Opis
Tsurumi GPN622 to trójfazowa pompa szlamowa z mieszadłem — do wody z piaskiem, mułem i szlamem: piaskowniki, płukanie kruszywa, osadniki, laguny, odwadnianie budów o dużym zapiaszczeniu. Silnik 22,0 kW / 400 V, prąd znamionowy 44 A, króciec tłoczny 150 mm (6"), maksymalna wydajność 5 000 l/min (300 m³/h), maksymalne podnoszenie 30 m, przelot ciał stałych 30 mm, dopuszczalna zawartość części stałych 25 %. Masa 435 kg, kabel 20 m, zanurzenie 40 m. Wirnik, mieszadło i płyta ssawna są z żeliwa chromowego, silnik chłodzi płaszcz wodny. Pełna charakterystyka Q-H (wydajność przy konkretnym podnoszeniu) w tabeli niżej.
Co to jest i do czego służy
Pompa szlamowa z mieszadłem to pompa zatapialna, która sama wzbudza osad leżący na dnie. Pod wirnikiem, na tym samym wale, siedzi mieszadło (agitator): obraca się razem z wirnikiem, wytwarza ruch skierowany w dół, rozbija warstwę piasku albo mułu i miesza ją z wodą. Dopiero taka zawiesina daje się przetłoczyć. Zwykła pompa odwodnieniowa tego nie zrobi — wypompuje wodę i zatrzyma się nad warstwą osadu.
Seria GPN to u Tsurumi wersja najcięższa — producent nazywa ją „extra heavy-duty". Cztery rzeczy odróżniają ją od reszty: mieszadło, wirnik i płyta ssawna z żeliwa wysokochromowego (komplet części ściernych w najtwardszym materiale); silnik chłodzony płaszczem wodnym, a nie opływem tłoczonej cieczy; tłoczenie bokiem w obudowie spiralnej, co daje łagodniejsze przejście ciał stałych; oraz wał ze stali chromowo-molibdenowej DIN 1.7220 zamiast standardowej nierdzewnej. Korpus pompy jest ze stali konstrukcyjnej, nie z żeliwa. Dopuszczalna zawartość części stałych to 25 % — najwyższa wartość w całej rodzinie ciężkich pomp Tsurumi.
Silnik jest 4-biegunowy i kręci 1 470 obr/min, czyli o połowę wolniej niż pompy odwodnieniowe serii KTZ (~2900 obr/min). Wolne obroty to mniejsza prędkość ścierania na wirniku — dlatego GPN jest cięższa i większa przy tej samej mocy, ale żyje dłużej w piasku. Cena tej konstrukcji jest widoczna w masie: GPN35.5 przy 5,5 kW waży 160 kg, a odwodnieniowa KTZ45.5 przy tej samej mocy — 77 kg.
Uszczelnienie wału to podwójne uszczelnienie mechaniczne z węglika krzemu (SiC) w kąpieli olejowej — dwie pary pierścieni pracują w oleju, nie na sucho. Silnik ma wbudowane zabezpieczenie termiczne, klasa szczelności IP68, izolacja klasy F. Producent dopuszcza pracę z falownikiem i z softstartem.
Dane techniczne
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent / model | Tsurumi / GPN622 |
| Seria | GPN — pompy szlamowe z mieszadłem, extra heavy-duty |
| Typ | pompa szlamowa zatapialna z mieszadłem, wirnik półotwarty |
| Ciecz / temperatura | woda z piaskiem i szlamem (Sand/Slurry wg karty producenta); 0–40 °C |
| Króciec tłoczny | 150 mm (6") — złącze do węża (hose coupling) |
| Maksymalna wydajność | 5 000 l/min = 300 m³/h |
| Maksymalne podnoszenie | 30 m |
| Maksymalny przelot ciał stałych | 30 mm |
| Maksymalna zawartość części stałych | 25 % |
| Zakres pH | 5–9 |
| Moc silnika | 22,0 kW |
| Zasilanie | 3-fazowe 400 V / 50 Hz |
| Prąd znamionowy | 44 A |
| Obroty | 1 470 obr/min |
| Silnik | indukcyjny, 4-biegunowy, IP68, izolacja klasy F (to temperatura dopuszczalna dla uzwojenia, nie dla pompowanej wody — ta wynosi 0–40 °C) |
| Chłodzenie silnika | płaszcz wodny (water jacket) |
| Kierunek tłoczenia | boczny, obudowa spiralna |
| Rozruch | bezpośredni (DOL) oraz gwiazda/trójkąt (Y/D); pompa nadaje się do pracy z falownikiem i z softstartem |
| Zabezpieczenie silnika | wbudowany wyłącznik termiczny (miniature protector) |
| Monitoring | elektrodowy czujnik przecieku |
| Kabel zasilający | NSSHÖU 4C × 10 mm² / 3C × 1,5 mm², długość 20 m |
| Maksymalne zanurzenie | 40 m |
| Masa | 435 kg |
| Wymiary (A / A1 / B / B1 / D / H / W1) | 725 / 625 / 488 / 335 / 572 / 1158 / 300 mm |
| Mieszadło (agitator) | tak — żeliwo chromowe |
| Wirnik | półotwarty, żeliwo chromowe |
| Płyta ssawna | żeliwo chromowe |
| Korpus spiralny | żeliwo szare EN-GJL-200 |
| Korpus pompy | stal konstrukcyjna |
| Korpus silnika | żeliwo szare EN-GJL-200 |
| Wał | stal chromowo-molibdenowa DIN 1.7220 |
| Uszczelnienie | podwójne uszczelnienie mechaniczne w kąpieli olejowej, węglik krzemu (SiC) |
| Łożyska | kulkowe, zakryte |
| Maksymalna sprawność | 52,4 % |
Dane z karty katalogowej producenta dla modelu GPN622 (Tsurumi Europe) i ze strony serii GPN. Wymiary w mm wg rysunku wymiarowego producenta. Wydajność w m³/h przeliczona z l/min. stan na wrzesień 2026.
Rozbieżność w danych producenta: GPN622 ma deklarowane maksymalne zanurzenie 40 m, a bliźniaczy GPN422 — 50 m, przy identycznych wymiarach (725 / 625 / 488 / 335 / 572 / 1158 / 300 mm), zbliżonej masie (435 vs 430 kg) i tej samej mocy 22 kW. Obie wartości pochodzą z kart katalogowych producenta. Przy pracy poniżej 40 m potwierdzamy wartość u dystrybutora.
Producent nie podaje w odczytanych materiałach: prądu i momentu rozruchowego, poziomu hałasu, typu oleju w komorze uszczelnienia ani współrzędnych punktu pracy przy sprawności maksymalnej. Tych pozycji w tabeli nie ma — nie szacujemy ich.
Charakterystyka Q-H — ile wody przy jakim podnoszeniu
To jest tabela, której najczęściej brakuje w sklepach, a która decyduje o tym, czy pompa nadaje się do Twojej roboty. „5 000 l/min" pompa daje przy podnoszeniu bliskim zeru; im wyżej trzeba podnieść wodę, tym wydajność jest mniejsza. Punkty poniżej pochodzą z krzywej wydajności z karty katalogowej producenta dla GPN622:
| Wydajność | Wydajność | Podnoszenie (wysokość słupa wody) |
|---|---|---|
| 0 l/min | 0 m³/h | 30 m |
| 500 l/min | 30 m³/h | 28,9 m |
| 1 000 l/min | 60 m³/h | 27,8 m |
| 1 500 l/min | 90 m³/h | 26,6 m |
| 2 000 l/min | 120 m³/h | 25,2 m |
| 2 500 l/min | 150 m³/h | 23,4 m |
| 3 000 l/min | 180 m³/h | 21 m |
| 3 500 l/min | 210 m³/h | 17,8 m |
| 4 000 l/min | 240 m³/h | 13,7 m |
| 4 500 l/min | 270 m³/h | 8,5 m |
| 4 999 l/min | 299,9 m³/h | 2 m |
Punkty odczytane z krzywej wydajności producenta (karta katalogowa GPN622). Wartości orientacyjne — rzeczywisty punkt pracy zależy też od średnicy i długości węża oraz od kolan i złączek na trasie; ile dokładnie zjada wąż, masz w sekcji niżej. stan na wrzesień 2026.
Krzywa wydajności producenta

Wykres producenta: oś pozioma — wydajność (l/min i m³/h), oś pionowa — podnoszenie (m). Na wykresie naniesione są także sprawność i moc na wale.
Ile metrów zjada wąż
Podnoszenie z tabeli Q-H to całkowita wysokość, jaką pompa jest w stanie pokonać — a wąż jest częścią tej wysokości. Opór przepływu w wężu zamienia się na stracone metry podnoszenia dokładnie tak samo, jakbyś podniósł punkt zrzutu wyżej. Im większy przepływ i im cieńszy wąż, tym strata rośnie gwałtownie — nie liniowo. Poniżej: strata w metrach słupa wody na każde 10 m węża.
| Przepływ | Przepływ | Wąż 100 mm (4") — zejście z króćca | Wąż 150 mm (6") — króciec pompy |
|---|---|---|---|
| 500 l/min | 30 m³/h | 0,12 m | 0,02 m |
| 600 l/min | 36 m³/h | 0,17 m | 0,02 m |
| 800 l/min | 48 m³/h | 0,28 m | 0,04 m |
| 1 000 l/min | 60 m³/h | 0,43 m | 0,06 m |
| 1 500 l/min | 90 m³/h | 0,90 m | 0,13 m |
| 2 000 l/min | 120 m³/h | 1,54 m | 0,21 m |
| 3 000 l/min | 180 m³/h | 3,27 m | 0,45 m |
| 4 000 l/min | 240 m³/h | 5,56 m | 0,77 m |
Wyliczenie Pro-Masz wzorem Hazena-Williamsa (C = 140), wąż gładki, na prosto. To nie jest dana producenta pompy. Kolana, złączki, zawory i zagięcia dokładają opory osobno, poza tą tabelą. Wartości podane na 10 m węża — mnożysz przez rzeczywistą długość trasy podzieloną przez 10.
Przykład policzony dla GPN622. Pracujesz z przepływem 3 000 l/min (180 m³/h) i masz 50 m węża 150 mm rozłożonego po placu. Z tabeli: 0,45 m na 10 m węża, czyli 0,45 m × 5 = 2,2 m straty. Z krzywej Q-H ta pompa daje przy 3 000 l/min podnoszenie 21 m. Po odjęciu węża zostaje Ci 18,8 m na realne podniesienie wody — i to jest liczba, którą trzeba porównać z różnicą poziomów między lustrem wody a miejscem zrzutu. Sam wąż zabiera tu 11 % tego, co pompa wytwarza przy tym przepływie. Ten sam odcinek 50 m, ale wężem 100 mm: 3,27 m na 10 m, czyli 16,4 m straty zamiast 2,2 m. Różnica 14,1 m na samej średnicy węża — za darmo, bez zmiany pompy.
Mechanizm w dwóch zdaniach: woda płynąca przez wąż traci energię na tarcie o ściankę, a strata rośnie mniej więcej z kwadratem prędkości przepływu. Podwojenie średnicy węża zmniejsza prędkość czterokrotnie, więc strata spada kilkunastokrotnie — dlatego najtańszym sposobem odzyskania metrów podnoszenia jest grubszy wąż, a nie mocniejsza pompa.
Zasilanie, zabezpieczenie i agregat
Pompa jest trójfazowa 400 V i pobiera 44 A prądu znamionowego przy mocy 22,0 kW. Fabryczny kabel ma 20 m i przekrój 4C × 10 mm² / 3C × 1,5 mm². Z tych trzech liczb wynika cała reszta.
Gniazdo i zabezpieczenie
- Gniazdo: CEE 63 A (5-stykowe, 400 V).
- Zabezpieczenie przeciążeniowe: wyłącznik silnikowy (albo przekaźnik termiczny) z nastawą na prąd znamionowy pompy, czyli 44 A. Silnik ma własny wyłącznik termiczny w uzwojeniu, ale to zabezpieczenie uzupełniające — nie zastępuje zabezpieczenia w rozdzielnicy.
- Zabezpieczenie zwarciowe: charakterystyka zwłoczna, dobrana tak, żeby przepuściła rozruch. Zwykły bezpiecznik dobrany „na styk" do prądu znamionowego wyleci przy każdym starcie.
- Producent ma w osprzęcie gotowe wtyczki z zabezpieczeniem silnika — CEE 16 A i 32 A, w wersjach IP44 / IP54 / IP67, z nastawą prądową dobieraną do modelu (zakres nastaw w całej ofercie Tsurumi: 6,3–45,7 A), także w wariantach z przyłączem pływaka i przełącznikiem HAND/AUTO.
- Kolejność faz ma znaczenie. Pompa wirująca w złą stronę pompuje mniej i grzeje silnik. Po każdym przepięciu zasilania albo zmianie agregatu sprawdź kierunek.
Przedłużenie zasilania — jaki przekrój
Fabryczne 20 m kabla rzadko wystarcza na budowie. Przy dłuższym zasilaniu decyduje nie obciążalność prądowa, tylko spadek napięcia — silnik zasilany za niskim napięciem pobiera większy prąd i grzeje się, a przy rozruchu potrafi nie ruszyć. Poniżej nasze wyliczenie dla miedzi i spadku napięcia do 3 % przy 44 A:
| Długość przedłużenia | Minimalny przekrój (wyliczenie) | Nasza rekomendacja |
|---|---|---|
| 50 m | 5,65 mm² | 6 mm² (4 żyły + PE) |
| 100 m | 11,30 mm² | 16 mm² (4 żyły + PE) |
Wyliczenie Pro-Masz: spadek napięcia 3 % przy 400 V, przewód miedziany, rezystywność 0,0178 Ω·mm²/m, układ trójfazowy. To nie jest dana producenta pompy i nie zastępuje projektu instalacji — ostateczny dobór należy do elektryka, który zna warunki na obiekcie (temperatura, sposób ułożenia, zabezpieczenie przedłużacza).
Agregat — jaka moc uciągnie tę pompę
Silnik klatkowy przy rozruchu bezpośrednim (DOL) pobiera wielokrotność prądu znamionowego — przez ułamek sekundy, ale agregat musi tę chwilę wytrzymać bez zapadnięcia napięcia. To jest własność silnika indukcyjnego, nie parametr z karty: producent pompy nie podaje prądu ani momentu rozruchowego w materiałach, które odczytaliśmy, więc nie podajemy konkretnej krotności jako danej producenta. Praktyczny wniosek jest jednak twardy: agregat dobiera się do rozruchu, nie do mocy znamionowej pompy.
| Sposób rozruchu | Nasza rekomendacja mocy agregatu | Uwaga |
|---|---|---|
| Bezpośredni (DOL) — bez dodatkowego osprzętu | od ok. 66 kVA | najprostszy układ, największy udar prądowy |
| Gwiazda/trójkąt (Y/D) albo softstart | od ok. 44 kVA | rozruch rozłożony na dwa etapy, znacznie łagodniejszy dla agregatu |
| Falownik (VFD) | od ok. 33 kVA | najłagodniejszy start, dodatkowo pozwala zejść z wydajnością |
To jest rekomendacja Pro-Masz z zapasem, wyliczona z mocy silnika, a nie dana producenta pompy ani agregatu. Zapas jest po to, żeby agregat nie zapadał napięcia przy starcie i żeby pompa nie była jedynym odbiornikiem na budowie. Przy agregacie obciążonym także innymi maszynami liczbę trzeba podnieść.
To jest przewaga serii GPN i przy 22,0 kW realny problem na budowie. GPN jako jedyna z ciężkich serii Tsurumi ma w karcie katalogowej podany rozruch gwiazda/trójkąt (star/delta) obok bezpośredniego. Pozostałe serie — KTZ, KTZE, KTD, NKZ, KRD, KRS — mają podany wyłącznie rozruch bezpośredni. W praktyce: przy 22,0 kW rozruch bezpośredni potrafi „położyć" agregat, który spokojnie ciągnie tę pompę w pracy ustalonej — udar prądowy przy starcie jest wielokrotnie większy niż 44 A prądu znamionowego. Układ Y/D rozkłada start na dwa etapy i pozwala zejść z agregatem o klasę niżej — z ok. 66 kVA na ok. 44 kVA wg naszej rekomendacji. Przy zasilaniu z agregatu warto z tego skorzystać.
Agregaty prądotwórcze mamy w stałej ofercie i dobieramy je pod konkretną pompę, a nie z tabelki. Podaj model pompy, sposób rozruchu i to, co jeszcze wisi na tym agregacie — policzymy moc i powiemy, czy trzeba wchodzić w Y/D albo softstart: +48 602 647 847 lub biuro@pro-masz.pl.
Do czego ta pompa, a do czego inna
Tsurumi ma w ciężkim segmencie 400 V siedem serii i one naprawdę różnią się konstrukcją, a nie tylko nazwą. Cztery rzeczy decydują o wyborze: czy pompa ma mieszadło, jakie ma obroty, z czego są części ścierne i jak chłodzony jest silnik. Poniżej wszystko z materiałów producenta:
| Seria | Mieszadło | Silnik / obroty | Materiał części ściernych | Chłodzenie silnika | Maks. części stałe | Przelot | Maks. zanurzenie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| KTZ / KTZE | nie | 2-biegunowy, ~2900 obr/min | wirnik żeliwo chromowe, płyta ssawna żeliwo sferoidalne | opływ boczny | 10 % | 8,5–20 mm | 50 m |
| KTD | tak (FCD700) | 2-biegunowy, ~2900 obr/min | wirnik żeliwo chromowe, płyta ssawna żeliwo sferoidalne | opływ boczny | 10 % | 10 mm | 50 m |
| KRS | nie | 4-biegunowy, ~1450 obr/min | wirnik żeliwo sferoidalne, płyta ssawna żeliwo szare | opływ boczny | 15 % | 12–30 mm | 40 m |
| KRD | tak (żeliwo chromowe) | 4-biegunowy, ~1450 obr/min | wirnik, mieszadło i płyta ssawna — żeliwo chromowe | opływ boczny | 20 % | 30 mm | 30 m |
| NKZ | tak (FCD700) | 4-biegunowy, ~1410–1470 obr/min | wirnik i mieszadło żeliwo sferoidalne / FCD700 | płaszcz wodny | 25 % | 20–30 mm | 30 m |
| GPN | tak (żeliwo chromowe) | 4- lub 6-biegunowy, 970–1470 obr/min | wirnik, mieszadło i płyta ssawna — żeliwo chromowe | płaszcz wodny | 25 % | 30–46 mm | 40–50 m |
Dane z tabel materiałów na stronach serii producenta i z kart katalogowych modeli. W materiałach serii KRS pozycja „Agitator" w ogóle nie występuje, a karty modeli KRS811 i KRS822 podają typ cieczy „Drainage" — dlatego w kolumnie mieszadła stoi „nie". stan na wrzesień 2026.
Po co mieszadło
Producent pisze o tym wprost: pompy z serii Sand & Slurry mają „a powerful agitator for mixing of settled matter with water", a mieszadło „creates downforce agitation for mixing settled matter with water for transporting". W opisie serii GPN: „It is equipped with a high-chromium cast iron agitator that mixes settled matter into suspension for pumping". Po polsku: mieszadło siedzi pod wirnikiem na tym samym wale, wytwarza ruch skierowany w dół, rozbija warstwę osadu leżącą na dnie i miesza ją z wodą — wymusza ruch osadu, zamiast czekać, aż sam dopłynie.
Z tego jednego rozwiązania wynikają cztery konsekwencje, które widać w danych producenta:
- Wyższy limit części stałych. Skoro pompa sama robi sobie zawiesinę, producent dopuszcza jej znacznie więcej: 25 % (GPN, NKZ) i 20 % (KRD) wobec 15 % (KRS) i 10 % (KTZ, KTZE, KTD).
- Utwardzone części ścierne. Mieszadło celowo podaje pompie abrazyw, więc producent utwardza wszystko, co się ściera. W GPN i KRD wirnik, mieszadło i płyta ssawna są z żeliwa chromowego. W seriach bez mieszadła płyta ssawna jest z żeliwa szarego albo sferoidalnego.
- Niższe obroty. Serie z mieszadłem przeznaczone do ciężkiego abrazywu są 4- lub 6-biegunowe (GPN, NKZ, KRD, ~1450 lub 970 obr/min), bo wolniejszy wirnik ściera się wolniej. Odwodnieniowe KTZ i KTZE są 2-biegunowe i kręcą ~2900 obr/min — lżejsze i tańsze, ale w piasku zużyją się szybciej. Wyjątek: KTD ma mieszadło i 2 bieguny, ale pracuje w szlamie drobnym (bentonit, muł piaszczysty), nie w żwirze.
- Niższa sprawność i większa masa. Część mocy idzie na wzbudzanie osadu, a konstrukcja jest cięższa. Z kart producenta: KRS822 (bez mieszadła) — 62,4 %, KRS811 — 61,9 %; a z mieszadłem: GPN422 — 54,6 %, GPN415 — 52,3 %, KRD611 — 51,2 %, GPN35.5 — 43,9 %, KRD47.5 — 41,0 %. Mieszadło nie jest za darmo.
Dowód masowy: te same 5,5 kW, cztery różne pompy
| Model | Moc | Silnik | Mieszadło | Masa sucha |
|---|---|---|---|---|
| KTZ45.5 | 5,5 kW | 2-biegunowy | nie | 77 kg |
| KRD35.5 | 5,5 kW | 4-biegunowy | tak | 107 kg |
| NKZ45.5 | 5,5 kW | 4-biegunowy | tak | 129 kg |
| GPN35.5 | 5,5 kW | 4-biegunowy | tak | 160 kg |
Masy z kart katalogowych producenta. Ta sama moc na tabliczce, dwukrotna różnica masy — to jest cena odporności na ścieranie: wolniejszy silnik, grubsze odlewy, twardsze materiały. Masa przekłada się wprost na transport i na sposób opuszczania pompy do wykopu.
Kiedy wybrać co
- GPN (ta pompa) — najcięższy abrazyw: piaskowniki, płukanie kruszywa, zakłady przeróbki rudy, czyszczenie lagun i osadników, odwadnianie budów o dużym zapiaszczeniu. Komplet części ściernych z żeliwa chromowego, płaszcz wodny, części stałe do 25 %, przelot 30 mm, rozruch także Y/D.
- KRD — ten sam komplet części ściernych z żeliwa chromowego, ale żeliwny korpus, bez płaszcza wodnego, części stałe do 20 %. Lżej i taniej, gdy abrazyw jest średni, a nie ekstremalny (KRD35.5 to 107 kg wobec 160 kg w GPN35.5).
- NKZ — też mieszadło, płaszcz wodny i 25 % części stałych, ale części ścierne z żeliwa sferoidalnego / FCD700 zamiast chromowego. Huty, węzły betoniarskie, oczyszczalnie. Zanurzenie ograniczone do 30 m.
- KRS — gdy trzeba przerzucić bardzo dużo wody, a nie walczyć z piaskiem. Bez mieszadła, najwyższe sprawności (do 62,4 %), króćce do 250 mm.
- KTZ / KTZE — czysta woda zanieczyszczona mechanicznie i wysokie podnoszenie (do 71 m w KTZ422). Lżejsze, 2-biegunowe, ale części stałe tylko do 10 %. KTZE dodatkowo z automatyką elektrodową.
- KTD — szlam drobny w ciasnym miejscu: zawiesina bentonitowa, muł piaszczysty, roboty palowe i fundamentowe. Kompaktowa, 2,2 i 3,7 kW.
- Zasilanie: to model 3-fazowy 400 V. Do pracy z gniazdka 230 V Tsurumi ma osobne serie pomp jednofazowych (HS, LB, LSC).
Seria GPN — który model wybrać
| Model | Króciec | Maks. wydajność | Maks. podnoszenie | Moc | W stałej ofercie |
|---|---|---|---|---|---|
| GPN35.5 | 80 mm (3") | 1 900 l/min (114 m³/h) | 16,3 m | 5,5 kW | tak |
| GPN411 | 100 mm (4") | 3 250 l/min (195 m³/h) | 19,3 m | 11,0 kW | tak |
| GPN415 | 100 mm (4") | 4 110 l/min (246,6 m³/h) | 21,5 m | 15,0 kW | tak |
| GPN422 | 100 mm (4") | 3 700 l/min (222 m³/h) | 35 m | 22,0 kW | tak |
| ▶ GPN622 | 150 mm (6") | 5 000 l/min (300 m³/h) | 30 m | 22,0 kW | tak |
| GPN837 | 150 mm (6") | 9 000 l/min (540 m³/h) | 24 m | 37,0 kW | na zamówienie |
Dane z tabeli serii GPN producenta. Modele oznaczone „na zamówienie" sprowadzamy — termin i cenę podajemy po zapytaniu. GPN837 to jedyny model serii z przelotem 46 mm; producent podaje dla serii GPN silniki 4- i 6-biegunowe, o obrotach w zakresie 970–1470 obr/min. Zasada doboru oznaczeń: pierwsza cyfra po literach to średnica króćca w calach (3 = 80 mm, 4 = 100 mm, 6 = 150 mm, 8 = 200 mm, 10 = 250 mm), a liczba na końcu to moc silnika w kW. stan na wrzesień 2026.
Jak dobrać pompę do swojej roboty
- Policz rzeczywiste podnoszenie: różnica poziomów między lustrem wody a miejscem zrzutu, plus straty na wężu z tabeli w sekcji „Ile metrów zjada wąż". To jedna liczba i ona decyduje.
- Sprawdź w tabeli Q-H, ile pompa daje przy tym podnoszeniu — nigdy nie kieruj się wartością maksymalną z nagłówka, bo ona dotyczy podnoszenia bliskiego zeru.
- Oceń co jest w wodzie. Piasek i muł leżący na dnie, który trzeba ruszyć — pompa z mieszadłem (GPN, KRD, NKZ). Sama woda zanieczyszczona, bez osadu do wzbudzenia — KRS albo KTZ. Ta pompa dopuszcza 25 % części stałych i przelot 30 mm.
- Sprawdź zasilanie na placu: 22,0 kW przy 400 V to 44 A prądu znamionowego. Gniazdo, zabezpieczenie i moc agregatu — wszystko policzone w sekcji „Zasilanie, zabezpieczenie i agregat".
- Sprawdź gabaryt i masę: pompa ma 435 kg i 1158 mm wysokości. Do studni i wąskich wykopów zmierz średnicę otworu, a przy tej masie od razu zaplanuj, czym ją opuścisz i wyciągniesz.
- Sprawdź minimalny poziom zalania (wymiar W1 = 300 mm w tabeli wymiarów) — poniżej tego poziomu pompa nie powinna pracować ciągle.
Obsługa i serwis
- Kontroluj olej w komorze uszczelnienia — zmętniały olej oznacza, że dolne uszczelnienie zaczyna przepuszczać i czas na serwis, zanim woda dojdzie do silnika. To najtańsza profilaktyka, jaka istnieje przy tych pompach.
- Nie stawiaj pompy bezpośrednio na dnie mulistego wykopu — na podstawce, kracie albo płycie zasysa mniej osadu i dłużej żyje.
- Częściami zużywającymi się są wirnik, mieszadło i płyta ssawna. Wszystkie trzy są z żeliwa chromowego i wymienia się je bez specjalistycznego warsztatu. Luz między wirnikiem a płytą ssawną rośnie z zużyciem i to on zabiera wydajność — regulacja albo wymiana płyty przywraca parametry.
- Po pracy w wodzie z piaskiem, cementem albo zaczynem przepłucz pompę czystą wodą. Związany osad w komorze wirnika przyspiesza zużycie i potrafi zablokować rozruch.
- Nie zostawiaj pompy pracującej na sucho. Pilnuj minimalnego poziomu zalania (wymiar W1 = 300 mm) albo wepnij pompę w sterowanie poziomu — producent ma w osprzęcie wyłącznik pływakowy z 20 m kabla.
- Kabla nie skracaj i nie przedłużaj na złączkach w wodzie — 20 m fabrycznego przewodu to część konstrukcji pompy. Producent ma osobny zestaw naprawczy kabla (061-TEG-06).
- Osprzęt producenta do tej serii: złącza do węża i złącza gwintowane BS, czujniki przecieku oleju (TSS-TEG-08 / TSS-TEG-10), wyłącznik pływakowy 1023012, wtyczki z zabezpieczeniem silnika CEE 16 / 32 A w wersjach IP44–IP67, adaptery do pracy szeregowej (booster) oraz systemy płuczące z dyszami. Uwaga: przypisanie konkretnych średnic złącz do poszczególnych modeli jest w tabelach producenta niespójne, dlatego średnicę złącza potwierdzamy u dystrybutora przed wysyłką — nie podajemy jej „z tabeli".
Najczęstsze pytania (FAQ)
Ile ta pompa naprawdę da wody przy podnoszeniu roboczym?
Wg krzywej producenta przy 3 000 l/min (180 m³/h) GPN622 podnosi około 21 m. Wartość 5 000 l/min z nagłówka dotyczy podnoszenia bliskiego zeru — dlatego na karcie jest pełna tabela Q-H, a nie jedna liczba.
Po co jest mieszadło i czy da się bez niego?
Mieszadło obraca się pod wirnikiem na tym samym wale i wymusza ruch osadu leżącego na dnie — rozbija go i miesza z wodą, tworząc zawiesinę, którą da się przetłoczyć. Bez mieszadła pompa wypompuje samą wodę i stanie nad warstwą piasku. Dlatego producent dopuszcza dla tej pompy 25 % części stałych, a dla odwodnieniowych KTZ tylko 10 %.
Czy pompa przepuści kamienie i żwir?
Maksymalny przelot ciał stałych to 30 mm — tyle wynosi największy element, który przejdzie przez pompę. Większe kamienie zatrzyma sito na wlocie. Dopuszczalna zawartość części stałych w cieczy to 25 %.
Jakie zasilanie i jakie zabezpieczenie?
Trójfazowe 400 V / 50 Hz, prąd znamionowy 44 A, czyli gniazdo CEE 63 A (5-stykowe, 400 V) i wyłącznik silnikowy z nastawą na ten prąd. Zabezpieczenie zwarciowe musi być zwłoczne, żeby przepuściło rozruch. Szczegóły z wyliczeniami przekrojów przewodu masz w sekcji „Zasilanie, zabezpieczenie i agregat".
Jaki agregat uciągnie tę pompę?
Przy rozruchu bezpośrednim rekomendujemy agregat od ok. 66 kVA, a przy rozruchu gwiazda/trójkąt albo z softstartem — od ok. 44 kVA. To nasza rekomendacja z zapasem, wyliczona z mocy silnika: producent nie podaje prądu rozruchowego. GPN jako jedyna z ciężkich serii Tsurumi ma w karcie podany rozruch Y/D — przy 22,0 kW to realnie pozwala zejść z agregatem o klasę niżej.
Czy pompa pracuje z falownikiem albo softstartem?
Tak — producent podaje, że model nadaje się do pracy zarówno z przetwornicą częstotliwości, jak i z softstartem. Standardowy rozruch to bezpośredni, ale karta katalogowa GPN podaje także gwiazda/trójkąt.
Jak głęboko można ją zanurzyć?
Producent podaje 40 m. Kabel ma 20 m, więc przy głębokich instalacjach trzeba przewidzieć skrzynkę przyłączeniową powyżej lustra wody — przedłużanie kabla w wodzie na złączkach odpada.
Co się zużywa najszybciej?
Wirnik, mieszadło i płyta ssawna — mimo że wszystkie trzy są z żeliwa chromowego, przy dużej ilości piasku to one pracują najciężej. Drugi element to olej w komorze uszczelnienia — jego kontrola jest najtańszą profilaktyką. Części zamienne Tsurumi mamy w Polsce.
Dlaczego GPN422 i GPN622 mają różne dopuszczalne zanurzenie?
Bo tak podaje producent: karta GPN422 mówi o 50 m, a karta GPN622 o 40 m — przy identycznych wymiarach, zbliżonej masie i tej samej mocy 22 kW. Podajemy obie wartości tak, jak są w kartach. Przy pracy poniżej 40 m potwierdzamy parametr u dystrybutora.
Jaka jest gwarancja i serwis?
Gwarancja zgodnie z warunkami producenta. Serwis i części zamienne Tsurumi zapewniamy w Polsce — przy awarii nie trzeba wysyłać pompy za granicę.
Dostawa, serwis i doradztwo
Wysyłka w 48 h, faktura VAT, leasing i raty. Jeśli nie masz pewności, czy przy Twoim podnoszeniu, długości węża i rodzaju wody właściwa będzie GPN622, czy inny model — zadzwoń: +48 602 647 847 lub napisz: biuro@pro-masz.pl. Dobierzemy pompę pod realny punkt pracy, a nie pod wartość z nagłówka — i przy okazji policzymy agregat, jeśli na placu nie ma przyłącza. Serwis i części Tsurumi prowadzimy w Polsce.
Uwaga do transportu: to jest maszyna o masie 435 kg. Przy dostawie na plac budowy zaplanuj rozładunek — podaj przy zamówieniu, czy na miejscu jest sprzęt do rozładunku.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.