Czym sugerować się przy wyborze zagęszczarki?

Czym sugerować się przy wyborze zagęszczarki?

Czym sugerować się przy wyborze zagęszczarki?

Zanim przejdziemy do wymieniania najważniejszych wytycznych, które pozwolą na wybór idealnej zagęszczarki, powinniśmy sobie postawić pytanie czym sugerować się przy wyborze zagęszczarki? Spróbujemy zdefiniować to urządzenie. Zagęszczarka, to nic innego jak maszyna, która powoduje zwiększenie gęstości danego podłoża. Wiele z zagęszczarek posiada z góry przypisane zadania, bo np. przystosowane są do ubijania i utwardzania sypkiego podłoża, czy też tłuczenia określonego materiału.

Charakterystyka zagęszczarek do gruntu

Charakterystyka zagęszczarek do gruntu

Jednym z rodzajów tego urządzenia są zagęszczarki płytowe. Przekazują one drgania, które zostały stworzone przez specjalny mimośród na płytę, w którą wyposażone zostało urządzenie. Płyta ta wibrując odpowiednio zagęszcza dane podłoże. Ze względu na podłoże, na którym będą pracować zagęszczarki wyróżnia się:

Samo przesuwne – jest to taki typ zagęszczarek, którym nadaje się jedynie kierunek ich pracy, a one same przesuwają się po podłożu podczas drgań. Są one znaczne cięższe od tych, które kieruje się w sposób ręczny.

Prowadzone ręcznie – jest to najmniejszy typ zagęszczarek, który przydaje się tam, gdzie duża zagęszczarka się nie zmieści, a i pracy nie jest zbyt wiele. To co je charakteryzuje to, że jest ona przesuwana ręcznie, a co za tym idzie jest bardzo lekka.

Kroczące – jest to typ urządzenia, które stosuje się niezwykle rzadko. Powodem tego jest ich wysoka cena, jak również niecodzienne przeznaczenie. Nie używa się ich amatorsko, lecz profesjonalnie w bardzo trudnym terenie.

Podczepianezagęszczarki te posiadają bardzo dużą płytę. Używane bardzo profesjonalnie. Przyczepia się je np. do ciągników bądź koparek, aby w szybkim tempie utwardzić bardzo dużą powierzchnię.

Czym Sugerować Się Przy Wyborze Zagęszczarki?

Czym Sugerować Się Przy Wyborze Zagęszczarki?

Jak wiadomo, przy zakupie każdej rzeczy powinniśmy się dobrze zastanowić nad tym, czego tak naprawdę będziemy od niej oczekiwać. Podobnie jest z zagęszczarką. Kupując tego typu sprzęt musimy wziąć pod uwagę:

Masę – to podstawy parametr, o który zapyta nas sprzedający. Im masa jest większa, tym lepiej ubijemy podłoże. Pamiętać musimy również o tym, że im cięższą ubijarkę wybierzemy, tym gorzej będzie nam nią manewrować.

Wielkość płyty roboczej – im mniejsza płyta, tym dłużej będziemy pracować zagęszczarką.

Częstotliwość wibracji – im wyższa, tym szybciej uda nam się ubić daną powierzchnię.

Wielkość siły odśrodkowej – to właśnie dzięki temu parametrowi możemy poznać wielkość energii, jaką będzie przekazywała podłożu płyta podczas pracy urządzeniem. Im większa siła, tym grubszą warstwę podłoża możemy ubić w szybszym okresie czasu

Wydajność ubijania: jest to parametr, który trudno zunifikować. Producenci obliczają ją na podstawie masy, wielkości płyty i rodzaju podłoża. Wydajność ma informować, w jakim tempie mogą być prowadzone prace i zwykle wynosi od 400 do 700 metrów kwadratowych na godzinę.

Głębokość zagęszczania: to bardzo ważny parametr. Wartość ta, wyrażona w centymetrach, informuje, na jakiej głębokości efekt ubijania jest widoczny. Wartość ta dotyczy oczywiście jednokrotnego przejazdu.

Kierunkowość: w ofertach dostępne są zagęszczarki jednokierunkowe i dwukierunkowe (te ostatnie nazywa się ubijakami rewersyjnymi lub z biegiem wstecznym). Druga grupa to urządzenia, które po przełączeniu kierunku ruchu można łatwiej wycofać z trudno dostępnych miejsc, zwiększając tym samym komfort pracy.

Dostępność akcesoriów: zagęszczarka do kostki musi otrzymać na płytę specjalną ochronną okładzinę, poza tym w zagęszczarkach spalinowych należy od czasu do czasu wymieniać filtr powietrza, a zawsze kupując ubijarkę należy zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych

Cena: najtańsze ubijarki to koszt około 1300-1600 złotych ale jak wiadomo cena nie zawsze idzie w parze z jakością, wysokiej jakości lekki skoczek może kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Duże ubijarki są jeszcze droższe, natomiast warto pamiętać, że nie zawsze potrzebna jest największa zagęszczarka.

Skoczek, walec czy duża ubijarka?

Skoczek, walec czy duża ubijarka?

Skoczki to tak naprawdę specyficzne, bardzo lekkie ubijarki. Nadają się przede wszystkim do zastosowań przydomowych, bo ze względu na niewielką masę charakteryzują się raczej niewielką wydajnością.

Walce, w zależności od wielkości, mogą zastąpić ubijarki różnej wielkości, natomiast na dłuższą metę są dość niewygodne, bo nie wszędzie można nimi wygodnie manewrować. W większości przypadków optymalnym wyborem jest skoczek lub nieduża ubijarka, natomiast walce i duże ubijarki to urządzenia wysoce specyficzne.

 

 

Podobne wpisy