsurumi 230 V
Tsurumi ma na jednofazowe 230 V sześć serii pomp zatapialnych do wody brudnej i szlamu. Nie są to tańsze i droższe wersje tej samej pompy — każda jest konstruowana do innego rodzaju cieczy i innych warunków pracy. Poniżej pełne porównanie; ten model należy do serii HS.
Na telefonie tabelę można przewinąć w bok.
| Cecha | HS | HSD | LB | NK | LSC | Family |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wirnik | pół-vortex + mieszadło na wale | pół-vortex + mieszadło z żeliwa wysokochromowego | pół-vortex | pół-vortex | pół-vortex | vortex |
| Materiał wirnika | guma uretanowa | żeliwo chromowe | guma uretanowa | żeliwo sferoidalne / chromowe | guma uretanowa | tworzywo wzmacniane włóknem szklanym |
| Korpus | żeliwo szare | żeliwo sferoidalne | guma EPDM | BR + kauczuk naturalny / żeliwo szare | guma EPDM | AAS (żywica) |
| Przelot ciał stałych | 7 mm | 9 mm | 6 mm | 8,50 mm | 6 mm | 6 mm |
| Dopuszczalna zawartość części stałych | 10 % | 15 % | 10 % | 10 % | 3 % | 3 % |
| Rodzaj cieczy wg producenta | odwodnienie | piasek / szlam | odwodnienie | odwodnienie | odwodnienie — resztki wody | woda czysta |
| Kierunek tłoczenia | bokiem, obudowa spiralna | producent nie opisuje | górą, przepływ przez płaszcz | górą, przepływ boczny | górą, przepływ przez płaszcz | górą |
| Moc w serii | 0,4–0,75 kW | 0,55 kW | 0,48–1,5 kW | 2,2 kW | 0,48–0,75 kW | 0,1 kW |
| Maks. podnoszenie w serii | 18 m | 13,20 m | 17,50 m | 24 m | 15 m | 6 m |
| Maks. wydajność w serii | 580 l/min | 220 l/min | 420 l/min | 800 l/min | 230 l/min | 80 l/min |
| Maks. zanurzenie | 20 m | 20 m | 20 m (LB-1500: 50 m) | 50 m | 20 m | 10 m |
| Automatyka w ofercie | pływak: HSA2.4S, HSA2.75S | pływak: HSDA2.55S | elektrody: LB-480A, LB-800A; pływak: LBA-480, LBA-800 | brak wersji automatycznej | elektrody: LSCE1.4S, LSCE2.75S | — |
| Główna zaleta | mieszadło na wale przeciw zapowietrzeniu — woda z piaskiem i szlamem | żeliwne wirnik i mieszadło — osad, szlam, bentonit, 15 % części stałych | mieści się w rurze 8", pracuje przy poziomie 50 mm, kierunek tłoczenia do wyboru | największy silnik 1-fazowy Tsurumi, zanurzenie 50 m, wzmocnione części zużywalne | odpompowuje do 1 mm, zawór zwrotny, gumowana stopa | dwie pompy w jednej — 25 mm objętościowa i 15 mm resztkowa, 3,4 kg |
Dane z tabel serii i kart katalogowych producenta (Tsurumi Europe); wiersz „Automatyka w ofercie" — wersje z pływakiem wg dealerów niemieckich. Kolumna NK obejmuje NK4-22, NK4-22L i NK3-22L; materiał wirnika i korpusu różni się między nimi. Kolumna HSD to jedyny model serii, HSD2.55S. Stan na wrzesień 2026.
Odpompowanie wody z posadzki do 1 mm
Do wysuszenia podłogi jest seria LSC (LSC1.4S, LSC2.75S i wersje z elektrodami LSCE): producent podaje, że płyta denna pozwala odpompować wodę do poziomu 1 mm, a zawór zwrotny i gumowana stopa chronią wysuszoną posadzkę. Do 1 mm schodzi też Family-12 z adapterem, ale tylko w wodzie czystej i przy 80 l/min. Pozostałe pompy z tej karty kończą pracę na poziomie 50–170 mm — są przeznaczone do przepompowania objętości, a nie do osuszania posadzki. Dla HS2.4S producent ma zestaw do resztek 049-TEG-01.
Co oznaczają litery w nazwach
- A w nazwie (HSA2.4S, HSDA2.55S, LB-480A, LBA-480) — wersja automatyczna. W serii LB producent oznacza literą A na końcu wersje z elektrodami (LB-480A, LB-800A); oznaczenie LBA-… dla wersji z pływakiem stosują dealerzy.
- E po nazwie serii (LSCE1.4S, LSCE2.75S) — wersja z czujnikiem elektrodowym.
- S na końcu (HS2.4S, LSC1.4S) — wersja 1-fazowa 230 V. Brak litery S oznacza wersję trójfazową 400 V.
- L na końcu (HS3.75SL, NK4-22L) — wersja o większym przepływie, zwykle z większym króćcem i niższym podnoszeniem.
- D w HSD — seria do piasku i szlamu z mieszadłem z żeliwa wysokochromowego, a nie wersja HS.
- Liczba w nazwie to zwykle moc silnika (2.4 = 0,4 kW, 2.55 = 0,55 kW, 2.75 = 0,75 kW, 22 = 2,2 kW), a cyfra przed nią — rozmiar króćca w calach (2 = 50 mm, 3 = 80 mm).
Kiedy potrzebna jest inna seria
- Woda z dużą ilością piasku, długa praca na budowie, króciec 80–150 mm — seria KTZ (pompy odwodnieniowe w żeliwie, wirnik z żeliwa chromowego) — pompy 400 V konstruowane do pracy ciągłej w wodzie ścierającej.
- Gęsty szlam, urobek, płuczka w dużych ilościach — pompy szlamowe z mieszadłem na 400 V: KTD, KRD, NKZ, GPN. HSD2.55S jest ich najmniejszym, jednofazowym odpowiednikiem.
- Ścieki i woda z zawiesiną, wirnik odporny na zapychanie — serie PU (korpus nierdzewny, pH 4–10) i UT (korpus żeliwny, wersja ekonomiczna), obie z wirnikiem vortex i przelotem 35 mm. Dostępne także w wersji 230 V.
- Ścieki z ciałami stałymi i materiałem włóknistym — pompa z rozdrabniaczem (seria C, na 230 V model 50C2.75S). Żadna pompa drenażowa ani szlamowa z tej karty nie jest do fekaliów ani do szmat, niezależnie od przelotu.
- Woda morska, solanka, akwakultura — seria TM z częściami tytanowymi, pH 3–10.
Cała seria HS — który model wybrać
Na telefonie tabelę można przewinąć w bok.
| Model | Króciec | Maks. wydajność | Maks. podnoszenie | Moc | Pływak fabryczny | Źródło danych |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HS2.4S | 50 mm (2") | 200 l/min (12 m³/h) | 12 m | 0,4 kW | nie | karta producenta |
| HSA2.4S | 50 mm (2") | 207 l/min (12,42 m³/h) | 12,2 m | 0,4 kW | TAK | dealerzy DE (dane wtórne) |
| HS2.75S | 50 mm (2") | 230 l/min (13,8 m³/h) | 18 m | 0,75 kW | nie | karta producenta |
| ▶ HSA2.75S | 50 mm (2") | 230 l/min (13,8 m³/h) | 18 m | 0,75 kW | TAK | dealer DE (dane wtórne) |
| HS3.75S | 80 mm (3") | 300 l/min (18 m³/h) | 18 m | 0,75 kW | nie | karta producenta |
| HS3.75SL | 80 mm (3") | 580 l/min (34,8 m³/h) | 10,80 m | 0,75 kW | nie | tabela serii producenta |
Wszystkie modele HS: 1-fazowe 230 V / 50 Hz, przelot ciał stałych 7 mm, dopuszczalna zawartość części stałych 10 %, pH 5–9, minimalny poziom zalania W1 = 90 mm (HS3.75SL: 120 mm), maksymalne zanurzenie 20 m. Wiersze HSA2.4S i HSA2.75S pochodzą od dealerów niemieckich — wersji z pływakiem nie ma w tabeli serii HS na stronie producenta i nie ma dla nich kart katalogowych; producent podaje tylko ogólnie, że wersja automatyczna z zestawem pływakowym jest dostępna. HS3.75SL to wersja o dużym przepływie i niskim podnoszeniu. Stan na wrzesień 2026.
Jak dobrać pompę
- Policz rzeczywiste podnoszenie: różnica poziomów między lustrem wody a miejscem zrzutu. To jest liczba wyjściowa, nie „głębokość wykopu".
- Dolicz straty na wężu z tabeli w sekcji „Straty ciśnienia na wężu tłocznym". Ten krok jest najczęściej pomijany.
- Sprawdź w tabeli Q-H, ile pompa daje przy tej sumie — nie kieruj się wartością 230 l/min z nagłówka, bo ona dotyczy podnoszenia bliskiego zeru.
- Oceń, co jest w wodzie. Woda z piaskiem — HS. Osad, szlam, bentonit — HSD. Woda w miarę czysta w studni lub rurze 8" — LB. Resztki z posadzki — LSC albo Family. Fekalia, szmaty, włókna — żadna pompa z tej karty, tylko vortex (PU, UT) albo rozdrabniacz.
- Sprawdź, czy poziom wody wystarczy. Ta pompa potrzebuje minimum 90 mm zalania. Jeżeli wody jest mniej, a celem jest jej odpompowanie, właściwa jest pompa z serii LSC (schodzi do 1 mm) albo Family-12 z adapterem.
- Sprawdź zasilanie: 4,8 A z gniazda 230 V, obwód 16 A z wyłącznikiem różnicowoprądowym. Przy długim przedłużaczu wróć do tabeli przekrojów.
- Zdecyduj, czy automat ma być pływakowy, czy elektrodowy. Pływak potrzebuje miejsca na wychylenie; elektrody nie, ale wymagają wody przewodzącej prąd i czyszczenia. Porównanie obu rozwiązań jest w sekcji o automatyce.
- Zmierz otwór. Pompa ma wymiary podane w tabeli danych technicznych — do studni, rur osłonowych i wąskich wykopów sprawdź średnicę przed zakupem.
Obsługa i serwis
- Kontroluj olej w komorze uszczelnienia. Zmętniały olej oznacza, że dolne uszczelnienie zaczyna przepuszczać i czas na serwis, zanim woda dojdzie do silnika. To najtańsza profilaktyka, jaką można zrobić przy pompie zatapialnej.
- Nie stawiaj pompy bezpośrednio na dnie mulistego wykopu. Na podstawce, na desce albo na kracie zasysa znacznie mniej piasku i pracuje dłużej.
- Nie zostawiaj pompy pracującej na sucho. Pilnuj minimalnego poziomu zalania. Ta wersja ma pływak, ale pływak zablokowany o ścianę studzienki nie chroni przed niczym — sprawdź, czy ma swobodę ruchu.
- Po pracy w wodzie z piaskiem, wapnem albo cementem przepłucz pompę czystą wodą. Związany osad przyspiesza zużycie wirnika i płyty ssawnej bardziej niż samo ścieranie.
- Wirnik i płyta ssawna to części zużywające się. Wymienia się je bez specjalistycznego warsztatu.
- Kabla nie skracaj i nie przedłużaj na złączkach w wodzie. Fabryczne 10 m przewodu to część konstrukcji pompy.
- Przechowuj pompę suchą i opróżnioną z wody. Zamarzająca w korpusie woda może uszkodzić uszczelnienia i króciec.
Najczęstsze pytania (FAQ)
Ile wody da ta pompa przy podnoszeniu 9 m?
Wg krzywej producenta przy 9 m podnoszenia HSA2.75S (krzywa modelu bazowego HS2.75S) daje około 180 l/min (10,8 m³/h). Wartość 230 l/min z nagłówka dotyczy podnoszenia bliskiego zeru — dlatego na karcie jest pełna tabela Q-H. Od tej wartości należy jeszcze odjąć straty na wężu.
Dlaczego pompa daje mniej wody, niż napisano w danych?
Najczęściej z powodu wysokości podnoszenia i strat na wężu. „230 l/min" to wydajność przy podnoszeniu bliskim zeru. Przy podnoszeniu na kilka metrów i 30–50 m węża o małej średnicy rzeczywisty przepływ może spaść o połowę i więcej. Tabela strat i przykład dla tego modelu są w sekcji „Straty ciśnienia na wężu tłocznym".
Czy pompa przepuści piasek?
Tak — przelot ciał stałych to 7 mm, dopuszczalna zawartość części stałych 10 %, a seria HS ma dodatkowo mieszadło na wale, które utrzymuje piasek w zawiesinie i zapobiega zapowietrzeniu pompy. Wirnik jest z gumy uretanowej, korpus z żeliwa szarego — to jest zestaw dobrany pod ścieranie. Do wody z dużą ilością mułu i szlamu właściwsze są jednak pompy szlamowe z mieszadłem na 400 V.
Czy pompa nadaje się do szamba albo do ścieków z fekaliami?
Nie. To jest pompa odwodnieniowa — producent klasyfikuje ciecz jako odwodnienie. Do ścieków są serie z wirnikiem vortex (PU, UT — przelot 35 mm) albo pompy z rozdrabniaczem (seria C, na 230 V model 50C2.75S). Praca pompy drenażowej w szambie kończy się zapchaniem wirnika i jest użytkowaniem niezgodnym z przeznaczeniem.
Czy pompa włącza się sama?
Tak — to jest właśnie różnica między HSA2.75S a HS2.75S. Wersja automatyczna ma zawieszany wyłącznik pływakowy: włącza się, gdy woda podejdzie, i wyłącza, gdy poziom opadnie. Poziom załączania regulujesz długością swobodnego odcinka przewodu pływaka. Pływak potrzebuje miejsca na wychylenie — w rurze 8" i wąskim szybie lepszy jest automat elektrodowy.
Jaki poziom wody jest potrzebny, żeby pompa w ogóle pracowała?
Producent podaje minimalny poziom zalania 90 mm — poniżej niego pompa zaczyna zasysać powietrze. Do wybrania resztek wody z posadzki służy seria LSC (schodzi do 1 mm) albo Family-12 z adapterem do resztek.
Ile prądu pobiera pompa i czy wystarczy zwykłe gniazdo?
Prąd znamionowy to 4,8 A przy mocy 0,75 kW. Zwykłe gniazdo 230 V w obwodzie 16 A w zupełności wystarcza. Wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA jest obowiązkowy — pompa pracuje w wodzie.
Jak głęboko można ją zanurzyć?
Do 20 m — tyle wynosi dopuszczalna odporność ciśnieniowa. Kabel ma 10 m, więc przy głębszej instalacji trzeba przewidzieć skrzynkę przyłączeniową powyżej lustra wody. Kabla nie przedłuża się złączką pod wodą.
Jaka jest gwarancja i serwis?
Gwarancja zgodnie z warunkami producenta. Serwis i części zamienne Tsurumi zapewniamy w Polsce.
Dostawa, serwis i doradztwo
Wysyłka w 48 h, faktura VAT, leasing i raty. Jeżeli nie masz pewności, czy przy Twoim podnoszeniu, długości węża i rodzaju wody właściwa będzie HSA2.75S, czy inny model — zadzwoń: +48 602 647 847 lub napisz: biuro@pro-masz.pl. Dobierzemy pompę do rzeczywistego punktu pracy. W ofercie mamy całą rodzinę pomp Tsurumi na 230 V i 400 V, osprzęt producenta (pływaki, wtyczki z zabezpieczeniem silnika, złącza tłoczne, zestawy naprawcze kabla), węże i złączki oraz agregaty prądotwórcze. Gwarancja zgodnie z warunkami producenta. Serwis i części zamienne Tsurumi zapewniamy w Polsce.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.