Zagęszczarka – maszyna budowlana

Zagęszczarka – maszyna budowlana

Zagęszczarka – maszyna budowlana

Zagęszczarka to maszyna budowlana wykorzystywana do zagęszczenia podłoża roboczego (gruntu, powierzchni) poprzez proces wibracji. Bazowym elementem roboczym jest płyta metalowa napędzana przez układ wibracyjny którego głównym sercem jest silniki elektrycznym lub spalinowy.

Układ wibracyjny zagęszczarki składa się przeważnie z jednego lub z dwóch wałków mimośrodowych które znajdują się bezpośrednio na płycie wibracyjnej w szczelniej obudowie. Zagęszczarki są na co dzień użytkowane przy drobnych pracach budowlanych, zagęszczaniu podłoża przy kładzeniu przewodów, kostki brukowej, naprawach dróg, przy pracach w miejscach o ciężkim dostępie.
To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zagęścić ziemię, piasek, ale także beton oraz asfalt. Maszyny te są idealnym kompanem przy ubijaniu ścieżek rowerowych, terenu przygotowawczego do położeniem kostki czy przy kładzeniu przewodów. Ciężko znaleźć inną maszynę która tak dobrze sprawdzałaby się w pracy przy wielu trudno dostępnych miejscach – to właśnie z nich korzysta się przy najbardziej zaawansowanych pracach drogowych.

Rodzaje i parametry zagęszczarek

Zagęszczarki dzielimy na wibracyjne oraz płytowe. Wibracyjne których działanie jest o wiele bardziej intensywne. Dzieje się tak przez działanie dwóch niewyważonych mas, wywołujących niejednakowe drgania kierowane na zagęszczaną powierzchnię. Ta dzięki większej mocy jest ubijana o wiele głębiej. Zagęszczarki płytowe to sprzęt dla mniej doświadczonych, ich waga dobija do 100 kg, ich zastosowanie częściej ogranicza się do prac domowych, takich jak ubicie gruntu przed położeniem na nim kostki brukowej.

Parametry określające zagęszczarki to:

 • masa zagęszczarki (kg)
 • wymiary płyty roboczej (mm)
 • częstotliwość wibrowań (Hz)
 • siła odśrodkowa (kN)
 • głębokości przy zagęszczeniu (cm)
 • robocza prędkość (m/s)

Typy zagęszczarek, które się wyróżnia, to:

 • prowadzone ręcznie
 • ręczne prowadzone, skrętne
 • samo-przesuwne
 • podczepiane do maszyn (np. ciągników)
 • kroczone

Zagęszczarka maszyna budowlana

Jak dbać o nasz sprzęt?

Zagęszczarki gruntu są jednymi z najbardziej wykorzystywanych urządzeń budowlanych, dlatego też powinniśmy ścisłe zastosowywać się do zaleceń producenta. Czyli korzystać z instrukcji obsługi. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się długoletnim użytkowaniem zakupionego przez nas sprzętu. Jak to robić?

Pierwszym etapem zaczęcia pracy z zagęszczarką jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku. Po zbadaniu powinniśmy w zależności od stanu, albo uzupełnić, albo odlać nadmiar do wysokości wyznaczonego pułapu. Olej powinniśmy wymieniać max. co 3 miesiące, albo po upływie 50 roboczogodzin. Należy pamiętać, że silnik podczas wymiany nie może być zimny.

Kolejną czynnością jest dolanie paliwa, którą dokonujemy tylko i wyłącznie na wyłączonym silniku. Po skończeniu pracy, albo podczas dłuższych przerw musimy pamiętać, żeby zamykać zawór dopływu paliwa.

Kolejnymi krokami jest sprawdzenie:

 • poduszek;
 • osiowości kół przekładni pasowej – pasek nie może pracować po skosie, w takim przypadku należy właściwie ustawić koło pasowe i sprzęgło odśrodkowe;
 • napięcia paska klinowego (po 50 godzinach pracy) – w połowie odległości między kołami przekładni przy nacisku palcem, pasek powinien ugiąć się na ok. 10–11 mm;
 • filtra powietrza i oleju – jeżeli zamontowany jest olejowy filtr powietrza nie można uruchamiać bez dostępnego w nim oleju.

Ważną rolę odgrywa również kontrola wizualna zagęszczarki, czyli czy: nie są widoczne wycieki oleju, oraz czy wszystkie śruby, przewody, zasłonki etc. są dokręcone i na swoim miejscu.

Czym się kierować i jak wybrać najodpowiedniejszą zagęszczarkę?

Należy brać pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby. Kolejnym czynnikiem jest rozpatrzenie dla jakiego rodzaju podłoża będzie nam służyć, jaki zagęszczacz nas interesuje oraz umiejętności jakimi dysponujemy. Kiedy to uzgodnimy, następnym etapem powinno być zwrócenie uwagi na długość i szerokość płyty roboczej zagęszczarki. Równie ważne jest sprawdzenie siły wyrażanej w kN oraz częstotliwości uderzeń. Priorytetową sprawą jest również prędkość przesuwu oraz wydajność zagęszczarki. Nie możemy zapomnieć tez o tak podstawowych sprawach parametrowych jak moc, głębokość zagęszczania, poziom wibracji, głośność oraz waga.

Podobne wpisy