Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Producenci

Niwelatory optyczne

Niwelator optyczny Topcon AT-B3A Niwelator optyczny Topcon AT-B3A
Producent: TOPCON
Cena:

2 816,00 zł

szt.
zobacz więcej
Niwelator optyczny Topcon AT-B4A Niwelator optyczny Topcon AT-B4A
Producent: TOPCON
Cena:

1 586,00 zł

szt.
zobacz więcej

Niwelatory optyczne, są to instrumenty geodezyjne służące do pomiaru różnicy wysokości (niwelacji) pomiędzy punktami pomiarowymi. Obecnie prawie wyłącznie używa się niwelatorów automatycznych wyposażonych w automatyczny kompensator osi celowej.

Współczesne niwelatory optyczne

Współczesne niwelatory optyczne to bardzo precyzyjne instrumenty, wyposażone w wysokiej jakości optykę dającą bardzo czytelny obraz oraz w magnetyczny kompensator, którego zadaniem jest bieżąca korekcja przebiegu wiązki światła wpadającego do lunety, umożliwiający wykonywanie pomiarów w terenie niestabilnym (np. na placu budowy, na którym pracuje ciężki sprzęt), gdzie urządzenie narażone jest na ciągłe drgania.

Standardowo niwelator optyczny wyposażony jest w lunetę o kilkudziesięciokrotnym powiększeniu, składającą się z okularu, obiektywu, soczewki ogniskującej i płytki ogniskowej z naniesionym na nią krzyżem nitek oraz wspomniany kompensator, który w poziomie utrzymuje oś celową. W większości produkowanych obecnie niwelatorów optycznych stosuje się magnetycznie tłumione kompensatory, które zbudowane są z wahadła poruszającego się pomiędzy dwoma magnesami. Konstrukcję niwelatora uzupełniają śruby nastawcze służące do zgrubnego wypoziomowania instrumentu przed rozpoczęciem pomiaru. Niwelator montuje się na statywie geodezyjnym.

Dokładność niwelatora optycznego

O dokładności niwelatora optycznego decyduje kilka parametrów. Należą do nich:

  • średnica obiektywu
  • powiększenie lunety
  • rozdzielczość optyczna
  • pole widzenia
  • jasność obiektywu
  • minimalna ogniskowa

Te parametry decydują, czy dany niwelator zaliczyć możemy do profesjonalnych niwelatorów geodezyjnych, czy do niwelatorów budowlanych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że obecnie używane w budownictwie niwelatory optyczne niewiele ustępują pod względem jakości pomiaru wysokoprofesjonalnym urządzeniom wykorzystywanym przez geodetów.

Niwelatory optyczne w ofercie sklepu internetowego PRO-MASZ

Sklep internetowy PRO-MASZ oferuje szeroki wachlarz instrumentów pomiarowych, takich wiodących marek, jak Nivel System oraz Topcon. Wszystkie oferowane niwelatory optyczne cechuje wysoka jakość układu optycznego, wygoda obsługi i najwyższa jakość wykonania, gwarantująca trwałość i wytrzymałość na ciężkie warunki pracy. Wysokiej jakości komponenty niwelatorów zapewniają bezproblemową pracę nawet w najtrudniejszych warunkach - w zapylonych pomieszczeniach, czy w otoczeniu ciężkich maszyn.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl