Opis
Tsurumi 50C2.75S to jednofazowa pompa ściekowa z rozdrabniaczem — do ścieków z materiałem włóknistym (szmaty, chusteczki, włókna), które w zwykłej pompie owijają się na wirniku. Silnik 0,75 kW, zasilanie 1-fazowe 230 V / 50 Hz, prąd znamionowy 6,70 A, króciec tłoczny 50 mm (2"), maksymalna wydajność 335 l/min (20,1 m³/h), maksymalne podnoszenie 11,5 m, przelot ciał stałych 31 × 27 mm (szczelina prostokątna). Masa 32 kg, kabel 10 m, dopuszczalne zanurzenie 30 m. To jedyna pompa z rozdrabniaczem w ofercie Tsurumi na 230 V — cała reszta serii C i cała seria CZ to 400 V. Pełna charakterystyka Q-H (wydajność przy konkretnym podnoszeniu) w tabeli niżej.
Co to jest i do czego służy
Pompa z rozdrabniaczem to pompa ściekowa, która tnie to, co wciąga, zanim trafi to do wirnika. W zwykłej pompie ściekowej materiał włóknisty — szmaty, chusteczki, włókna, folia — owija się na wirniku i pompa staje. Rozdrabniacz rozcina te rzeczy na kawałki, które przechodzą dalej. To jest cała różnica między pompą, którą wyciąga się raz na kwartał do czyszczenia, a pompą, która pracuje.
Mechanizm w serii C producent opisuje tak: nieruchome ostrza w kształcie piły (saw-shaped fixed blades) pracujące razem z ostrzami z węglika spiekanego zintegrowanymi z wirnikiem. Wirnik jest niezapychalny, z żeliwa szarego EN-GJL-200, z napawaną końcówką z węglika wolframu — czyli w najbardziej obciążonym miejscu siedzi materiał twardszy niż samo żeliwo. Przelot podawany jest jako szczelina prostokątna 31 × 27 mm, a nie jako średnica kuli — bo taki jest kształt przelotu za rozdrabniaczem.
50C2.75S to jedyny model 1-fazowy 230 V w całej serii C — pozostałych dwanaście modeli to 400 V. Cała seria CZ też jest wyłącznie trójfazowa i zaczyna się od króćca 100 mm. To znaczy jedną konkretną rzecz: jeśli szukasz pompy z rozdrabniaczem, a masz tylko gniazdko 230 V, w ofercie Tsurumi ta pompa nie ma alternatywy.
Cena rozdrabniacza jest widoczna w sprawności: 29,4 % wobec 45–55 % typowych dla pomp bez mechanizmu tnącego. Część mocy idzie na cięcie, nie na tłoczenie. To nie jest wada konstrukcji — to jest to, za co się płaci.
Uszczelnienie wału to podwójne uszczelnienie mechaniczne z węglika krzemu (SiC) w kąpieli olejowej — dwie pary pierścieni pracują w oleju, nie na sucho, i to jest główny powód, dla którego pompy Tsurumi wytrzymują długo w brudnej cieczy. Silnik ma wbudowane zabezpieczenie termiczne, klasa szczelności IP68, izolacja klasy E. Łożyska kulkowe, zakryte.
Dane techniczne
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent / model | Tsurumi / 50C2.75S |
| Seria | C — pompy ściekowe z rozdrabniaczem (ostrza piłowe + węglik spiekany) |
| Typ | pompa zatapialna ściekowa z rozdrabniaczem, wirnik niezapychalny z mechanizmem tnącym |
| Ciecz / temperatura | ścieki i wody brudne z materiałem włóknistym (Sewage wg karty producenta); 0–40 °C |
| Króciec tłoczny | 50 mm (2") — gwint wewnętrzny, kołnierz JIS10K |
| Maksymalna wydajność | 335 l/min = 20,1 m³/h |
| Maksymalne podnoszenie | 11,5 m |
| Maksymalny przelot ciał stałych | 31 × 27 mm (szczelina prostokątna) |
| Zakres pH | 5–9 |
| Moc silnika | 0,75 kW |
| Zasilanie | 1-fazowe 230 V / 50 Hz |
| Prąd znamionowy | 6,70 A |
| Obroty | 2 885 obr/min |
| Silnik | indukcyjny, 2-biegunowy, IP68, izolacja klasy E (to temperatura dopuszczalna dla uzwojenia, nie dla pompowanej cieczy — ta wynosi 0–40 °C) |
| Rozruch | kondensatorowy; producent dopuszcza pracę z falownikiem i z softstartem |
| Zabezpieczenie silnika | wbudowany wyłącznik termiczny (circle thermal cut-out) |
| Praca automatyczna | praca ciągła, bez fabrycznego pływaka (pływak jako osobne akcesorium) |
| Kabel zasilający | H07RN8-F 3C × 1,0 mm², długość 10 m |
| Maksymalne zanurzenie | 30 m |
| Masa sucha | 32 kg |
| Wymiary wolnostojąco (A / A4 / B / D / H / W1 / W2) | 405 / 351 / 196 / 250 / 523 / 145 / 500 mm |
| Wymiary na prowadnicach (A / A5 / D / H / H1 / W1 / W2) | 368 / 175 / 250 / 567 / 695 / 190 / 545 mm |
| Minimalny poziom zalania (W1) | 145 mm |
| Wirnik | niezapychalny z mechanizmem tnącym (non-clog impeller with cutter mechanism), żeliwo szare EN-GJL-200 z napawaną końcówką z węglika wolframu |
| Płyta ssawna | żeliwo sferoidalne EN-GJS-700-2 |
| Korpus | żeliwo szare EN-GJL-200 |
| Kadłub | żeliwo szare EN-GJL-150 |
| Rama silnika | żeliwo szare EN-GJL-150 |
| Wał | stal nierdzewna EN-X6Cr13 |
| Uszczelnienie | podwójne uszczelnienie mechaniczne w kąpieli olejowej, węglik krzemu (SiC) |
| Łożyska | kulkowe, zakryte |
| Maksymalna sprawność | 29,4 % |
Dane z karty katalogowej producenta dla modelu 50C2.75S (Tsurumi Europe) i ze strony serii C. Wymiary w mm wg rysunku wymiarowego producenta. Wydajność w m³/h przeliczona z l/min (× 0,06). Stan na wrzesień 2026.
Wymiary podane w dwóch wariantach, bo producent podaje dwie tabele: dla posadowienia wolnostojącego i dla zabudowy na prowadnicach. Minimalny poziom zalania różni się między nimi — 145 mm wolnostojąco, 190 mm na prowadnicach.
Czego producent nie podaje w odczytanych materiałach i czego dlatego nie ma w tabeli: prądu i momentu rozruchowego, poziomu hałasu w dB, współrzędnych punktu pracy przy sprawności maksymalnej, typu oleju w komorze uszczelnienia. Nie szacujemy tych wartości.
Charakterystyka Q-H — ile wody przy jakim podnoszeniu
To jest tabela, której najczęściej brakuje w sklepach, a która decyduje o tym, czy pompa nadaje się do Twojej roboty. „335 l/min" pompa daje przy podnoszeniu bliskim zeru; im wyżej trzeba podnieść ciecz, tym wydajność jest mniejsza. Punkty poniżej pochodzą z krzywej wydajności z karty katalogowej producenta:
| Wydajność | Wydajność | Podnoszenie (wysokość słupa wody) |
|---|---|---|
| 0 l/min | 0 m³/h | 11,5 m |
| 50 l/min | 3 m³/h | 10 m |
| 100 l/min | 6 m³/h | 8,6 m |
| 150 l/min | 9 m³/h | 7,2 m |
| 200 l/min | 12 m³/h | 5,8 m |
| 250 l/min | 15 m³/h | 4,4 m |
| 300 l/min | 18 m³/h | 3,1 m |
| 334 l/min | 20 m³/h | 2,1 m |
Skąd te punkty. Model 50C2.75S nie ma własnej karty katalogowej z krzywą na tsurumi.eu. Punkty wyżej pochodzą z karty modelu 50C2.75, który w tabeli serii producenta ma identyczną maksymalną wydajność (335 l/min) i identyczne maksymalne podnoszenie (11,5 m) — różni się wyłącznie wykonaniem (wersja 1-fazowa 230 V zamiast 3-fazowej 400 V). Mówimy o tym wprost, zamiast podawać te liczby jako dane z karty tego modelu. Stan na wrzesień 2026.
Krzywa wydajności producenta

Wykres producenta: oś pozioma — wydajność (l/min i m³/h), oś pionowa — podnoszenie (m). To jest krzywa modelu 50C2.75, który ma identyczną maksymalną wydajność i identyczne maksymalne podnoszenie jak 50C2.75S — producent nie publikuje osobnego wykresu dla tego wykonania.
Ile metrów zjada wąż
Podnoszenie z tabeli wyżej to całkowita wysokość, jaką pompa jest w stanie pokonać — a wąż jest częścią tej wysokości. Opór przepływu w wężu zamienia się na stracone metry podnoszenia dokładnie tak samo, jakbyś podniósł punkt zrzutu wyżej. Im większy przepływ i im cieńszy wąż, tym strata rośnie gwałtownie — nie liniowo. Poniżej: strata w metrach słupa wody na każde 10 m węża.
| Przepływ | Przepływ | Wąż 50 mm (2") — króciec pompy | Wąż 80 mm (3") — o rozmiar większy |
|---|---|---|---|
| 100 l/min | 6 m³/h | 0,18 m | 0,02 m |
| 200 l/min | 12 m³/h | 0,63 m | 0,06 m |
| 300 l/min | 18 m³/h | 1,34 m | 0,14 m |
Wyliczenie Pro-Masz wzorem Hazena-Williamsa (C = 140), wąż gładki, na prosto. To nie jest dana producenta pompy. Kolana, złączki, zawory i zagięcia dokładają opory osobno, poza tą tabelą. Wartości podane na 10 m węża — mnożysz przez rzeczywistą długość trasy podzieloną przez 10.
Przykład policzony dla 50C2.75S. Pracujesz z przepływem 200 l/min (12 m³/h) i masz 40 m węża 50 mm (2") rozłożonego po placu. Z tabeli: 0,63 m na 10 m węża, czyli 0,63 m × 4 = 2,52 m — tyle metrów podnoszenia musisz doliczyć do różnicy poziomów. Z krzywej Q-H ta pompa daje przy 200 l/min podnoszenie 5,8 m. Po odjęciu węża zostaje Ci 3,3 m na realne podniesienie cieczy — i to jest liczba, którą trzeba porównać z różnicą poziomów między lustrem cieczy a miejscem zrzutu. Sam wąż zabiera tu 44 % tego, co pompa wytwarza przy tym przepływie. Odwrotnie: tym samym odcinkiem 40 m, ale wężem o rozmiar większym, 80 mm (3") — 0,06 m na 10 m, czyli 0,24 m zamiast 2,52 m. Poniżej 50 mm nie liczymy, bo do tej pompy nikt rozsądny nie podłącza cieńszego węża niż króciec.
Mechanizm w dwóch zdaniach: ciecz płynąca przez wąż traci energię na tarcie o ściankę, a strata rośnie mniej więcej z kwadratem prędkości przepływu. Podwojenie średnicy węża zmniejsza prędkość czterokrotnie, więc strata spada kilkunastokrotnie — dlatego najtańszym sposobem odzyskania metrów podnoszenia jest grubszy wąż, a nie mocniejsza pompa.
Zasilanie, zabezpieczenie i agregat
Pompa jest jednofazowa 230 V i pobiera 6,70 A prądu znamionowego przy mocy 0,75 kW. Fabryczny kabel ma 10 m i przekrój 3C × 1,0 mm². Rozruch jest kondensatorowy. Z tych liczb wynika cała reszta.
Gniazdo i zabezpieczenie
- Gniazdo: zwykłe gniazdo 230 V 16 A z bolcem ochronnym. Pompa ma klasę IP68, ale gniazdo i przedłużacz nie — trzymaj złącze nad lustrem cieczy i w suchym miejscu.
- Zabezpieczenie obwodu: wyłącznik nadprądowy o charakterystyce C (C16), a nie B. Charakterystyka B jest dobrana pod odbiorniki rezystancyjne i przy rozruchu silnika z kondensatorem potrafi wylatywać przy każdym starcie. To najczęstsza przyczyna telefonu „pompa wybija korki".
- Różnicówka: obwód z pompą zatapialną prowadź przez wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA — to jest sprzęt pracujący w cieczy.
- Zabezpieczenie termiczne w samej pompie (circle thermal cut-out) jest wbudowane w uzwojenie i chroni silnik przed przegrzaniem. Nie zastępuje zabezpieczenia w rozdzielnicy — chroni silnik, nie instalację.
Przedłużacz — spadek napięcia i przekrój
Fabryczne 10 m kabla to na budowie nic. Przy przedłużaczu decyduje nie obciążalność prądowa, tylko spadek napięcia: silnik jednofazowy zasilany za niskim napięciem pobiera większy prąd, grzeje się, a przy rozruchu potrafi w ogóle nie ruszyć — słychać wtedy buczenie zamiast startu. Poniżej nasze wyliczenie dla miedzi i spadku napięcia do 3 % przy 6,70 A:
| Długość przedłużacza | Minimalny przekrój (wyliczenie) | Nasza rekomendacja |
|---|---|---|
| 25 m | 0,86 mm² | 2,5 mm² (3 żyły) |
| 50 m | 1,73 mm² | 2,5 mm² (3 żyły) |
| 100 m | 3,46 mm² | 4 mm² (3 żyły) |
Wyliczenie Pro-Masz: spadek napięcia 3 % przy 230 V, przewód miedziany, rezystywność 0,0178 Ω·mm²/m, obwód jednofazowy (prąd płynie tam i z powrotem, więc w rachunku jest podwójna długość). To nie jest dana producenta pompy i nie zastępuje projektu instalacji. Minimum praktyczne to i tak 2,5 mm² — nawet gdy rachunek wychodzi niżej, cieńszego przedłużacza na budowę nie bierzemy, bo liczy się też wytrzymałość mechaniczna przewodu.
Bęben rozwijaj do końca — zawsze. Przedłużacz zwinięty na bębnie to cewka: przewód grzeje sam siebie, bo ciepło nie ma jak uciec, a izolacja potrafi się stopić w środku zwoju, zanim cokolwiek zauważysz. Producenci bębnów podają dwie obciążalności — zwinięty i rozwinięty — i różnica bywa dwukrotna. Przy pompie pracującej godzinami to nie jest teoria. Rozwiń cały bęben, nawet jeśli potrzebujesz 5 m z 50.
Agregat — jaka moc uciągnie tę pompę
Silnik jednofazowy z rozruchem kondensatorowym pobiera przy starcie wielokrotność prądu znamionowego — przez ułamek sekundy, ale agregat musi tę chwilę wytrzymać bez zapadnięcia napięcia. Producent pompy nie podaje prądu ani momentu rozruchowego w materiałach, które odczytaliśmy, więc nie podajemy żadnej konkretnej krotności jako danej producenta. Praktyczny wniosek jest jednak twardy: agregat dobiera się do rozruchu, nie do mocy z tabliczki.
| Źródło zasilania | Nasza rekomendacja | Uwaga |
|---|---|---|
| Agregat jednofazowy 230 V | od ok. 3 kVA | przy 0,75 kW i 6,70 A prądu znamionowego; z zapasem na rozruch |
| Agregat inwerterowy | od ok. 3 kVA | stabilniejsze napięcie, ale sprawdź deklarowaną moc szczytową, nie ciągłą |
| Agregat obciążony też innymi maszynami | policzyć osobno | każdy kolejny odbiornik na tym samym agregacie podnosi wymaganą moc |
To jest rekomendacja Pro-Masz z zapasem, wyliczona z mocy silnika i prądu znamionowego, a nie dana producenta pompy ani agregatu. Zapas jest po to, żeby agregat nie zapadał napięcia przy starcie. Stan na wrzesień 2026.
Agregaty prądotwórcze mamy w stałej ofercie i dobieramy je pod konkretną pompę, a nie z tabelki. Podaj model pompy, sposób rozruchu i to, co jeszcze wisi na tym agregacie — policzymy moc i powiemy, czy trzeba wchodzić w softstart albo falownik: +48 602 647 847 lub biuro@pro-masz.pl.
Do czego ta pompa, a do czego inna
W lekkim i ściekowym segmencie Tsurumi ma pięć serii, które klienci najczęściej mylą. Różnią się rodzajem wirnika (vortex kontra rozdrabniacz), przelotem, materiałem części mokrych i zakresem pH. Poniżej wszystko z materiałów producenta:
| Seria | Do jakiej cieczy | Wirnik / mechanizm | Przelot | pH | Napięcie | Korpus / kadłub | Pływak fabryczny |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PU | ścieki surowe, wody brudne, ciecze lekko korozyjne | vortex | 35–46 mm | 4–10 | 230 V i 400 V | tworzywo szklane + stal nierdzewna | TAK — wersje PUA |
| UT | ścieki surowe, wody brudne bytowe i komercyjne | vortex | 35 mm | 5–9 | 230 V i 400 V | żeliwo szare | nie |
| TM | woda morska, woda słona, akwakultura | vortex | 10 mm | 3–10 | 230 V i 400 V | TYTAN + tworzywo szklane | TAK — 50TMA2.4S |
| C | ścieki z materiałem włóknistym | rozdrabniacz: ostrza piłowe + węglik spiekany | 31 × 27 … 82 × 75 mm | 5–9 | 230 V (1 model) i 400 V | żeliwo | nie (pływak jako akcesorium) |
| CZ (BN) | ścieki z ciałami stałymi i włóknami | rozdrabniacz „Scissor Smasher" | 30–41 mm (okrągły) | 5–9 | tylko 400 V | żeliwo | nie (pływak jako akcesorium) |
Dane z tabel serii i tabel materiałów producenta oraz z kart katalogowych modeli. Przelot w serii C podawany jest jako szczelina prostokątna, w pozostałych jako średnica. Stan na wrzesień 2026.
Dwa rozdrabniacze: C kontra CZ
| Cecha | Seria C (ta pompa) | Seria CZ (BN) |
|---|---|---|
| Mechanizm | nieruchome ostrza piłowe + ostrza z węglika spiekanego zintegrowane z wirnikiem | „Scissor Smasher" — pokrywa ssawna w kształcie serca z ostrzem + wirnik z dwiema ostrymi łopatkami |
| Materiał wirnika | żeliwo szare / chromowe z końcówką z węglika wolframu | żeliwo sferoidalne EN-GJS500 |
| Króciec | 50 / 80 / 100 mm | tylko 100 mm |
| Moc | 0,75–11 kW | 2,2–15 kW |
| Napięcie | 230 V (jeden model) i 400 V | tylko 400 V |
| Masa | 24–179 kg | 81–247 kg |
| Przelot | szczelina prostokątna 22 × 31 … 82 × 75 mm | okrągły 30–41 mm |
| Wersja ATEX | producent nie podaje | tak |
Jeśli masz tylko 230 V, wybór jest jeden. 50C2.75S to jedyna pompa z rozdrabniaczem w ofercie Tsurumi na 230 V — pozostałe dwanaście modeli serii C i wszystkie sześć modeli serii CZ to 400 V. Do tego seria CZ zaczyna się od króćca 100 mm i masy 81 kg, więc do przydomowej przepompowni się po prostu nie nadaje — to sprzęt do przepompowni sieciowych i osiedlowych. Piszemy to wprost, bo etykieta „domowe i lekko komercyjne" przy serii CZ bywa myląca.
Kiedy wybrać co
- C — 50C2.75S (ta pompa) — ścieki z materiałem włóknistym tam, gdzie jest gniazdko 230 V: mała przepompownia, obiekt gastronomiczny, warsztat, pralnia, punkt usługowy. Króciec 50 mm, 335 l/min, 11,5 m, 32 kg, prowadnice i zestaw wolnostojący w osprzęcie producenta.
- CZ (BN) — gdy jest zasilanie 400 V i większe przepływy: przepompownie sieciowe, obiekty komercyjne, strefy ATEX. Króciec 100 mm, od 1 500 l/min, od 81 kg.
- PU — ścieki i wody brudne bez włókien, wirnik vortex, przelot 35 mm, pH 4–10, korpus ze stali nierdzewnej i tworzywa, dostępna wersja z pływakiem (PUA). Lżejsza i tańsza, ale włókien nie potnie.
- UT — to samo co PU, ale w żeliwie i taniej; bez wersji automatycznej.
- TM — woda morska i ciecze o pH 3–10, kadłub i wał z tytanu. Przelot tylko 10 mm — to nie jest pompa do ścieków bytowych.
- Czysta woda albo odwodnienie — do tego są serie drenażowe (HS, LB, LSC, NK). Rozdrabniacz w czystej wodzie to wydany pieniądz i stracona sprawność.
Cała seria C — który model wybrać
| Model | Króciec | Przelot | Maks. wydajność | Maks. podnoszenie | Moc | Zasilanie | W stałej ofercie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 50C2.75 | 50 mm (2") | 31 × 27 mm | 335 l/min (20,1 m³/h) | 11,5 m | 0,75 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| ▶ 50C2.75S | 50 mm (2") | 31 × 27 mm | 335 l/min (20,1 m³/h) | 11,5 m | 0,75 kW | 1-faz. 230 V | tak |
| 80C21.5 | 80 mm (3") | 43 × 60 mm | 810 l/min (48,6 m³/h) | 13,2 m | 1,5 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 100C42.2 | 100 mm (4") | 67 × 56 mm | 1 100 l/min (66 m³/h) | 13,5 m | 2,2 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 100C43.7 | 100 mm (4") | 70 × 81 mm | 1 700 l/min (102 m³/h) | 16 m | 3,7 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 100C45.5 | 100 mm (4") | 82 × 68 mm | 2 290 l/min (137,4 m³/h) | 18,1 m | 5,5 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 100C47.5 | 100 mm (4") | 76 × 69 mm | 2 500 l/min (150 m³/h) | 23 m | 7,5 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 100C411 | 100 mm (4") | 82 × 75 mm | 2 750 l/min (165 m³/h) | 25,8 m | 11 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 80C22.2-CR | 80 mm (3") | 22 × 31 mm | 750 l/min (45 m³/h) | 21 m | 2,2 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 80C23.7-CR | 80 mm (3") | 22 × 31 mm | 650 l/min (39 m³/h) | 29 m | 3,7 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 80C25.5-CR | 80 mm (3") | 29 × 23 mm | 1 340 l/min (80,4 m³/h) | 32 m | 5,5 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 80C27.5-CR | 80 mm (3") | 26 × 25 mm | 1 000 l/min (60 m³/h) | 38 m | 7,5 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
| 80C211-CR | 80 mm (3") | 26 × 26 mm | 1 200 l/min (72 m³/h) | 47 m | 11 kW | 3-faz. 400 V | na zamówienie |
Dane z tabeli serii C producenta. Modele oznaczone „na zamówienie" sprowadzamy — termin i cenę podajemy po zapytaniu. Zasada doboru oznaczeń: liczba przed literą C to średnica króćca w mm, litera S na końcu oznacza wykonanie 1-fazowe 230 V (brak S = 400 V), a końcówka -CR — wykonanie z żeliwa wysokochromowego o zwiększonej trwałości. Widać tu jedną rzecz od razu: w całej serii tylko 50C2.75S jest na 230 V. Stan na wrzesień 2026.
Jak dobrać pompę do swojej roboty
- Policz rzeczywiste podnoszenie: różnica poziomów między lustrem cieczy a miejscem zrzutu, plus straty na wężu z tabeli w sekcji „Ile metrów zjada wąż". To jedna liczba i ona decyduje.
- Sprawdź w tabeli Q-H, ile pompa daje przy tym podnoszeniu — nigdy nie kieruj się wartością maksymalną z nagłówka, bo ona dotyczy podnoszenia bliskiego zeru.
- Oceń co jest w ściekach. Materiał włóknisty (szmaty, chusteczki, włókna) — rozdrabniacz, czyli ta pompa. Ścieki bez włókien — wystarczy wirnik vortex (PU, UT), taniej i ze znacznie wyższą sprawnością. Przelot tej pompy to 31 × 27 mm (szczelina prostokątna).
- Sprawdź zasilanie: 0,75 kW przy 230 V to 6,70 A prądu znamionowego — wystarczy zwykłe gniazdo 16 A, ale zabezpieczenie musi mieć charakterystykę C, nie B. Przedłużacz, przekrój i bęben — wszystko policzone w sekcji „Zasilanie, zabezpieczenie i agregat".
- Sprawdź gabaryt i masę: pompa ma 32 kg i 523 mm wysokości. Do studni, studzienek i wąskich wykopów zmierz średnicę otworu.
- Sprawdź minimalny poziom zalania (wymiar W1 = 145 mm) — poniżej tego poziomu pompa nie powinna pracować ciągle.
Posadowienie i montaż
Producent przewiduje dla 50C2.75S dwa sposoby posadowienia i dla obu podaje osobne wymiary oraz osobny osprzęt:
- Posadowienie wolnostojące — zestaw XIBEND2T (BEND 50). Pompa stoi na dnie studzienki, wąż albo rura wychodzi kolanem. Wymiary: 405 / 351 / 196 / 250 / 523 / 145 / 500 mm, minimalny poziom zalania 145 mm.
- Zabudowa na prowadnicach — system XITOS350T (TOS3-50). Pompa zjeżdża po prowadnicach na stopę sprzęgającą i wyjmuje się ją linką, bez wchodzenia do studzienki. Wymiary: 368 / 175 / 250 / 567 / 695 / 190 / 545 mm, minimalny poziom zalania 190 mm. To jest wariant do instalacji stałej, w której ktoś będzie tę pompę serwisował.
- Przyłącze tłoczne: gwint wewnętrzny, kołnierz JIS10K. Średnicy złącza nie podajemy z tabeli — przypisania średnic do modeli są w materiałach producenta niespójne, więc potwierdzamy je u dystrybutora przed wysyłką.
- Pływak — ten model nie ma fabrycznego pływaka. Producent ma wyłączniki pływakowe w osprzęcie (dla wersji 3-fazowych pozycja 106-TEG-03); do wersji 230 V sterowanie poziomu buduje się w rozdzielnicy. Podaj, jak ma pracować — dobierzemy układ.
- Maksymalne zanurzenie 30 m, kabel 10 m. Przy głębszej studzience potrzebna jest skrzynka przyłączeniowa powyżej lustra ścieków.
Obsługa i serwis
- Kontroluj olej w komorze uszczelnienia — zmętniały olej oznacza, że dolne uszczelnienie zaczyna przepuszczać i czas na serwis, zanim ciecz dojdzie do silnika. To najtańsza profilaktyka, jaka istnieje przy tych pompach.
- Częściami zużywającymi się są ostrza rozdrabniacza i wirnik. Tępe ostrza przestają ciąć i pompa zaczyna się zapychać — objawem jest spadek wydajności i coraz częstsze zatrzymania, a nie nagła awaria. Ostrza i wirnik wymienia się serwisowo.
- Zwracaj uwagę na to, co trafia do studzienki. Rozdrabniacz potnie szmaty i włókna, ale nie jest młynkiem do gruzu, kamieni ani metalu. Twardy przedmiot między ostrzem stałym a wirnikiem to wyszczerbione ostrze.
- Nie zostawiaj pompy stojącej tygodniami w ściekach bez pracy — osad wiąże wokół wirnika. Jeśli obiekt pracuje sezonowo, wypłucz pompę przed przerwą.
- Nie zostawiaj pompy pracującej na sucho. Pilnuj minimalnego poziomu zalania (wymiar W1 = 145 mm) albo wepnij pompę w sterowanie poziomu.
- Kabla nie skracaj i nie przedłużaj na złączkach w cieczy — 10 m fabrycznego przewodu to część konstrukcji pompy. Producent ma osobne zestawy naprawcze kabla (061-TEG-05 / 061-TEG-06).
- Producent ma w osprzęcie czujniki przecieku oleju (TSS-TEG-08, TSS-TEG-10, TSS-TEG-12) — przy pracy ciągłej i w instalacji stałej to najtańszy sposób, żeby dowiedzieć się o przecieku przed zalaniem silnika.
- Uwaga o osprzęcie: przypisanie konkretnych średnic złącz do poszczególnych modeli jest w tabelach producenta niespójne, dlatego średnicę złącza potwierdzamy u dystrybutora przed wysyłką — nie podajemy jej „z tabeli".
Najczęstsze pytania (FAQ)
Ile ta pompa naprawdę da przy podnoszeniu roboczym?
Wg krzywej producenta przy 200 l/min (12 m³/h) 50C2.75S podnosi około 5,8 m. Wartość 335 l/min z nagłówka dotyczy podnoszenia bliskiego zeru — dlatego na karcie jest pełna tabela Q-H, a nie jedna liczba. Do tego trzeba jeszcze odjąć straty na wężu; policzyliśmy je w osobnej sekcji.
Co dokładnie rozdrabnia ta pompa?
Mechanizm to nieruchome ostrza w kształcie piły pracujące z ostrzami z węglika spiekanego zintegrowanymi z wirnikiem. Producent podaje wprost, do czego to służy: żeby materiał włóknisty został rozcięty i ścieki przeszły bez zapchania. Szmaty, chusteczki, włókna — tak. Gruz, kamienie i metal — nie, to nie jest młynek.
Czy to jedyna pompa Tsurumi z rozdrabniaczem na 230 V?
Tak. W serii C jest trzynaście modeli i tylko 50C2.75S jest 1-fazowy 230 V — pozostałe dwanaście to 400 V. Cała seria CZ (BN) też jest wyłącznie trójfazowa. Jeśli potrzebujesz rozdrabniacza, a masz gniazdko 230 V, ta pompa nie ma w ofercie Tsurumi alternatywy.
Czy nadaje się do przydomowej przepompowni?
Producent nie używa wprost sformułowania „przepompownia przydomowa" na stronie serii C, więc nie cytujemy tego jako jego deklaracji. Podajemy dane, z których można to ocenić: króciec 50 mm, wydajność 335 l/min, podnoszenie 11,5 m, zasilanie 230 V, masa 32 kg, minimalny poziom zalania 145 mm, zanurzenie do 30 m, dostępne prowadnice TOS3-50 i zestaw wolnostojący BEND 50. Dla porównania seria CZ zaczyna się od króćca 100 mm, 400 V i 81 kg — i do małej studzienki się nie nadaje.
Dlaczego sprawność to tylko 29,4 %?
Bo część mocy idzie na cięcie, a nie na tłoczenie. To jest cena mechanizmu tnącego i dotyczy każdego rozdrabniacza. Jeśli w ściekach nie ma materiału włóknistego, pompa z wirnikiem vortex (PU, UT) da przy tej samej mocy znacznie więcej — ale przy pierwszej szmacie stanie.
Jakie zasilanie i jakie zabezpieczenie?
Jednofazowe 230 V / 50 Hz, prąd znamionowy 6,70 A — wystarczy zwykłe gniazdo 16 A z bolcem. Zabezpieczenie obwodu musi mieć charakterystykę C, a nie B: charakterystyka B wylatuje przy prądzie rozruchowym silnika z kondensatorem. Do tego różnicówka 30 mA. Przekroje przedłużacza policzyliśmy w sekcji „Zasilanie, zabezpieczenie i agregat".
Czy mogę ją podłączyć przez przedłużacz na bębnie?
Możesz, ale bęben trzeba rozwinąć do końca, nawet jeśli potrzebujesz 5 m z 50. Zwinięty przewód grzeje sam siebie i izolacja potrafi stopić się w środku zwoju. Drugi warunek to przekrój: przy 6,70 A prądu znamionowego i długim przedłużaczu decyduje spadek napięcia, a nie obciążalność. Minimum praktyczne to 2,5 mm² — tabela z wyliczeniem jest w sekcji o zasilaniu.
Jaki agregat uciągnie tę pompę?
Rekomendujemy agregat od ok. 3 kVA przy 0,75 kW i 6,70 A prądu znamionowego. To nasza rekomendacja z zapasem, wyliczona z mocy silnika — producent nie podaje prądu rozruchowego, więc nie podajemy żadnej krotności jako jego danej. Rozruch kondensatorowy pobiera przy starcie wielokrotność prądu znamionowego i to on, a nie moc ciągła, decyduje o doborze agregatu.
Czy pompa pracuje z falownikiem albo softstartem?
Tak — producent podaje, że model nadaje się do pracy zarówno z przetwornicą częstotliwości, jak i z softstartem. Standardowy rozruch to kondensatorowy.
Jak głęboko można ją zanurzyć?
Producent podaje 30 m. Kabel ma 10 m, więc przy głębszej instalacji trzeba przewidzieć skrzynkę przyłączeniową powyżej lustra cieczy — przedłużanie kabla w cieczy na złączkach odpada.
Co się zużywa najszybciej?
Ostrza rozdrabniacza i wirnik. Tępe ostrza nie tną i pompa zaczyna się zapychać — to pierwszy objaw zużycia. Drugi element to olej w komorze uszczelnienia — jego kontrola jest najtańszą profilaktyką. Części zamienne Tsurumi mamy w Polsce.
Jaka jest gwarancja i serwis?
Gwarancja zgodnie z warunkami producenta. Serwis i części zamienne Tsurumi zapewniamy w Polsce.
Dostawa, serwis i doradztwo
Wysyłka w 48 h, faktura VAT, leasing i raty. Jeśli nie masz pewności, czy przy Twoim podnoszeniu, długości węża i rodzaju cieczy właściwa będzie 50C2.75S, czy inny model — zadzwoń: +48 602 647 847 lub napisz: biuro@pro-masz.pl. Dobierzemy pompę pod realny punkt pracy, a nie pod wartość z nagłówka. Gwarancja zgodnie z warunkami producenta. Serwis i części zamienne Tsurumi zapewniamy w Polsce.
Uwaga praktyczna: przy masie 32 kg to jest pompa przenośna — wysyłamy ją kurierem, bez kłopotu z rozładunkiem.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.