Opis
Tsurumi 80SFQ211 to trójfazowa pompa zatapialna ze stali nierdzewnej do cieczy agresywnych i korozyjnych — wszystkie części mające kontakt z cieczą (wirnik, korpus spiralny, płyta ssawna i korpus pompy) są ze staliwa nierdzewnego 316, wał ze stali nierdzewnej. Zakres pH 3–10, części stałe do 10 %, przelot ciał stałych 23 mm. Do ścieków i wód agresywnych w budownictwie, kopalniach kruszyw i górnictwie. Silnik 11 kW / 400 V, prąd znamionowy 21 A, rozruch gwiazda-trójkąt, króciec tłoczny 80 mm (3"), maksymalna wydajność 1940 l/min (116,4 m³/h), maksymalne podnoszenie 44 m. Masa 148 kg, kabel 10 m, zanurzenie do 30 m. Pełna charakterystyka Q-H, straty w przewodzie i dobór agregatu — niżej na karcie.
Co to jest i do czego służy
Pompa do cieczy agresywnych to pompa zatapialna, w której wszystkie części mające kontakt z cieczą są ze stali nierdzewnej, a nie z żeliwa. Seria SFQ to u Tsurumi pompa ze staliwa nierdzewnego wysokiego podnoszenia, odporna na korozję, zaprojektowana do cieczy agresywnych i korozyjnych — producent klasyfikuje ją jako pompę do ścieków agresywnych. Wirnik, korpus spiralny, płyta ssawna i korpus pompy są odlane ze staliwa nierdzewnego 316 (DIN G-X6CrNiMo18-10), wał jest ze stali nierdzewnej EN-X5CrNiMo17-12-2. Producent wymienia zastosowania w budownictwie, w kopalniach kruszyw i w górnictwie.
Różnica wobec zwykłej pompy odwodnieniowej jest w zakresie pH. Żeliwne pompy odwodnieniowe Tsurumi (np. seria KTZ) mają dopuszczony zakres pH 5–9. SFQ pracuje przy pH 3–10, czyli z cieczą wyraźnie kwaśną albo zasadową, i przy tym zachowuje parametry pompy odwodnieniowej: części stałe do 10 % i podnoszenie do 44 m w największym modelu. Gdy ciecz mieści się w pH 5–9 i jest po prostu brudna, pompa nierdzewna nie jest potrzebna — żeliwna wychodzi taniej.
Wirnik jest otwarty, uszczelnienie wału to podwójne uszczelnienie mechaniczne z węglika krzemu (SiC) w kąpieli olejowej. Silnik 2-biegunowy, IP68, izolacja klasy F, z zabezpieczeniem termicznym typu miniature protector w uzwojeniu; dopuszczalne zanurzenie do 30 m, kabel 10 m. Modele od 5,5 kW mają według producenta otwór odciążający uszczelnienie (seal pressure relief port), dzięki któremu ciśnienie tłoczenia nie działa na uszczelnienie wału, i są dostępne do wyboru w wersji na koszu ssawnym albo na podstawie pompy. Kolano tłoczne, stopa sprzęgająca i zestaw podstawy to według producenta osprzęt zamawiany osobno.
80SFQ211 to najmocniejsza pompa w serii SFQ: 11 kW, prąd znamionowy 21 A, do 44 m podnoszenia — najwyższe podnoszenie w serii i jedyny model z rozruchem gwiazda-trójkąt. Mniejszy model 80SFQ27.5 (7,5 kW) daje do 2000 l/min i 34,7 m.
Dane techniczne
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent / model | Tsurumi (Japonia) / 80SFQ211 (seria SFQ — pompy ze staliwa nierdzewnego do cieczy agresywnych) |
| Typ | pompa zatapialna ze staliwa nierdzewnego, odporna na korozję, wirnik otwarty |
| Ciecz / temperatura | ciecze agresywne i korozyjne, ścieki agresywne (producent: aggressive sewage); 0–40 °C |
| Zakres pH | 3–10 |
| Króciec tłoczny | 80 mm (3") |
| Przyłącze tłoczne | gwint wewnętrzny lub kołnierz JIS 10K (wg karty katalogowej producenta) |
| Maksymalna wydajność | 1940 l/min = 116,4 m³/h |
| Maksymalne podnoszenie | 44 m |
| Maksymalny przelot ciał stałych | 23 mm |
| Maksymalna zawartość części stałych | 10 % |
| Moc silnika | 11 kW |
| Zasilanie | 3-fazowe 400 V / 50 Hz |
| Prąd znamionowy | 21 A |
| Obroty | 2935 obr/min |
| Silnik | indukcyjny, 2-biegunowy, IP68, izolacja klasy F (to temperatura dopuszczalna dla uzwojenia, nie dla pompowanej cieczy — ta wynosi 0–40 °C) |
| Rozruch | gwiazda-trójkąt; producent dopuszcza pracę z falownikiem i z softstartem |
| Zmiana napięcia | 400 V → 230 V: przezwojenie silnika; 400 V → 690 V (gwiazda): połączenie zewnętrzne |
| Zabezpieczenie silnika | wbudowane w uzwojenie zabezpieczenie termiczne typu miniature protector — wpinane w obwód sterowania rozdzielnicy (osobny przewód sterujący w kablu) |
| Kabel zasilający | NSSHÖU 4C × 2,5 mm² + NSSHÖU 3C × 2,5 mm² + 2PNCT 2C × 1,25 mm², 10 m |
| Maksymalne zanurzenie | 30 m |
| Masa sucha | 148 kg |
| Wymiary | B 287 / D 360 / H 892 / A 635 / A1 362 / W1 190 mm (wg rysunku wymiarowego producenta) |
| Wirnik | otwarty, staliwo nierdzewne DIN G-X6CrNiMo1810 |
| Korpus spiralny / płyta ssawna / korpus pompy | staliwo nierdzewne DIN G-X6CrNiMo1810 / staliwo nierdzewne DIN G-X6CrNiMo1810 / staliwo nierdzewne DIN G-X6CrNiMo1810 |
| Wał | stal nierdzewna EN-X5CrNiMo17-12-2 |
| Uszczelnienie | podwójne uszczelnienie mechaniczne w kąpieli olejowej, węglik krzemu (SiC) |
| Łożyska | kulkowe, zakryte |
| Odciążenie uszczelnienia | otwór odciążający uszczelnienie (seal pressure relief port) — ciśnienie tłoczenia nie działa na uszczelnienie wału |
| Wersje ustawienia | na koszu ssawnym (strainer stand) albo na podstawie pompy (pump stand); w karcie katalogowej także wymiary wersji montowanej na prowadnicach |
| Maksymalna sprawność | 65,2 % |
Dane z karty katalogowej producenta dla modelu 80SFQ211 (Tsurumi Europe) i ze strony serii SFQ. Wymiary w mm wg rysunku wymiarowego producenta; W1 to najniższy poziom cieczy, przy którym pompa jeszcze pracuje. Stan na listopad 2026.
Charakterystyka Q-H — ile wody przy jakim podnoszeniu
To jest tabela, której najczęściej brakuje w sklepach, a która decyduje o tym, czy pompa nadaje się do Twojej roboty. 1940 l/min pompa daje przy podnoszeniu bliskim zeru; im wyżej trzeba podnieść ciecz, tym wydajność jest mniejsza. Wartości poniżej odczytaliśmy z krzywej wydajności producenta dla 80SFQ211:
| Wydajność | Wydajność | Podnoszenie (wysokość słupa cieczy) |
|---|---|---|
| 0 l/min | 0,0 m³/h | 44,0 m |
| 250 l/min | 15,0 m³/h | 41,5 m |
| 500 l/min | 30,0 m³/h | 39,1 m |
| 750 l/min | 45,0 m³/h | 36,6 m |
| 1000 l/min | 60,0 m³/h | 33,5 m |
| 1250 l/min | 75,0 m³/h | 29,7 m |
| 1500 l/min | 90,0 m³/h | 25,0 m |
| 1750 l/min | 105,0 m³/h | 17,7 m |
| 1939 l/min | 116,3 m³/h | 5,1 m |
Odczyt z krzywej wydajności producenta (karta katalogowa 80SFQ211, Tsurumi Europe), wartości orientacyjne. Rzeczywisty punkt pracy zależy dodatkowo od średnicy i długości przewodu tłocznego oraz od kolan i złączek na trasie — straty w przewodzie policzyliśmy w osobnej tabeli niżej.
Krzywa wydajności producenta

Wykres producenta: oś pozioma — wydajność (l/min i m³/h), oś pionowa — podnoszenie (m).
Straty ciśnienia w wężu i rurociągu
Pompa nie wie, jak długi masz przewód tłoczny — ale każdy metr przewodu zabiera jej część podnoszenia. Ciecz płynąc przez rurę traci energię na tarcie o ścianki, a ta strata rośnie z kwadratem prędkości przepływu. Dlatego dwa razy węższy przewód przy tym samym przepływie nie kosztuje dwa razy więcej, tylko kilkanaście razy więcej. Tabela podaje, ile metrów podnoszenia dokłada każde 10 m przewodu przy danym przepływie:
| Wydajność | Przewód 80 mm (3") | Przewód 100 mm (4") |
|---|---|---|
| 500 l/min | 0,35 m | 0,12 m |
| 1000 l/min | 1,27 m | 0,43 m |
| 1500 l/min | 2,68 m | 0,90 m |
Wyliczenie Pro-Masz wzorem Hazena-Williamsa (C = 140) dla przewodu gładkiego i czystej wody. To nie jest dana producenta pompy. Kolana, trójniki, złączki, zawór zwrotny i kosz ssawny dokładają osobno — w praktyce liczy się je jako dodatkowe metry długości przewodu. Wąż karbowany albo zagnieciony daje straty wyraźnie wyższe niż z tabeli; przy cieczy gęstszej lub bardziej lepkiej niż woda straty są wyższe.
Policzone na tej pompie
Przy 1500 l/min i 40 m przewodu 3" (czyli w średnicy króćca pompy) dolicz do podnoszenia około 10,7 m. Krzywa producenta daje przy tym przepływie 25,0 m, więc na różnicę poziomów zostaje około 14,3 m. Przejście na przewód 4" obniża stratę do 3,6 m i zostaje około 21,4 m — 7,1 m podnoszenia odzyskane za samą zmianę średnicy.
Stąd praktyczna zasada: przy dłuższej trasie nigdy nie schodź poniżej średnicy króćca pompy, a przy trasie powyżej 50 m rozważ przewód o rozmiar większy z redukcją przy pompie. Wąż jest wielokrotnie tańszy niż większa pompa.
Zasilanie, zabezpieczenie i agregat
Pompa jest trójfazowa: 400 V / 50 Hz, prąd znamionowy 21 A, moc silnika 11 kW. Fabryczny kabel ma 10 m i jest częścią konstrukcji pompy — nie skraca się go ani nie przedłuża na złączkach w wodzie.
Gniazdo i zabezpieczenie
- Pod względem obciążenia ciągłego (21 A) wystarcza gniazdo siłowe CEE 32 A, 5-bieg., 400 V.
- Rozruch gwiazda-trójkąt wymaga układu rozruchowego (stycznikowego) w rozdzielnicy — kabel pompy ma wyprowadzone żyły do takiego połączenia; schemat podłączenia daje producent.
- Zabezpieczenie dobiera się do prądu znamionowego silnika, a nie do gniazda: wyłącznik silnikowy z nastawą ustawioną na 21 A albo wyłącznik nadprądowy o charakterystyce C lub D, która znosi prąd rozruchowy.
- Sprawdź kierunek wirowania po podłączeniu. Przy odwrotnej kolejności faz pompa kręci w drugą stronę, tłoczy znacznie słabiej i szybciej się grzeje.
- Silnik ma wbudowane zabezpieczenie termiczne, ale ono chroni uzwojenie przed przegrzaniem, a nie instalację przed zwarciem — zewnętrzne zabezpieczenie i tak jest potrzebne.
Przekrój przewodu przy dłuższym zasilaniu
| Przekrój żyły | Maksymalna długość zasilania |
|---|---|
| 6,0 mm² | do ok. 110 m |
| 10,0 mm² | do ok. 180 m |
| 16,0 mm² | do ok. 300 m |
| 25,0 mm² | do ok. 470 m |
Wyliczenie Pro-Masz ze wzoru na spadek napięcia w obwodzie trójfazowym (ΔU = √3 × I × L × ρ / S, ρ = 0,0175 Ω × mm²/m) przy prądzie znamionowym 21 A i kryterium 3 % spadku napięcia. To nasze wyliczenie, nie dana producenta pompy. Przekrój musi też spełniać warunek obciążalności prądowej i zabezpieczenia — przy rozruchu prąd jest wielokrotnie wyższy niż znamionowy, więc przekrój warto brać z zapasem, a bęben przedłużacza zawsze rozwijać do końca — zwinięty grzeje się i dokłada spadek napięcia.
Jaki agregat ją uciągnie
Silnik ma rozruch gwiazda-trójkąt: na starcie pracuje w gwieździe i pobiera wyraźnie mniejszy prąd niż przy rozruchu bezpośrednim, ale i tak kilkukrotnie wyższy od znamionowego. Producent nie publikuje prądu rozruchowego, więc agregat dobiera się z zapasem, a nie z kalkulatora.
Nasza rekomendacja (reguła praktyczna Pro-Masz, nie dana producenta): do pompy o mocy 11 kW bierz agregat trójfazowy o mocy pozornej co najmniej 22 kVA, a jeśli z tego samego agregatu ma jednocześnie iść cokolwiek innego (oświetlenie, zagęszczarka, elektronarzędzia) — 25–30 kVA. Zasada, którą stosujemy: moc pozorna agregatu w kVA to mniej więcej dwukrotność mocy silnika w kW przy rozruchu gwiazda-trójkąt.
Jest sposób, żeby ten zapas zmniejszyć: producent dopuszcza ten model do pracy z falownikiem (przetwornicą częstotliwości) i z softstartem. Ogranicza to prąd rozruchowy, więc agregat może być wyraźnie mniejszy, a przy okazji odpada uderzenie hydrauliczne w przewodzie przy każdym starcie.
Agregaty trójfazowe dobierzemy razem z pompą — mamy je w stałej ofercie i policzymy zapas pod Twój zestaw odbiorników. Zadzwoń: +48 602 647 847.
Do czego ta pompa, a do czego inna
Przy pompie do cieczy agresywnych pierwsze pytanie nie brzmi „ile litrów”, tylko „z czego są części, które mają kontakt z cieczą, i jaki zakres pH dopuszcza producent”. W ofercie Tsurumi do takich zadań są dwie serie nierdzewne, a żeliwna KTZ jest punktem odniesienia.
| SFQ (ta seria) | SQ | KTZ | |
|---|---|---|---|
| Materiał części mających kontakt z cieczą | staliwo nierdzewne 316 — wszystkie części zwilżane | stal nierdzewna 304/316 i tworzywo (wirnik z tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym) | żeliwo, wirnik z żeliwa chromowego |
| Zakres pH | 3–10 | 4–10 | 5–9 |
| Wirnik | otwarty | wirowy (vortex) | półotwarty |
| Przelot ciał stałych | 6–23 mm | 6 mm | 8,5–20 mm |
| Moc | 0,75–11 kW | 0,4–0,75 kW | 1,5–22 kW |
| Maks. wydajność | 430–2000 l/min | 240–300 l/min | 430–4000 l/min |
| Maks. podnoszenie | 14,2–44 m | 10,5–14,5 m | 14,4–71 m |
| Zasilanie | 3-fazowe 400 V | 1-fazowe 230 V lub 3-fazowe 400 V | 3-fazowe 400 V |
- SFQ — nierdzewna pompa wysokiego podnoszenia: odlew ze staliwa 316 we wszystkich częściach zwilżanych, pH 3–10, części stałe do 10 %. Do ścieków i wód agresywnych, gdy trzeba je przetłoczyć wyżej i dalej, i gdy żeliwo nie wchodzi w grę.
- SQ — lekka, przenośna pompa nierdzewna do ścieków podczyszczonych i czystej wody. Producent stosuje w niej olej parafinowy, co pozwala na zastosowania w przemyśle spożywczym i w akwakulturze. Mała moc i podnoszenie do 14,5 m — to pompa do lżejszych zadań niż SFQ.
- KTZ — żeliwna pompa odwodnieniowa do wody z piaskiem i zawiesiną w zakresie pH 5–9. Gdy ciecz nie jest agresywna, to tańszy wybór, z wyższym podnoszeniem w dużych modelach.
Krótko: 80SFQ211 jest właściwa, gdy ciecz jest agresywna albo korozyjna (pH 3–10) i trzeba ją przetłoczyć z wydajnością 1940 l/min lub podnoszeniem do 44 m. Zakres pH to warunek konieczny, ale nie jedyny — o odporności decyduje skład cieczy i temperatura (producent: 0–40 °C). Przy cieczy procesowej albo chemicznej prześlij nam jej kartę charakterystyki — potwierdzimy dobór materiałów z dystrybutorem Tsurumi przed zamówieniem.
Zestawienie na podstawie tabel specyfikacji i materiałów producenta dla serii SFQ, SQ i KTZ (tsurumi.eu), stan na listopad 2026.
Cała seria SFQ — który model wybrać
| Model | Króciec | Przelot | Maks. wydajność | Maks. podnoszenie | Moc |
|---|---|---|---|---|---|
| 50SFQ2.75 | 50 mm (2") | 6 mm | 430 l/min (25,8 m³/h) | 14,2 m | 0,75 kW |
| 80SFQ21.5 | 80 mm (3") | 6 mm | 645 l/min (38,7 m³/h) | 20,9 m | 1,5 kW |
| 80SFQ23.7 | 80 mm (3") | 15 mm | 1170 l/min (70,2 m³/h) | 24,6 m | 3,7 kW |
| 80SFQ27.5 | 80 mm (3") | 23 mm | 2000 l/min (120,0 m³/h) | 34,7 m | 7,5 kW |
| ▶ 80SFQ211 | 80 mm (3") | 23 mm | 1940 l/min (116,4 m³/h) | 44 m | 11,0 kW |
Dane z tabeli serii SFQ producenta (tsurumi.eu), stan na listopad 2026. Wszystkie modele serii mamy w ofercie — cenę i termin dostawy podajemy na karcie każdego modelu albo telefonicznie. Zasada czytania oznaczeń: liczba przed literami to średnica króćca w mm (50 lub 80), cyfra 2 po SFQ oznacza silnik 2-biegunowy, a liczba na końcu to moc silnika w kW — np. 50SFQ2.75 to króciec 50 mm, silnik 2-biegunowy 0,75 kW, a 80SFQ211 to króciec 80 mm, silnik 2-biegunowy 11 kW.
Jak dobrać pompę do swojej roboty
- Sprawdź ciecz. pH w zakresie 3–10, temperatura 0–40 °C, części stałe do 10 %, ciała stałe nie większe niż 23 mm. Przy cieczy chemicznej sprawdź też skład — prześlij nam kartę charakterystyki.
- Policz różnicę poziomów. Od lustra cieczy do miejsca zrzutu — w metrach pionu, nie po długości przewodu.
- Dolicz opory przewodu z tabeli wyżej. Zmierz długość trasy, odczytaj stratę na 10 m dla swojej średnicy i pomnóż. Do tego dorzuć zapas na kolana i złączki. Suma z punktem 2 to realne podnoszenie, którego pompa musi dać radę.
- Sprawdź w tabeli Q-H, ile pompa daje przy tej wartości — nie kieruj się liczbą z nagłówka. „1940 l/min” pompa osiąga przy podnoszeniu bliskim zeru.
- Sprawdź zasilanie na miejscu. 11 kW przy 400 V to 21 A prądu znamionowego; rozruch gwiazda-trójkąt wymaga rozdzielnicy z układem rozruchowym.
- Sprawdź, czy pompa wejdzie i czy da się ją wyjąć. Masa 148 kg, wymiary wg rysunku w tabeli danych technicznych, najniższy poziom cieczy przy pracy W1 190 mm. Kabel ma 10 m — przewidź, gdzie stanie rozdzielnica. Pompy nie wyciąga się za kabel.
- Dobierz przewód tłoczny odporny na ciecz. Króciec 80 mm (3"), przyłącze gwint wewnętrzny lub kołnierz JIS 10K. Wąż, złączki i armatura muszą być odporne na pompowaną ciecz tak samo jak pompa — nierdzewna pompa nic nie da, jeśli złącze na wyjściu skoroduje. Średnica przewodu co najmniej taka jak króćca.
Obsługa i serwis
- Po pracy w cieczy agresywnej przepłucz pompę czystą wodą, zwłaszcza przed dłuższym postojem — resztki cieczy i osad nie powinny zasychać w komorze wirnika.
- Kontroluj olej w komorze uszczelnienia — zmętniały olej oznacza, że dolne uszczelnienie zaczyna przepuszczać i czas na serwis, zanim ciecz dojdzie do silnika.
- Przy każdym wyjęciu pompy obejrzyj powłokę kabla i dławnicę — przy cieczach chemicznych to elementy, które warto kontrolować najczęściej.
- Wirnik i płyta ssawna to części zużywające się. Przy cieczy z zawiesiną ścierną zużywają się szybciej; części zamienne Tsurumi mamy w Polsce.
- Kabla nie skracaj i nie przedłużaj na złączkach w cieczy — 10 m fabrycznego przewodu to element konstrukcji pompy, a nie przedłużacz.
- Pilnuj minimalnego poziomu zalania (W1 190 mm). Praca na sucho niszczy uszczelnienie szybciej niż jakiekolwiek zanieczyszczenie cieczy. Do pracy automatycznej producent ma w osprzęcie tej serii wyłączniki pływakowe z kablem 10 m i 20 m.
Najczęstsze pytania (FAQ)
Ile ta pompa naprawdę da cieczy przy podnoszeniu 20 m?
Według krzywej producenta przy 20 m podnoszenia 80SFQ211 daje około 1670 l/min (100,2 m³/h). Wartość 1940 l/min z nagłówka dotyczy podnoszenia bliskiego zeru — dlatego na tej karcie jest pełna tabela Q-H, a nie jedna liczba.
Do jakich cieczy nadaje się pompa SFQ?
Do cieczy agresywnych i korozyjnych w zakresie pH 3–10 i temperaturze 0–40 °C, z zawartością części stałych do 10 % — producent klasyfikuje serię jako pompy do ścieków agresywnych i wymienia zastosowania w budownictwie, kopalniach kruszyw i górnictwie. Wszystkie części mające kontakt z cieczą są ze staliwa nierdzewnego 316.
Czym SFQ różni się od żeliwnej pompy odwodnieniowej?
Materiałem i zakresem pH. Żeliwna KTZ ma dopuszczony zakres pH 5–9, SFQ — pH 3–10, bo wirnik, korpus, płyta ssawna i korpus pompy są ze staliwa nierdzewnego. Gdy ciecz nie jest agresywna, żeliwna pompa wychodzi taniej.
Czy pompa nadaje się do wody morskiej albo solanki?
Producent opisuje serię jako przeznaczoną do cieczy agresywnych i korozyjnych, a części zwilżane są ze staliwa nierdzewnego 316. Wody morskiej strona serii nie wymienia z nazwy, dlatego przy pracy w wodzie słonej potwierdzamy dobór z dystrybutorem Tsurumi przed zamówieniem.
Jakie ciała stałe przepuści?
Przelot ciał stałych to 23 mm, zawartość części stałych do 10 %. Wirnik jest otwarty. Większe ciała stałe trzeba zatrzymać przed pompą — kratą albo koszem.
Co trzeba przygotować do podłączenia tej pompy?
Rozdzielnicę z układem rozruchowym gwiazda-trójkąt i zabezpieczeniem silnikowym nastawionym na 21 A. Kabel ma dwa przewody zasilające i osobny przewód sterujący 2 × 1,25 mm² do zabezpieczenia termicznego w uzwojeniu (miniature protector) — ten przewód wpina się w obwód sterowania, żeby zabezpieczenie mogło wyłączyć pompę. Schemat podłączenia daje producent w instrukcji.
Czy można ją podłączyć do 230 V z gniazdka?
Nie. To silnik trójfazowy 400 V / 50 Hz, prąd znamionowy 21 A, z rozruchem gwiazda-trójkąt — podłącza się go przez rozdzielnicę. Producent przewiduje zmianę napięcia na trójfazowe 230 V — to nadal zasilanie trójfazowe, nie zwykłe gniazdko. Jednofazową wersję 230 V ma w ofercie Tsurumi lżejsza seria nierdzewna SQ.
Jaki agregat uciągnie tę pompę?
Rozruch jest gwiazda-trójkąt, więc prąd rozruchowy jest niższy niż przy rozruchu bezpośrednim, ale i tak kilkukrotnie wyższy od znamionowego. Producent nie publikuje prądu rozruchowego dla tego modelu, więc agregat dobiera się z zapasem. Nasza reguła praktyczna: do silnika 11 kW co najmniej 22 kVA, a przy dodatkowych odbiornikach na tym samym agregacie 25–30 kVA. To jest nasza rekomendacja, nie dana producenta pompy.
Jak głęboko można ją zanurzyć?
Do 30 m — tyle wynosi dopuszczalne ciśnienie zanurzenia. Kabel ma 10 m, więc przy głębszej instalacji albo dalej położonej rozdzielnicy trzeba przewidzieć skrzynkę przyłączeniową powyżej lustra cieczy. Kabla nie przedłuża się na złączkach w cieczy.
Jaka jest gwarancja i serwis?
Gwarancja zgodnie z warunkami producenta. Serwis i części zamienne Tsurumi zapewniamy w Polsce — przy awarii nie trzeba wysyłać pompy za granicę.
Dostawa, serwis i doradztwo
Wysyłka w 48 h, faktura VAT, leasing i raty. Jeśli nie masz pewności, czy przy Twoim podnoszeniu, długości przewodu i rodzaju cieczy właściwa będzie 80SFQ211, czy inny model — zadzwoń: +48 602 647 847 lub napisz: biuro@pro-masz.pl. Policzymy realny punkt pracy razem ze stratami w przewodzie i dobierzemy agregat, jeśli na miejscu nie ma sieci. Serwis i części zamienne Tsurumi zapewniamy w Polsce.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.

