Na co zwrócić uwagę przed zakupem osuszacza?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem osuszacza?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem osuszacza?

Zbyt wysoka wilgotność to problem, który spędza sen z powiek wielu lokatorom. Wilgotne mury mogą być przyczyną powstawania grzybów i pleśni. Mokre ściany to również podwyższone koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach czy opóźnienia w pracach remontowych. Często najprostszym rozwiązaniem jest zakup osuszaczy powietrza. Jakie urządzenie wybrać? Przed zakupem najlepiej zrozumieć z czym tak naprawdę mamy problem i jak działa osuszacz.
Jak działa osuszacz? Budowa i rodzaje urządzeń

Jak działa osuszacz? Budowa i rodzaje urządzeń

Osuszacze kondensacyjne

Osuszacz tego typu swoją budową przypomina lodówkę lub klimatyzację. Do skroplenia wody wykorzystuje efekt rosy czyli fakt, że woda skrapla się na zimnych powierzchniach. Główne elementy osuszacza kondensacyjnego to sprężarka zwana również kompresorem, dwa powietrzne wymienniki ciepła, które wyglądem przypominają chłodnice (różnią się funkcją – jeden chłodzi, drugi grzeje) oraz wentylator. Układ chłodniczy w urządzeniach tego typu jest hermetyczny – w przeciwieństwie do klimatyzacji samochodowej nie trzeba w nim uzupełniać czynnika. Jedyną czynnością eksploatacyjną w trakcie użytkowania osuszacza jest czyszczenie filtra powietrza.
Osuszacze kondensacyjne cechuje bardzo duża wydajność w wąskim zakresie wilgotności i temperatury. Najlepiej sprawdzają się w bardzo wysokiej wilgotności powietrza – ponad 80% oraz temperaturze ok. 30C. Poniżej tych warunków ich wydajność jest dużo mniejsza od znamionowej. Przykładowo jeśli zakupimy osuszacz X o wydajności 50l/24h przy 30C oraz 80%RH to jego wydajność przy 25C i 60% może wynieść ok. połowy wydajności znamionowej. Osuszacze kondensacyjne nie podgrzewają powietrza w takim stopniu jak adsorpcyjne.

Osuszacze adsorpcyjne (nie absorbcyjne)

Urządzenia tego typu wytrącają wilgoć z powietrza wykorzystując zjawisko adsorpcji czyli gromadzenia się w tym przypadku wody na powierzchni adsorbentu. Głównym elementem konstrukcyjnym osuszacza adsorpcyjnego jest rotor pokryty adsorbentem. Do jego wykonania najczęściej używa się żelu krzemionkowego. W trakcie działania osuszacza adsorpcyjnego powietrze przepływa przez rotor na którym osadza się wilgoć. Osuszacze tego typu można podzielić na dwa rodzaje. Urządzenia do zastosowań domowych, które skraplają wilgoć do zbiornika oraz do zastosowań profesjonalnych. Te drugie do regeneracji rotora czyli pozbycia się przechwyconej wilgoci używają drugiego obiegu powietrza, które musi być odprowadzone poza pomieszczenie. W porównaniu do osuszaczy kondensacyjnych adsorpcyjne są bardziej prądożerne, lżejsze ale i delikatniejsze – nie nadają się w miejsca o dużym zapyleniu ze względu na możliwość uszkodzenia rotora.

Osuszacze adsorpcyjne cechuje stała wydajność w bardzo szerokim zakresie wilgotności i temperatury powietrza. Oznacza to, że równie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach chłodnych jak i ciepłych. Mogą pracować zarówno w bardzo wilgotnych miejscach dosuszając je tylko do odpowiedniego poziomu jak i w miejscach które wymagają bardzo niskiej wilgotności wynoszącej poniżej 30%. Świetnie sprawdzają się w zimnych zawilgoconych piwnicach – działają nawet w temperaturze 1 st.C!

Na jakie parametry zwrócić uwagę.

Jaki przepływ powietrza powinien mieć osuszacz (np. z aukcji allegro, ceneo)?

Przepływ powietrza generowany przez osuszacz jest kolejnym po wydajności parametrem, na który warto zwracać uwagę planując zakup. Kiedy powinien być wysoki? Dla działania samego sprzętu nie ma to dużego znaczenia. Osuszacz o wydajności 20l/24h może mieć zarówno 200 m3/h jak i 400m3/h i spełniać swoje zadanie. Jeśli szukamy osuszacza do zmniejszenia wilgotności w niedużym mieszkaniu o prostym układzie to wystarczy przepływ powietrza na najniższym poziomie z dostępnych. Jeśli jednak mieszkanie jest większe lub ma bardziej skomplikowany układ pomieszczeń to powietrze potrzebuje większego ruchu by dotrzeć do jego zakątków. Wysoki przepływ powietrza jest również wskazany jeśli szukamy osuszacza do osuszania pomieszczeń po zalaniach i czy na budowę. W takim wypadku możemy się nawet pokusić o dodatkowe wentylatory. Pomogą one oderwać warstwę wilgotnego powietrza od powierzchni mokrej ściany czy posadzki przyspieszając ich wysychanie.

Zużycie prądu przez osuszacz – ile kosztuje osuszanie?

Typowy osuszacz kondensacyjny do mieszkania czy domu ma moc od 150W do 450W przy pracy ciągłej. Jeśli korzystamy z higrostatu zużycie jest oczywiście mniejsze i wynosi kilkanaście watów podczas pracy samego wentylatora. Pełna katalogowa moc osiągana jest dopiero po włączeniu kompresora. Osuszacze adsorpcyjne są bardziej prądożerne – 600-800W w trakcie pracy.
Warunki pracy – zakres

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to w jakich warunkach będzie pracowało urządzenie. Osuszacze kondensacyjne sprawdzają się najlepiej powyżej 15-20C i 50% wilgotności. Osiągają wtedy najlepszą wydajność dzięki czemu koszty ich eksploatacji są niższe. Jeśli urządzenie będzie pracowało zawsze w warunkach poniżej 10-15C warto zastanowić się nad odwilżaczem adsorpcyjnym.

Głośność

O ile na budowie nikomu nie będzie przeszkadzało pudło wydobywające z siebie kilkadziesiąt decybeli to szum wentylatora i warkot sprężarki może skutecznie zaburzyć spokój życia domowego. Jeśli urządzenie ma pracować w ciągu dnia wybierajmy wśród osuszaczy domowych. Są znacznie cichsze.

Funkcje dodatkowe

  • Higrometr – to inaczej miernik wilgotności powietrza. Wskazuje jaką wilgotność ma powietrze przepływające przez urządzenie. Często połączony jest z higrostatem dzięki czemu możemy regulować wilgotność.
  • Higrostat – pozwala na regulacje wilgotności w pomieszczeniu. Po ustawieniu wilgotności urządzenie osusza powietrze tylko do zadanego momentu. Zastosowanie higrostatu zmniejsza zużycie prądu – osuszacz pracuje tylko wtedy kiedy trzeba.
  • Odprowadzenie wody – dzięki możliwości wykonania stałego odprowadzenia wody na zewnątrz osuszacza nie jesteśmy już zobowiązani do monitorowania zapełnienia zbiornika i wylewania z niego wody. Wode możemy odprowadzić grawitacyjnie do kanalizacji lub większego zbiornika.
  • Regulacja mocy/prędkości wentylatora – funkcja przydatna głównie w domu – zmniejszenie prędkości wentylatora wycisza osuszacz zmniejszając przy tym nieznacznie wydajność
  • Automatyczne rozmrażanie – jeśli używamy osuszacza kondensacyjnego w niskich temperaturach (np poniżej 10C) na wymienniku może zbierać się lód. Po jakimś czasie lód blokuje przepływ powietrza co zmniejsza wydajność i może powodować awarie. System automatycznego rozmrażania zmienia przepływ gazu w urządzeniu nagrzewając wymiennik i rozmrażając go .
  • Auto-restart – funkcja włącza osuszacz automatycznie po przerwie w dostawie prądu. Jest ona bardzo użyteczna jeśli używamy osuszacza do ciągłego odprowadzania wilgoci z powietrza np. w trakcie osuszania tynków.
  • Licznik godzin – urządzenie, które zlicza jak długo pracuje osuszacz. Przydatne jest w wypożyczalniach sprzętu jeśli chcemy rozliczać klienta za czas, który faktycznie używał urządzenie. Dzięki niemu możemy również obliczyć orientacyjnie zużycie prądu przez osuszacz.

Podobne wpisy